Παναιτωλικός – Ολυμπιακός 1-2: «Καθάρισαν» τα 10άρια του! (vid)

Παναιτωλικός - Ολυμπιακός: Οι «ερυθρόλευκοι» πήραν τη νίκη μέσα στο Αγρίνιο με ένα γκολ σε κάθε ημίχρονο από τους Φορτούνη, Ελ Αραμπί...

Παναιτωλικός – Ολυμπιακός 1-2: Μπορεί να μην έπιασε τα στάνταρ απόδοσης προηγούμενων αγώνων ο Ολυμπιακός, αλλά πήρε αυτό που ήθελε.

Παναιτωλικός – Ολυμπιακός 1-2: Οι «ερυθρόλευκοι» επικράτησαν με 2-1 στο Αγρίνιο κόντρα στον Παναιτωλικό, για τη 16η αγωνιστική του πρωταθλήματος. Συνεχίζοντας έτσι το αήττητο σερί και μεγαλώνοντας τη διαφορά από τους υπόλοιπους διεκδικητές του τίτλου.

Ενόψει και του ματς της Τετάρτης, σε εξ αναβολής αναμέτρηση πρωταθλήματος, με τον ΠΑΟΚ στην Τούμπα.

Από την πλευρά του ο Παναιτωλικός έβαλε δύσκολα στον Ολυμπιακό, παίζοντας αρκετά κλειστά στο γήπεδό του και απειλώντας όμως παράλληλα την εστία των «ερυθρόλευκων». Δεν μπόρεσε όμως να κρατήσει αμυντικά, δεχόμενος δύο γκολ από τον ανώτερο Ολυμπιακό.

Σε ένα ματς στο οποίο για τον Ολυμπιακό «μίλησαν» τα… 10άρια του Φορτούνης, Βαλμπουενά!

Παναιτωλικός – Ολυμπιακός: Από νωρίς και… έκατσε

Η ομάδα του Πειραιά πέτυχε στο πρώτο ημίχρονο αυτό το οποίο θέλει ο κάθε προπονητής. Να δει την ομάδα του να ανοίγει γρήγορα το σκορ. Ο Ολυμπιακός το έκανε, αφού μόλις στο 4′ μπόρεσε να κάνει το 0-1 στην αναμέτρηση του Αγρινίου!

Βαθιά μπαλιά του Σισέ πίσω από τη σέντρα στα δεξιά για τον Ντρέγκερ, με τον Τυνήσιο να κάνει το κοντρόλ με το στήθος και να κατεβάζει την μπάλα. Έβγαλε την πάσα στον Φορτούνη ο οποίος με πλασέ στην κίνηση νίκησε τον Κνετ για το 0-1 στο 4′!

Στη συνέχεια ο Ολυμπιακός ναι μεν είχε τον έλεγχο του ματς, αλλά μέχρι εκεί. Δεν μπόρεσε να βγάλει τις μεγάλες φάσεις και να απειλήσει για το δεύτερό του γκολ και να «καθαρίσει» το παιχνίδι.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο του πρώτου ημιχρόνου ανέβασαν και πάλι οι «ερυθρόλευκοι» τον ρυθμό τους. Και στο 35′ ο Μασούρας είχε μία καλή ευκαιρία για ένα δεύτερο γκολ, μετά τη σέντρα του Ντρέγκερ και πάλι από τα δεξιά, αλλά ο Κνετ αντέδρασε σωστά.

Το 0-1 έμεινε, από τη στιγμή που ο Ολυμπιακός δεν μπόρεσε να σημειώσει ένα δεύτερο γκολ, ενώ ο Παναιτωλικός από την πλευρά του ναι μεν έβγαινε μπροστά, χωρίς όμως να απειλήσει ιδιαίτερα τον Τζολάκη.

Τον προβλημάτισε, αλλά είχε Βαλμπουενά!

Στο δεύτερο μέρος οι ρόλοι αντιστράφησαν στο ξεκίνημα του ημιχρόνου. Ήταν η σειρά του Παναιτωλικού να σκοράρει από νωρίς στο ματς! Μόλις στο 3ο λεπτό του δεύτερου μέρους, στο 48′, οι γηπεδούχοι κατάφεραν να ισοφαρίσουν σε 1-1 με ένα ωραίο γκολ του Ταχάρ.

Ο Αριγίμπι έκανε τη σέντρα από τα δεξιά, με τον Ταχάρ να βρίσκεται στο ύψος του πέναλτι μόνος του, έκανε το γυριστό σουτ στην κίνηση χωρίς να αφήνει στον Τζολάκη περιθώρια αντίδρασης, στέλνοντας την μπάλα στα δίχτυα για το 1-1!

