Παναιτωλικός – Πανιώνιος 1-0: «Ανάσανε» με Ρόσα και τον «βύθισε» (vid)

Με τον Ρόσα να πετυχαίνει ένα εξαιρετικό γκολ με σουτ, ο Παναιτωλικός επικράτησε του Πανιωνίου με 1-0 και «ανάσανε» στη «μάχη» της παραμονής.

Νίκη-«ανάσα» για τον Παναιτωλικό, ο οποίος στο ντέρμπι των «ουραγών» επικράτησε του Πανιωνίου με 1-0 στο Αγρίνιο, για την 25η αγωνιστική της Super League. «Χρυσός» σκόρερ για του γηπεδούχους, ο Ρόσα με  σουτ στο 53’.

Στους 17 βαθμούς πλέον ο Παναιτωλικός μετά την 3η νίκη του στο πρωτάθλημα, στους 10 παρέμεινε η ομάδα της Νέας Σμύρνης η οποία είναι ουσιαστικά καταδικασμένη.

Στο πρώτο ημίχρονο ο Παναιτωλικός είχε την καλύτερη εικόνα στον αγωνιστικό χώρο. Η ομάδα του Χάβου είχε την κατοχή της μπάλας και κατά διαστήματα πίεσε έντονα, απέναντι σε ένα Πανιώνιο που έδωσε προτεραιότητα στην άμυνα.

Με τον Μουνιέ να είναι ορεξάτος και ιδιαίτερα κινητικός οι γηπεδούχοι είχε μερικές καλές στιγμές. Όπως το σουτ του Ντάλσιο στο 26’, αλλά και την εξαιρετική ατομική ενέργεια του πρώην παίκτη του Παναθηναϊκού στο 42’ (σούταρε μετά από έξοχη ντρίμπλα), με τους Κότνικ και Σαραμαντά να απομακρύνουν με δυσκολία τον κίνδυνο.

Στο δεύτερο μέρος η εικόνα ήταν παρόμοια, με την κατοχή για τον Παναιτωλικό να «κυμαίνεται στο 70%. Μόνο που αυτή τη φορά οι γηπεδούχοι κατάφεραν να ανοίξουν το σκορ.

Αφού προειδοποίησε στο 48’ (κεφαλιά Ντάουντα, μεγάλη επέμβαση Κότνικ) οι γηπεδούχοι βρήκαν δίχτυα, πέντε λεπτά αργότερα. Στο 53’, ο Ρόσα με εξαιρετικό, άπιαστο σουτ, νίκησε αυτή τη φορά τον πολύ καλό (και) σήμερα τερματοφύλακα των «κυανέρυθρων» για το 1-0.

Μετά το γκολ οι αγρινιώτες συνέχισαν να βγαίνουν μπροστά για δεύτερο τέρμα, την ώρα που ο Πανιώνιος προσπαθούσε, αλλά δεν… μπορούσε να αντιδράσει.

Η ομάδα του Δημήτρη Κοροπούλη δεν μπορούσε να κρατήσει τη μπάλα, την ώρα που οι γηπεδούχοι ήλεγχαν το ματς. Στο 75’ ο Ρόσα έπεσε στην περιοχή από μαρκάρισμα του Σταυρόπουλου. Αρχικά καταλογίστηκε πέναλτι, όμως μετά τον έλεγχο του VAR από τον ίδιο τον διαιτητή Φωτιάδη η εσχάτη των ποινών αναιρέθηκε.

Στο τελευταίο 15λεπτο δεν παίχθηκε πολύ ποδόσφαιρο, καθώς υπήρχε αρκετός εκνευρισμός, ειδικά από τους ποδοσφαιριστές του Πανιωνίου που δέχθηκαν και αρκετές κάρτες. Μάλιστα στο 8ο λεπτό των καθυστερήσεων, ο Κόρμπος αποβλήθηκε με κόκκινη κάρτα.

Στο 81′ ο Πανιώνιος είχε την μεγαλύτερη στιγμή του στο ματς (ουσιαστική τη μοναδική κλασική του ευκαιρία), καθώς ένα φάουλ του Αραμπούλι, πέρασε λίγο άουτ από την εστία του Κνετ.

Σκόρερ: 53’ Ρόσα

Κίτρινες: 36’ Ρόσα, 61’ Μαρσιάλ, 80’ Μουνιέ – 39 Σαραμαντάς, 52’ Σταυρόπουλος, 84’ Αραμπούλι, 85’ Ρέντζας, 90+4′ Παπανικολάου

Κόκκινες: 98′ Κόρμπος

Διαιτητής: Φωτιάδης Φώτιος (Καστοριάς)

Παναιτωλικός (Μ. Χάβος): Κνετ, Λιάβας, Μαλής, Μαρσιάλ, Κέβιν, Ντίας, Νταλσιό, Ρόσα (89′ Ντουάρτε), Μουνιέ (90+6′ Μπαϊροβιτς), Αλβάρεζ (82’ Ταχάρ), Ντάουντα.

Πανιώνιος (Δ. Κοροπούλης): Κότνικ, Ρέντζας, Σταυρόπουλος, Ντομίνγκεζ, Σαραμαντάς, Κόρμπος, Οικονομίδης (63’ Παπανικολάου), Γρίβας (56’ Καμαρά), Εμμανουηλίδης, Τσιλούλης (83’ Ρέτσος), Αραμπούλι.

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Παναιτωλικός – Πανιώνιος 1-0: «Ανάσανε» με Ρόσα και τον «βύθισε» (vid)», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.