Παναιτωλικός – ΠΑΟΚ 1-2: Δικέφαλος φτιαγμένος από «ατσάλι»!

Ο ΠΑΟΚ νίκησε δύσκολα τον Παναιτωλικό με 2-1 μέσα στο Αγρίνιο με τα γκολ των Μιτρίτσα και Σίντκλεϊ

Απέναντι σε έναν εντυπωσιακό Παναιτωλικό ο ΠΑΟΚ κατάφερε να πάρει δύσκολα τη νίκη με 1-2 μέσα στο Αγρίνιο χάρη στα γκολ των Μιτρίτσα και Σίντκλεϊ.

Στο πρώτο ημίχρονο ο ΠΑΟΚ είχε την κατοχή της μπάλας αλλά γηπεδούχοι ήταν αρκετά επικίνδυνοι και απείλησαν σε δύο-τρεις περιπτώσεις στον δικέφαλο. Παρόλα αυτά η ασπρόμαυρη ήταν αυτή που προηγήθηκαν. Ο Μιτρίτσα άνοιξε το σκορ στο Αγρίνιο για τους φιλοξενούμενους στο 32ο λεπτό. Ο Αουγκούστο με μπαλιά ακριβείας βρήκε τον Ρουμάνο εξτρέμ και ο τελευταίος «εκτέλεσε» για το 0-1 με κεφαλιά.

Ο Παναιτωλικός έχασε μεγάλη ευκαιρία στην εκπνοή του πρώτου ημιχρόνου. Στο 3ο λεπτό των καθυστερήσεων του πρώτου ημιχρόνου, ο Μόρσεϊ παραλίγο να στείλει την μπάλα στα δίχτυα μετά την εκτέλεση κόρνερ αλλά η προβολή του από τη μικρή έστειλε την μπάλα άουτ.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Παναιτωλικός συνέχιζε να φλερτάρει με την ισοφάριση καθώς δημιουργούσε φάσεις στην περιοχή του ΠΑΟΚ και τελικά οι γηπεδούχοι δικαιώθηκαν στο 58′. Μετά από εκτέλεση κόρνερ ο Ντίαζ ελίχθηκε ανάμεσα στους παίκτες του ΠΑΟΚ, βρίσκοντας χώρο και παίρνοντας την κεφαλιά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το 1-1.

Στο 62′ μακρινό σουτ του Λούι ο Πασχαλάκης απέκρουσε δύσκολα σε κόρνερ.

Ο Λουτσέσκου απάντησε με δύο αλλαγές στο 63′ αφού πέρασαν στο ματς οι Μπίσεσβαρ-Ζίβκοβιτς άλλα τρία λεπτά μετά ο Παναιτωλικός έχασε άλλη μια μεγάλη ευκαιρία. Ο Λούι έκανε τη σέντρα και ο Ντουάρτε μόνος του στο δεύτερο δοκάρι αστόχησε από κοντά. Ο Παναιτωλικός συνέχιζε να πιέζει και να έχει το πάνω χέρι στον αγωνιστικό χώρο με τον Λουτσέσκου να προχωράει σε νέα διπλή αλλαγή με τους Εσίτι και Σβιντέρσκι.

Ο ΠΑΟΚ δεν άλλαξε πολύ την εικόνα του αλλά τουλάχιστον χάρη στον Μπίσεσβαρ έγινε πιο απειλητικός και από πόδια του ολλανδού ξεκίνησε το δεύτερο γκολ των ασπρόμαυρων.

Ο Μπίσεσβαρ έκανε βαθιά πάσα μέσα στην περιοχή ο Σβιντέρσκι έστρωσε με το στήθος μέσα στην περιοχή στον Σίντκλεϊ που με σουτ μέσα από την περιοχή έστειλε την μπάλα στα δίχτυα σημειώνοντας το 1-2.

Στο 88′ ο Παναιτωλικός έφτασε μια ανάσα από την ισοφάριση. Ο Καρέλης έκανε την κίνηση στο πίσω δοκάρι, με τον Πασχαλακη να σταματάει με το στήθος την μπάλα σε μία τεράστια επέμβαση.

Τελικά ο ΠΑΟΚ πήρε τη νίκη δια πυρός και σιδήρου πετυχαίνοντας το δεύτερο σερί του «τρίποντο» στο ελληνικό πρωτάθλημα.

MVP: Σίντκλεϊ: Ο 28χρονος Βραζιλιάνος ήταν σε άλλο ένα ματς πολύ καλός και βοήθησε στα μέγιστα ώστε να πάρει ο ΠΑΟΚ αυτή τη δύσκολη νίκη μέσα στο Αγρίνιο. Το νέο μεταγραφικό απόκτημα του Δικεφάλου ήταν άριστος αμυντικός και πέτυχε το γκολ της νίκης.

UP: Πασχαλάκης: Ο Έλληνας τερματοφύλακας διανύει περίοδο φόρμας, δείχνει αναγεννημένος μετά την επιστροφή του Λουτσέσκου και χάρη σε πολλές και εντυπωσιακές του επεμβάσεις ο ΠΑΟΚ έφυγε αλώβητος από το Αγρίνιο.

DOWN: Αναστασίου: Ο προπονητής του Παναιτωλικού τράβηξε για αρνητικό λόγο τα βλέμματα πάνω του αφού στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου έφυγε από το γήπεδο έξαλλος με τη διαιτησία. Μάλιστα, είχε και έντονη λεκτική αντιπαράθεση με τον Ραζβάν Λουτσέσκου στο δρόμο για τα αποδυτήρια.

Παναιτωλικός: Ροντρίγκεζ, Χουχούμης, Βργκοτς, Λούι, Βέργος, Ντίας, Κορνέλιους (Μαλής 85’), Ντουάρτε (Μπαρμπόσα 81’), Φλόρες (Βαρόνε 68’), Μόρσεϊ (Μεντόσα 46’), Τσιγγάρας (Καρέλης 85’).

ΠΑΟΚ: Πασχαλάκης, Σίντκλεϊ, Βαρέλα, Μιχαηλίδης, Τέιλορ, Κούρτιτς, Σβαμπ (Εσίτι 71’), Αουγκούστο, Μιτρίτσα (Ζίβκοβιτς 63’), Μουργκ (Μπίσεσβαρ 63’), Άκπομ (Σβιντέρσκι 71’).

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Παναιτωλικός – ΠΑΟΚ 1-2: Δικέφαλος φτιαγμένος από «ατσάλι»!», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.