Παναιτωλικός – ΝΠΣ Βόλος 1-0: Αποστολή εξετελέσθη! (vid)

Παναιτωλικός - ΝΠΣ Βόλος 1-0: Ο Παναιτωλικός το ήθελε περισσότερο και το πήρε. Νίκη, τρεις βαθμοί και... προσπέραση σε ΟΦΗ και Λαμία για τους Αγρινιώτες.

Παναιτωλικός – ΝΠΣ Βόλος 1-0: Ο Παναιτωλικός το ήθελε περισσότερο και το πήρε. Νίκη, τρεις βαθμοί και… προσπέραση σε ΟΦΗ και Λαμία για τους Αγρινιώτες.

Παναιτωλικός – ΝΠΣ Βόλος 1-0: Με τη πλάτη στο τοίχο ο Παναιτωλικός, πιο… χαλαρός ο ΝΠΣ Βόλος και συνήθως τέτοια παιχνίδια τα κερδίζει εκείνος που τα θέλει περισσότερο. Οι Αγρινιώτες το πήραν (1-0) χωρίς να… βγάλουν μάτια με την απόδοση τους, αλλά τέτοια ώρα τέτοια λόγια. Κρατάνε τους τρεις βαθμούς και πάνε παρακάτω. Όπου παρακάτω, ο Απόλλων Σμύρνης στη Ριζούπολη για την τελευταία αγωνιστική της κανονικής διάρκειας της Super League 1.

Mε δύο αλλαγές, η μια αναγκαστική, η 11άδα του Παναιτωλικού, με τον Τραϊανό Δέλλα να επιλέγει Μάζουρεκ αντί του Ταχάρ και Κωνσταντόπουλο αντί του τραυματίαΤσότσαλιτς.

Αναγκαστική και η μια από τις δύο αλλαγές με τις οποίες παρέταξε την ομάδα του ο Άνχελ Λόπεθ. O Σάντσες στη θέση του τιμωρημένου Μήτογλου που έμεινε στο Βόλο και ο Μαρτίνες στη θέση του Μπαρτόλο.

Αν είχε… στόμα η μπάλα θα μίλαγε, στο πρώτο μισό του πρώτου 45λεπτου. Την ταλαιπώρησαν αφάνταστα με ένα ανούσιο passing game, χωρίς την παραμικρή υποψία φάσης μπροστά στις δύο εστίες.

Κάπου στο ημίωρο «ξυπνάει» κάπως το ματς. Kαλή ευκαιρία για τους γηπεδούχους, ωραία εναλλαγή Αριγίμπι-Ντάλσιο, με τον Κλέιμαν να αποκρούει το πλασέ του Αμερικάνου.

Τα «καναρίνια» απειλούν και ένα 10λεπτο αργότερα, όταν ο Καρέλης από πλάγια θέση, έχοντας τραβήξει εκτός εστίας και τον Κλέιμαν «έσπασε» τη μπάλα για τον Εντινγκά, αλλά το σουτ του Κονγκολέζου από το ύψος της μεγάλης περιοχής πέρασε πάνω από τα δοκάρια.

Οι Βολιώτες απαντούν στις δύο ευκαιρίες του Παναιτωλικού με… διπλή καλή στιγμή στο 42′. Από λάθος του Ντίας ο Μπαριέντος τελικός αποδέκτης της μπάλας, σουτάρει πάνω στον Βάντερσον και στο ριμπάουντ ο Δουβίκας δεν μπορεί να νικήσει τον Μελίσσα που πέφτει στην αριστερή του γώνια και μπλοκάρει.

Καρμπόν με το πρώτο μισό του πρωτου μέρους και τα πρώτα 25 λεπτά της επανάληψης. Παιχνίδι κέντρου, με τις δύο περιοχές να παραμένουν το μεγαλύτερο διάστημα… απάτητες.

Η πρώτη φάση στο δεύτερο ημίχρονο είναι και η άκρως καθοριστική στο ματς. Στο 75′ ο Ταχάρ κερδίζει τις κόντρες γυρίζει παράλληλα και ο Αριγίμπι εξ επαφής απλά δεν γινόταν να αστοχήσει! 1-0 ο Παναιτωλικός!

