Παναιτωλικός – Βόλος 0-0: Ματσάρα με δοκάρια, αλλά χωρίς νικητή! (vids)

Παναιτωλικός - Βόλος 0-0: Το έψαξαν και οι δύο, θα μπορούσε να το πάρει οποιοσδήποτε, δεν το πήρε κανείς! Ισοπαλία και στα δοκάρια στο Αγρίνιο!

Παναιτωλικός Βόλος: Eξαιρετικό ματς στο Αγρίνιο, από δύο ομάδες που πιθανότατα θα πάνε με πλεονέκτημα έδρας στα play out. Μόνο το γκολ έλλειψε από την αναμέτρηση. Καλύτερος ο Παναιτωλικός.

Θέμα χρόνου έμοιαζε το γκολ στο Παναιτωλικός – Βόλος (0-0), αλλά το πλήρωμα του δεν ήρθε ποτέ! Πολύ ωραίο παιχνίδι, με τους Αγρινιώτες να μην φτάνουν στη τρίτη τους διαδοχική εντός έδρας νίκη, αλλά να αξίζουν περισσότερα από τον έναν βαθμό που πήραν στο τέλος. Δοκάρι ο Νταγκό.

Ανέστης στο τέρμα, άμυνα με Μαλή, Λάρσον, Κορνέλιους και Χουχούμη, Μάρτενσον, Φλόρες πίσω από τον Μεντόσα, τον Καρέλη φορ και τους Νταγκό και Μόρσεϊ στα «φτερά» η 11άδα του Παναιτωλικού.

Οι φιλοξενούμενοι ξεκινούν με Κλέιμαν, Άλχο, Ρομέρο, Γκουλέν, Πουρίτα, Σοάρες, Τσοκάνη, Ορόζ, Φερνάντες, Κορέα και Φαν Βέερτ. Μόλις ένας Έλληνας στην 11άδα!

Οι δύο ομάδες ενδεχομένως να είχαν τις καλύτερες των διαθέσεων, να παίξουν ωραίο ποδόσφαιρο στο Αγρίνιο, αφού επιτακτική ανάγκη για βαθμούς δεν υφίσταται, ωστόσο από πλευράς φιλοξενούμενων, δεν το είδαμε στο χορτάρι.

Mε κλειστά «μάτια» Νταγκό – Μεντόσα!

Ο γηπεδούχος Παναιτωλικός με Νταγκό και Μεντόσα έδειξε να επηρεάζεται λιγότερο από την δυνατή βροχή και σε 2-3 περιπτώσεις σήκωσε τους φίλους του από τις καρέκλες τους.

Στο 10′ ο Μεντόσα «σημάδεψε» την εξωτερική πλευρά των διχτυών του Ανέστη και στο 16′ ο Καρέλης με μακρινό σουτ εκτός περιοχής, έστειλε τη μπάλα άουτ.

Ωραία συνεργασία Μεντόσα, Ντουάρτε και Κορνέλιους στο 34′, το σουτ του τελευταίου φέρνει ένα κόρνερ για τον Παναιτωλικό που περνάει χωρίς να απασχολήσει τον Κλέιμαν.

Δοκάρι με Νταγκό ο Παναιτωλικός!

Κορυφαία στιγμή του πρώτου ημιχρόνου η κεφαλιά στο δοκάρι του… ξεχασμένου από τους αμυντικούς του Βόλου, Νταγκό στο 41′ μετά από εκτέλεση κόρνερ! Μια και μοναδική η ενδιαφέρουσα στιγμή που δημιούργησε στο πρώτο ημίχρονο ο Βόλος, αλλά την ξόδεψε ο Άλχο με το τσαφ από καλή θέση στο 37′.

Εσπευσμένα Μπαρτόλο και Ρεγκατέν βάζει στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου ο Κώστας Μπράτσος και οι δύο τους δημιουργούν την πρώτη καλή στιγμή στην επανάληψη, με τον Ανέστη να διώχνει σε κόρνερ το τελείωμα του Φαν Βερτ.

Και πάλι ο Παναιτωλικός είναι εκείνος που επισκέπτεται συχνά – πυκνά την περιοχή του Κλέιμαν. Σε μια εξ αυτών, ο Ντουάρτε κάνει ένα εξαιρετικό κοντρόλ στο 70′ και με βολέ προσπάθει να σκοράρει, αλλά ο Κλέιμαν διώχνει σε κόρνερ.

