Παναιτωλικός – ΟΦΗ 2-1: Ανατροπή-«βόμβα» σε ένα τρίλεπτο! (vid)

Παναιτωλικός - ΟΦΗ 2-1: Οι Κρητικοί προηγήθηκαν στο 55' με Στάικο, όμως εκείνη του Δέλλα πήρε τη νίκη με τους Μανθατη (83') και Λιάβα (85').

Παναιτωλικός – ΟΦΗ 2-1: Την ώρα που η ομάδα του Γιώργου Σίμου ετοιμαζόταν να πανηγυρίσει την 4η εκτός έδρας νίκη της, οι παίκτες του Δέλλας πέτυχαν μια επική ανατροπή.

Ο ΟΦΗ είχε ανοίξει το σκορ από το 55′ με τον Πασχάλη Στάικο και ως το 83′ κρατούσε με σχετική άνεση το προβάδισμα. Κι όμως τα πάντα άλλαξαν μέσα σε ένα τρίλεπτο!

Σε εκείνο το λεπτό (83′) ο Μανθάτης (πέρασε ως αλλαγή) ισοφάρισε με μία ασύλληπτη σέντρα σουτ σε 1-1, ενώ στο 85′ έγινε το 2-1 από κοντά με τον Λιάβα!

Στους 11 βαθμούς πλέον ο Παναιτωλικός μετά τη μόλις 2η νίκη του στη φετινή Super League. Σοκ για τον ΟΦΗ που έμεινε στους 15 βαθμούς μετά την 7η ήττα που γνώρισε.

Η ανατροπή για τους γηπεδούχους αποκτά ακόμη μεγαλύτερη αξία, αν αναλογιστεί κανείς ότι αστόχησαν σε πέναλτι στο 65′!

Ανοιχτό παιχνίδι στο Α’ μέρος

Καλό ανοιχτό ματς είχαμε στο πρώτο ημίχρονο, με αμφότερες τις ομάδες να «ψάχνουν» το γκολ. Καλύτερη εικόνα είχε πάντως ο ΟΦΗ ο οποίος είχε και τις πιο κλασικές ευκαιρίες για να ανοίξει το σκορ.

Οι Κρητικοί μπήκαν δυνατά στο παιχνίδι, έχοντας την κορυφαία του στιγμή στο 45λεπτό στο 10′, σε μοναδική αντεπίθεση με τον Κοροβέση, μετά από λάθος του Τσιγγάρα.

Στο 20′ ήταν η σειρά του Παναιτωλικού να απειλήσει, όταν ο Μάζουρεκ βρέθηκε σε θέση βολής αλλά ο Σελίμοβιτς του έβαλε σωτήρια την κόντρα.

Στο 28′ ο ΟΦΗ βρέθηκε και πάλι σε θέση βολής, όταν ο Σαρδινέρο έφυγε στην κόντρα, βρέθηκε απέναντι από τον Κνετ, αλλά δεν κατάφερε να τον κερδίσει. Λίγο αργότερα στο 31′ Σελίμοβιτς πήρε την κεφαλιά σε εκτέλεση φάουλ, όμως αστόχησε.

Από την πλευρά του ο Παναιτωλικός παρότι είχε την κατοχή της μπάλας από ένα σημείο και μετά δεν είχε αυτό που λέμε καλή τελική. Ουσιαστικά η πρώτη πραγματική απειλεί από τον Παναιτωλικό στο ματς ήρθε3 στο 43′ σε ένα σουτ του Βέργου, από το ύψος της μεγάλης περιοχής το οποίο μπλόκαρε εύκολα ο Σωτηρίου.

Προβάδισμα με Στάικο ο ΟΦΗ

Στο δεύτερο ημίχρονο οι γηπεδούχοι μπήκαν πιο δυνατά, όμως εκείνοι που άνοιξαν το σκορ ήταν οι φιλοξενούμενοι. Στο 55′, μετά από σέντρα του Ουές η μπάλα έφτασε στον Στάρτζεον, ο οποίος έδωσε όμορφη ασίστ στον Στάικο, με τον τελευταίο να κάνει το 1-0 με δυνατό σουτ από τα δεξιά της μικρής περιοχής!

