Παναιτωλικός – Λαμία 1-0: Έχει Νταγκό και είναι καλά! (vid)

Παναιτωλικός – Λαμία: Μετά από… επτά ημίχρονα, ο Παναιτωλικός με το πρώτο γκολ του Νταγκό βρήκε δίχτυα και πήρε τη νίκη κόντρα στη Λαμία. Κέρδισε ο καλύτερος στο Αγρίνιο. Κλισέ, αλλά δεν συμβαίνει πάντα! Ο Παναιτωλικός ήταν εκείνος που έψαξε σοβαρά και άξιζε το γκολ, κόντρα στη Λαμία που παρά τις προσπάθειες που έκανε ο...

ΠαναιτωλικόςΛαμία: Μετά από… επτά ημίχρονα, ο Παναιτωλικός με το πρώτο γκολ του Νταγκό βρήκε δίχτυα και πήρε τη νίκη κόντρα στη Λαμία.

Κέρδισε ο καλύτερος στο Αγρίνιο. Κλισέ, αλλά δεν συμβαίνει πάντα! Ο Παναιτωλικός ήταν εκείνος που έψαξε σοβαρά και άξιζε το γκολ, κόντρα στη Λαμία που παρά τις προσπάθειες που έκανε ο Γρηγορίου από τον πάγκο, μάλλον κολακεύεται από το τελικό 1-0! Άνοιξε λογαριασμό ο κορυφαίος του αγώνα, Νταγκό! Εξαιρετικός και πάλι ο Μεντόσα.

Με Ανέστη στα γκολπόστ, Μαλή, Λάρσον, Κορνέλιους, Χουχούμη στην άμυνα, Αντούνες, Φλόρες, Ντίας στον άξονα, Βέργο κορυφή και Μεντόσα, Ντάγκο στα «φτερά», η 11άδα του Παναιτωλικού.

Οι φιλοξενούμενοι έχουν Γκαραβέλη κάτω από την εστία, Προβυδάκη, Αντέτζο, Τζανετόπουλο, Σαραμαντά, αμυντική τετράδα, Τζανδάρη, Μπεχαράνο στον άξονα, Μπανγκουρά, Μανούσο στα άκρα και τον Καραμάνο πίσω από τον Βέλλιο που ξεκινάει για πρώτη φορά βασικός.

Tρίτο διαδοχικό εκτός έδρας ματς για τη Λαμία, μη παίρνοντας κάτι η ομάδα του Μιχάλη Γρηγορίου, χωρίς νίκη στα τέσσερα τελευταία ο Παναιτωλικός, με τρεις ήττες και μια ισοπαλία.

Aπό λάθος του Γκαραβέλη, η πιο σοβαρή απειλή στο ματς μέχρι το πρώτο 20λεπτο. Ωραία εκτέλεση απευθείας κόρνερ του Μεντόσα, ο Γκαραβέλης αποκρούει, αλλά όχι σταθερά, κάνοντας τη μπάλα διεκδικήσιμη, με τους παίκτες του Παναιτωλικού να μην μπορούν να τη σπρώξουν στα δίχτυα.

Απειλεί με Νταγκό ο καλύτερος Παναιτωλικός!

Ο Παναιτωλικός ελέγχει πλήρως το ματς και με κορυφαίο τον Νταγκό, απειλεί δύο φορές την εστία του Γκαραβέλη. Στο 25′ απέκρουσε ο τερματοφύλακας της Λαμίας, ενώ δύο λεπτά αργότερα, μετά από συνεργασία με τον Βέργο, έστειλε τη μπάλα άουτ. Οι γηπεδούχοι είναι καλύτεροι σε όλο το πρώτο ημίχρονο, αλλά ο Γκαραβέλης δεν απείλειται άλλη φορά στα πρώτα 45′.

Το έψαχνε και το βρήκε ο Νταγκό!

Ο Αναστασίου διατηρεί στο ματς τον Μεντόσα που είχε ενοχλήσεις στο πρώτο, ο Γρηγορίου αντικαθιστά τον Βέλλιο με τον Νούνιες. Ο Παναιτωλικός παραμένει πιο δραστήριος στο ματς και παίρνει το προβάδισμα νωρίς στην επανάληψη. Ο Νταγκό που το έψαχνε το γκολ από το πρώτο ημιχρονο, με εξαιρετική ενέργεια και τελείωμα το βρίσκει στο 56′ με τους γηπεδούχους να προηγούνται με το πρώτο γκολ του Ιβοριανού εξτρέμ με τη φανέλα των «καναρινιών».