Το γκολ αυτό προβλημάτισε τους «ερυθρόλευκους» και χρειάστηκαν κάποια λεπτά μέχρι να βρουν τα πατήματά τους στο γήπεδο. Ισοφαρίστηκαν με το… καλημέρα στο δεύτερο ημίχρονο και κάπως έχασαν τον ρυθμό τους. Ο Πέδρο Μαρτίνς «φρέσκαρε» την ομάδα του με τον Βρουσάι αντί του Μασούρα και άρχισαν οι Πειραιώτες να παίρνουν και πάλι τα… πάνω τους.

Στο 65′ ο Βρουσάι πήρε την μπάλα από τ’ αριστερά, «έκοψε» προς το κέντρο και έξω από την περιοχή του Παναιτωλικού. Είδε τον Βαλμπουενά, ο οποίος είχε μπει στο ημίχρονο αντί του σκόρερ Φορτούνη, με τον Βρουσάι να του περνάει την μπάλα. Έβαλε όμως δύναμη ο Βρουσάι στην πάσα του, γεγονός που έκανε τον Γάλλο να χάσει την ισορροπία του. Όμως ο Βαλμπουενά βρήκε τον τρόπο να «ζωγραφίσει» και πάλι!

Τη στιγμή που πήγε να πέσει στο χορτάρι, έκανε την κάθετη πάσα χωρίς ισορροπία, δίνοντας την μπάλα «πάρε-βάλε» στον Ελ Αραμπί! Ο Μαροκινός βγήκε μόνος απέναντι στον Κνετ και πλάσαρε για το 1-2!

Μετά από το γκολ ο Ολυμπιακός άρχισε να ελέγχει και πάλι το ματς και κράτησε το υπέρ του προβάδισμα. Κατακτώντας έτσι τους τρεις βαθμούς της νίκης, απέναντι σε έναν αντίπαλο που τον δυσκόλεψε.

Θυμηθείτε ΕΔΩ τη live ενημέρωση του αγώνα, από το sportime.gr.

MVP: Μπορεί να μην σκόραρε ή να έβγαλε κάποια ασίστ ο Καμαρά σε αυτό το ματς, ωστόσο ήταν και πάλι από τους κορυφαίους των «ερυθρόλευκων»! Έτρεξε σε όλο το γήπεδο, κατάφερε να μοιράσει το παιχνίδι και όταν εκείνος ανέβηκε στο δεύτερο μέρος, ανέβηκε και όλη η ομάδα του Πειραιά.

UP: Τα δύο 10άρια του Ολυμπιακού Βαλμπουενά, Φορτούνης ήταν εκ των πρωταγωνιστών της νίκης των «ερυθρόλευκων». Ο πρώτος με την τρομερή ασίστ που έβγαλε στο γκολ του Ελ Αραμπί και ο δεύτερος με το γκολ που έβαλε μόλις στο 4′ του ματς.

DOWN: Ο αμυντικός Κωνσταντόπουλος δεν κατάφερε να κρατήσει τον Ελ Αραμπί, τον έχασε στην κάθετη μπαλιά του Βαλμπουενά, καθώς βγήκε να δώσει βοήθεια και άφησε τον προσωπικό του αντίπαλο ο οποίος έμεινε μόνος και σκόραρε.

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Δημήτριος Καραντώνης

ΓΚΟΛ: 48′ Ταχάρ – 4′ Φορτούνης, 65′ Ελ Αραμπί

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: 15′ Αζάντι, 80′ Κωνσταντόπουλος – 43′ Μπρούμα

ΚΟΚΚΙΝΕΣ:

Παναιτωλικός (Τρ. Δέλλας): Κνετ, Μαλής, Κωνσταντόπουλος, Μεντίνα (85’ Ντάλσιο), Βάντερσον (70’ Περέιρα), Αρσούρα, Ντίας, Ταχάρ (85’ Τσιγγάρας), Αριγίμπι (70’ Μανθάτης), Μάζουρεκ, Αζάντι (61’ Βέργος).

Ολυμπιακός (Π. Μαρτίνς): Τζολάκης, Ντρέγκερ (85’ Ανδρούτσος), Μπα, Σισέ, Ρέαμπτσιουκ, Καμαρά, Εμβιλά, Μπρούμα (46’ Ραντζέλοβιτς), Φορτούνης (46’ Βαλμπουενά), Μασούρας (59’ Βρουσάι), Ελ Αραμπί (90+2’ Χασάν).

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Παναιτωλικός – Ολυμπιακός 1-2: «Καθάρισαν» τα 10άρια του! (vid)», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.