Κακή εκτέλεση πέναλτι του Μάζουρεκ

Περίπου 10 λεπτά αργότερα ο Παναιτωλικός είχε την ευκαιρία να ισοφαρίσει. Στο 59 ο Σελίμοβιτς ανέτρεψε τον Αριγίμπι στην περιοχή, με τον διαιτητή Παπαδόπουλο να καταλογίζει την εσχάτη των ποινών αφότου πρώτα όμως συμβουλεύτηκε το VAR για αρκετά λεπτά.

Το πέναλτι ανέλαβε ο Μάζουρεκ, ωστόσο η εκτέλεσή του ήταν κάκιστη, με αποτέλεσμα ο τερματοφύλακας Σωτηρίου να αποκρούσει!

Οι αλλαγές που έφεραν την ανατροπή

Μετά το 70′ Δέλλας προχώρησε σε μαζικές αλλαγές και η αλήθεια είναι ότι τρεις από τους παίκτες που πέρασαν στο ματς, είχαν συμβολή στα γκολ. Στο 83′ ο Γιώργος Μανθάτης με μια… επική σέντρα-σουτ (με αρκετή δόση τύχης για να πούμε την αλήθεια) «σκότωσε» τον Σωτηρίου για το 1-1.

Προτού καλά-καλά συνέλθουν οι φιλοξενούμενοι δέχθηκαν και δεύτερο σοκ. Στο 85′, μετά από σέντρα του Τζανακάκη και κεφαλιά του Ματσόλα στο δοκάρι, ο Λιάβας από κοντά έσπρωξε τη μπάλα στα δίχτυα για το 2-1!

Το 2-1 έμεινε ως το φινάλε του ματς, παρότι στο 90′ ο ΟΦΗ έχασε τεράστια ευκαιρία σε τετ α τερ του Σαρδινέρο μετά από ασίστ του Νέιρα!

Στις καθυστερήσεις αποβλήθηκε ο Νέιρα (με δύο κίτρινες) καθώς κλώτσησε τη μπάλα όντας νευριασμένος.

Παναιτωλικός – ΟΦΗ 2-1:

ΣΚΟΡΕΡ: 83′ Μανθάτης, 85 Λιάβας 55′ Στάικος

ΧΑΜ. ΠΕΝΑΛΤΙ:

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: 72′ Λιάβας, 88′ Τσιγγάρας – 33′ Βούρος, 67’Κοροβέσης, 85′ Μεγιάδο 90+4′ Νέιρα

ΚΟΚΚΙΝΕΣ: 90+4′ Νέιρα

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Διαιτητής Ιωάννης Παπαδόπουλος, βοηθοι Κωνσταντίνος Νικολαϊδης, Αθανάσιος Κόλλιας
4ος Διαιτητής: Κωνσταντίνος Περράκης

Παναιτωλικός (Δέλλας): Κνετ, Μεντίνα (78’ Τζανακάκης), Λιάβας, Κωνσταντόπουλος, Περέιρα, Ταχάρ, Τσιγγάρας, Μάζουρεκ (71’ Μανθάτης), Αριγίμπι (88’ Αρσούρα), Ντίας, Βέργος (71’ Ματσόλα).

ΟΦΗ (Σίμος): Σωτηρίου, Βούρος (90+2’ Τσιλιανίδης), Διαμαντής, Σελίμοβιτς, Ουές, Κοροβέσης (68’ Λυμπεράκης), Μεγιάδο, Στάικος (90+2’ Γκαργκαλατζίδης), Νέιρα, Στάρτζεον, Σαρδινέρο.

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Παναιτωλικός – ΟΦΗ 2-1: Ανατροπή-«βόμβα» σε ένα τρίλεπτο! (vid)», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.