Ο Μιχάλης Γρηγορίου βάζει στο ματς και Αραμπούλι και Ρόμανιτς, αλλά η Λαμία ουσιαστική απειλή στην εστία του Ανέστη δεν καταγράφει – πλην μιας κεφαλιάς του Αραμπούλι –  με το 1-0 να παραμένει μέχρι τέλους, τον Παναιτωλικό να φτάνει τους 25 βαθμούς και τη Λαμία να παραμένει στους 18.

Αυτός που άγγιξε το γκολ ήταν και πάλι ο Παναιτωλικός με το οριζόντιο δοκάρι στη λόμπα του Ντουάρτε στο 80ο λεπτό!

Παναιτωλικός – Λαμία – Η κάρτα του αγώνα

Mvp: Νάντρεϊ Νταγκό. Ο Ιβοριανός εξτρέμ του Παναιτωλικού ήταν ο κορυφαίος και ο κύριος εκφραστής των επιθετικών ενεργειών, της ομάδας του. Έψαξε αρκετές φορές το γκολ και το βρήκε στο 56′. Πρώτο του γκολ με τη φανέλα των Αγρινιωτών και τρίποντο για τα «καναρίνια».

Up: Ο άλλος εξτρέμ του Παναιτωλικού. Ο Χαβιέρ Μεντόσα. Ο Αργεντίνος εκτός από την εξαιρετική κούρσα που κάνει στο γκολ του Νταγκό, κάνει ένα ακόμα πολύ καλό παιχνίδι.

Down: Απόστολος Βέλλιος. Έπαιξε ένα ημίχρονο. Ακούμπησε ελάχιστα τη μπάλα και ο Γρηγορίου τον αντικατέστησε στην ανάπαυλα.

Διαιτητής: Παναγιώτης Κουκούλας. Ματς Super League για τον ρέφερι β’ κατηγορίας πλέον, μετά τον υποβιβασμό του το περασμένο καλοκαίρι. Είχε διάθεση να μην σφυρίζει πολύ για να παιχθεί ποδόσφαιρο. Δεν έκανε κανένα σοβαρό λάθος και πέρασε απαρατήρητος. Στο 42′ οι γηπεδούχοι ζήτησαν από τον ρέφερι να διακόψει το ματς επειδή ο Κορνέλιους είχε πέσει στο χόρτο. Ο τραυματισμός δεν ήταν στο κεφάλι και σωστά ο ρέφερι περιμένει από τους παίκτες του Παναιτωλικού να βγάλουν τη μπάλα εκτός αγωνιστικού χώρου.

Σκόρερ: 56′ Νταγκό

Κίτρινες: Κορνέλιους, Bέργος – Τζανδάρης, Μπανγκουρά

Κόκκινες: –

Παναιτωλικός (Γιάννης Αναστασίου): Ανέστης, Μαλής, Λάρσον (76′ Βργκοτς), Κορνέλιους, Χουχούμης, Αντούνες, Φλόρες, Ντίας (85′ Tσιγγάρας), Βέργος, Μεντόσα (59′ Ντουάρτε), Νταγκό (76′ Μόρσεϊ) .

Λαμία (Μιχάλης Γρηγορίου): Γκαραβέλης, Προβυδάκης, Σαραμαντάς, Αντέντζο, Τζανετόπουλος, Τζανδάρης (61′ Αραμπούλι), Μπεχαράνο (86′ Γκέντσογλου), Μπανγκουρά (68′ Ρόμανιτς), Μανούσος, Καραμάνος, Βέλλιος (46′ Νούνιες).

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Παναιτωλικός – Λαμία 1-0: Έχει Νταγκό και είναι καλά! (vid)», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.
Νίκος Μαρκάτος

Η καθημερινή του «επίσκεψη» για μια τριετία στο κτίριο της Λ. Αθηνών, όπου στεγάζεται το ΦΩΣ, του κόλλησαν το... μικρόβιο της Δημοσιογραφίας. Δεν υπήρχαν και οι μάσκες τότε! Αφού το σπούδασε το αντικείμενο, άνοιξε πρώτη η πόρτα της ΩΡΑΣ των ΣΠΟΡ. Στη 12ετή διαδρομή του, έκανε στάσεις στην ΚΙΤΡΙΝΟΜΑΥΡΗ ΩΡΑ και στην SportDay. Mέχρι τον Ιούνιο του 2017. Mετά Sportime. Από την πρώτη μέρα της επιστροφής του στα Περίπτερα! Γουστάρει ότι οι περισσότεροι λατρεύουν να... μισούν. Τη διαιτησία!