Οι παίκτες του Παναιτωλικού βγάζουν σημάδια κόπωσης μετά το 80′, οι φιλοξενούμενοι προσπαθούν να το εκμεταλλευτούν και στο 88′ ισοφαρίζουν τα… δοκάρια με τον Φαν Βέερτ.

Πάνω – κάτω η μπάλα στο φινάλε! Ο Μάρτενσον προλαβαίνει τον Φερνάντες στο 92′ και στην επόμενη φάση το διαγώνιο σουτ του Καρέλη πέρασε λίγο άουτ!

Παναιτωλικός – Βόλος – Η κάρτα του αγώνα

Mvp: Νάντρεϊ Ντάγκο. Ένας εξαιρετικός ποδοσφαιριστής που έχει ανεβάσει επίπεδο τον Παναιτωλικό. Ισως η καλύτερη μεταγραφή που έκανε τον Ιανουάριο ομάδα της Super League.

Up: Xαβιέ Μεντόσα. Και πάλι εκ των κορυφαίων. Έχει «δέσει» εξαιρετικά με τον Ντάγκο. Μέχρι να κουραστεί και να αποχωρήσει από τον αγωνιστικό χώρο, ήταν μόνιμη πηγή κινδύνου για την άμυνα των φιλοξενούμενων.

Down: Χόρχε Κορέα. Ο Αργεντίνος εξτρέμ που αποκτήθηκε τον Γενάρη, ξεκίνησε βασικός, αλλά στο ημίχρονο αντικαταστάθηκε. Δεν μπήκε ποτέ στο ματς.

Διαιτητής: Κώστας Τσέτσιλας. Υπάρχει ενα τράβηγμα του Άλχο στον Καρέλη στο 21′, αλλά δεν υπάρχει πέναλτι, σωστός ο ρέφερι. Ο Ρομέρο κρατάει εκτός περιοχής τον Ντουάρτε, σωστά φάουλ και όχι πέναλτι, η υπόδειξη του διαιτητή. Οι γηπεδούχοι ζήτησαν πέναλτι και σε ένα κράτημα του Κορνέλιους στο 53′ αλλά και πάλι δεν υπήρχε ξεκάθαρη παράβαση για να πάει στην άσπρη βούλα ο Τσέτσιλας. Υψηλός ο βαθμός δυσκολίας για τον διαιτητή.

Σκόρερ: –

Κίτρινες: Μόρσεϊ – Ρομέρο, Φερνάντες, Mπαρτόλο

Κόκκινες: 90+4′ Φερνάντες

Παναιτωλικός (Γιάννης Αναστασίου): Ανέστης, Μαλής, Λάρσον, Κορνέλιους, Χουχούμης, Μάρτενσον, Φλόρες, Μεντόσα (82′ Βέργος), Καρέλης, Νταγκό (71′ Ντίας), Μόρσεϊ (33′ Ντουάρτε).

Βόλος (Κώστας Μπράτσος): Κλέιμαν, Άλχο, Ρομέρο, Γκουλέν, Πουρίτα (46΄Μπαρτόλο), Σοάρες, Τσοκάνης, Ορόζ (81′ Νίνης), Φερνάντες, Κορέα (46′ Ρεγκατέν), Φαν Βέερτ.

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Παναιτωλικός – Βόλος 0-0: Ματσάρα με δοκάρια, αλλά χωρίς νικητή! (vids)», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.
Νίκος Μαρκάτος

Η καθημερινή του «επίσκεψη» για μια τριετία στο κτίριο της Λ. Αθηνών, όπου στεγάζεται το ΦΩΣ, του κόλλησαν το... μικρόβιο της Δημοσιογραφίας. Δεν υπήρχαν και οι μάσκες τότε! Αφού το σπούδασε το αντικείμενο, άνοιξε πρώτη η πόρτα της ΩΡΑΣ των ΣΠΟΡ. Στη 12ετή διαδρομή του, έκανε στάσεις στην ΚΙΤΡΙΝΟΜΑΥΡΗ ΩΡΑ και στην SportDay. Mέχρι τον Ιούνιο του 2017. Mετά Sportime. Από την πρώτη μέρα της επιστροφής του στα Περίπτερα! Γουστάρει ότι οι περισσότεροι λατρεύουν να... μισούν. Τη διαιτησία!