1-0 που παραλίγο να γίνει 1-1 στο 86′ αλλά ο Δουβίκας δεν μπορεί να περάσει τον Μελίσσα και να σκοράρει. Ασχετα αν σηκώθηκε η σημαία για οφσάιντ, το γκολ θα μετρούσε κανονικά.

Η κάρτα του αγώνα – Παναιτωλικός – ΝΠΣ Βόλος

MVP: Αϊμέν Ταχάρ. Μπήκε στο 54′ ο Αγγλοαλγερινός και από τα δικά του πόδια προέρχεται το γκολ του Παναιτωλικού. Λίγο η τύχη, λίγο η επιμονή του μέσου των Αγρινιωτών έπαιξαν καθοριστικό ρόλο στο τελικό 1-0 υπέρ των γηπεδούχων.

UP: Νίκος Μελίσσας. Ο τερματοφύλακας του Παναιτωλικού πραγματοποιεί εξαιρετική επέμβαση στο τετ-α-τετ με τον Δουβίκα στο 86′. Ο βοηθός σήκωσε για οφσάιντ, αλλά αν ο φορ του Βόλου είχε σκοράρει, το γκολ μετά από χρήση VAR θα μετρούσε.

DOWN: Νίκος Καρέλης. Αποκτήθηκε για να λύσει το μεγάλο πρόβλημα που αντιμετωπίζει ο Παναιτωλικός στο σκοράρισμα. Τροφοδοτήθηκε ελάχιστα και μοιραία δεν βοήθησε στο παιχνίδι με τον Βόλο. Αντικαταστάθηκε στο 70′.

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Βασίλης Φωτιάς. Στο 42′ οι ποδοσφαιριστές του Βόλου ζήτησαν πέναλτι για χέρι του Βάντερσον. Καμία παράβαση, σωστός ο διαιτητής που είπε «παίζετε». Το μαρκάρισμα του Ντίας στον Νίνη στο 30′ αγγίζει το… πορτοκαλί. Πάει με τις τάπες χαμηλά στην ποδοκνημική ο παίκτης του Παναιτωλικού. Support στην κίτρινη που έδειξε ο ρέφερι.

ΓΚΟΛ: 75′ Aριγίμπι

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: 30′ Ντίας, 83′ Mάζουρεκ – 46′ Ριένστρα, 72′ Τσοκάνης

ΚΟΚΚΙΝΕΣ:

Παναιτωλικός (Τραϊανός Δέλλας): Μελίσσας, Βάντερσον, Κωνσταντόπουλος, Μεντίνα (70′ Τσιγγάρας), Περέιρα, Εντινγκά, Ντίας (54′ Ταχάρ), Μάζουρεκ (83′ Ντουάρτε), Αριγίμπι, Ντάλσιο (84′ Μαλής), Καρέλης (70′ Ματσόλα).

NΠΣ Βόλος (Άνχελ Λόπεθ): Κλέιμαν, Φεράρι, Σάντσες, Τσοκάνης (76′ Μπουένο), Νίνης, Δουβίκας, Μαρτίνες, Μπαριέντος, Τέκιο, Ριένστρα (66′ Μπαρτόλο), Γκρίλο.

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Παναιτωλικός – ΝΠΣ Βόλος 1-0: Αποστολή εξετελέσθη! (vid)», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.
Νίκος Μαρκάτος

Η καθημερινή του «επίσκεψη» για μια τριετία στο κτίριο της Λ. Αθηνών, όπου στεγάζεται το ΦΩΣ, του κόλλησαν το... μικρόβιο της Δημοσιογραφίας. Δεν υπήρχαν και οι μάσκες τότε! Αφού το σπούδασε το αντικείμενο, άνοιξε πρώτη η πόρτα της ΩΡΑΣ των ΣΠΟΡ. Στη 12ετή διαδρομή του, έκανε στάσεις στην ΚΙΤΡΙΝΟΜΑΥΡΗ ΩΡΑ και στην SportDay. Mέχρι τον Ιούνιο του 2017. Mετά Sportime. Από την πρώτη μέρα της επιστροφής του στα Περίπτερα! Γουστάρει ότι οι περισσότεροι λατρεύουν να... μισούν. Τη διαιτησία!