Παναιτωλικός – Βόλος 1-1: Μαχαιριά στο φινάλε

Παναιτωλικός – Βόλος 1-1: Ποδόσφαιρο είναι, όλα γίνονται… Το είδαμε για άλλη μία φορά το απόγευμα της Δευτέρας (2/10). Μία ομάδα υπήρχε στο γήπεδο, θα μπορούσε να έχει καθαρίσει το ματς από νωρίς, αλλά τελικά αυτοκτόνησε. Συνηθισμένα πράγματα αυτά φέτος για τους Αγρινιώτες. Είναι εντυπωσιακό πώς καταφέρνουν σχεδόν σε κάθε ματς τελευταία να αδικούν τον...

Παναιτωλικός – Βόλος 1-1: Ποδόσφαιρο είναι, όλα γίνονται… Το είδαμε για άλλη μία φορά το απόγευμα της Δευτέρας (2/10). Μία ομάδα υπήρχε στο γήπεδο, θα μπορούσε να έχει καθαρίσει το ματς από νωρίς, αλλά τελικά αυτοκτόνησε.

Συνηθισμένα πράγματα αυτά φέτος για τους Αγρινιώτες. Είναι εντυπωσιακό πώς καταφέρνουν σχεδόν σε κάθε ματς τελευταία να αδικούν τον εαυτό τους. Να παίζουν καλύτερα, να έχουν τον έλεγχο και να μην παίρνουν αυτό που αξίζουν.

Ο Παναιτωλικός ήταν πολύ καλύτερος, κατά διαστήματα πάτησε τον αντίπαλό του, θα μπορούσε εύκολα να έχει σκοράρει τουλάχιστον ένα γκολ ακόμα, όμως, πλήρωσε και πάλι μία αδράνεια της άμυνάς του σε στημένη φάση. Έτσι ο Βόλος πήρε από το πουθενά έναν βαθμό και βρίσκεται στο -2 από την εξάδα.

Από τα πρώτα λεπτά οι γηπεδούχοι μπήκαν μέσα για να τελειώσουν το ματς. Άλβαρες, Ρόσα, Μουνιέ, Ντάουντα και Ντίας είχαν ευκαιρίες για να σκοράρουν. Έκαναν ό,τι ήθελαν την αντίπαλη άμυνα και μοναδικό τους εμπόδιο στεκόταν ο Γκαραβέλης. Ωστόσο, στο 42′ νικήθηκε και εκείνος. Έβγαλε το σουτ του Ντίας και στην επαναφορά ο Μουνιέ άνοιξε το σκορ.

Ο Παναιτωλικός ήταν καλύτερος και στο μεγαλύτερο μέρος του δευτέρου ημιχρόνου. Κάποια στιγμή ήταν λογικό να μην μπορεί να παίξει με την ίδια ενέργεια και εκεί ισορρόπησε ο Βόλος. Ο τελευταίος, όμως, ήταν τυχερός που έως τότε το σκορ ήταν μόνο στο 1-0.

Προς το φινάλε το ματς τινάχτηκε στον αέρα με ευθύνη του Κατσικογιάννη. Υπήρξε μεγάλη ένταση, παίκτες πιάστηκαν στα χέρια και στις καθυστερήσεις είχαμε και δύο αποβολές. Δημιουργήθηκε μεγάλη αναταραχή, οι Αγρινιώτες έχασαν τη συγκέντρωσή τους και το πλήρωσαν από ένα ακόμη στημένο. Στο 90’+6 ο Δημόπουλος ισοφάρισε και κράτησε τους αντιπάλους του πολύ χαμηλά στη βαθμολογία.

Παναιτωλικός – Βόλος 1-1: Η κάρτα του αγώνα

MVP: Όταν ισοφαρίζεις το ματς στις καθυστερήσεις και δίνεις έτσι βαθμό στην ομάδα σου, αυτομάτως γίνεσαι και ο πολυτιμότερος του αγώνα. Ο Στέργιος Δημόπουλος δεν ήταν συνολικά τόσο καλός, ο Βόλος εκτέθηκε αρκετές φορές αμυντικά, αλλά στο φινάλε μίλησε εκείνος.

UP: Άνοιξε λογαριασμό με τον Παναιτωλικό, έδειξε πως μπορεί να τον βοηθήσει, είχε και άλλες καλές στιγμές στο ματς ο Αντονί Μουνιέ και γενικότερα η παρουσία του πρέπει να έκανε τους ανθρώπους της ομάδας του να αισιοδοξούν.

DOWN: Όταν ο προπονητής σου σε βάζει αλλαγή λίγο πριν το φινάλε, περιμένει συγκεκριμένα πράγματα από σένα. Ο Αντμίρ Μπαΐροβιτς δεν έκανε απολύτως τίποτα. Ήταν, μάλιστα, εκείνος που δεν μπόρεσε να διώξει την μπάλα στη φάση της ισοφάρισης στερώντας από τον Παναιτωλικό δύο πολύτιμους βαθμούς.

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Μετά από αυτό το παιχνίδι θα έπρεπε κανονικά να του πάρουν τη σφυρίχτρα. Πρέπει να μην πέτυχε ούτε μία φάση από τις δύσκολες που του έτυχαν ο Αλέξανδρος Κατσικογιάννης (Ηπείρου). Στα τελευταία λεπτά τίναξε το ματς στον αέρα και όλες οι αποφάσεις πάρθηκαν με χρήση του VAR. Το ίδιο έγινε και στη φάση του Φεράρι. Αρχικά έδωσε λανθασμένα πέναλτι. Μέσω VAR διορθώθηκε η συγκεκριμένη απόφαση. Απίστευτο το ότι έληξε το ματς πριν καν συμπληρωθούν εννιά λεπτά καθυστερήσεων και ενώ δεν είχε παιχτεί ποδόσφαιρο ούτε στα μισά.

ΓΚΟΛ: 42′ Μουνιέ 90’+6 Δημόπουλος

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: 19′ Ρόσα, 45′ Τζανακάκης – 90′ Κάσες

ΚΟΚΚΙΝΕΣ: 90′ Ντίας 90’+4 Μάντζης

ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟΣ (Μάκης Χάβος): Χεσούς Φερνάντεθ, Τζανακάκης, Σίεστεντ, Μαλής, Κέβιν, Ντάλσιο, Ντίας, Άλβαρες (74′ Ταχάρ), Μουνιέ (86′ Ντουάρτε), Ρόσα, Ντάουντα (81′ Μπαΐροβιτς)

ΒΟΛΟΣ (Αλμπέρτο Γκαγιέγκο): Γκαραβέλης, Τσίκα, Δημόπουλος, Οικονόμου, Ντεντάκης (72′ Λύραντζης), Φεράρι (65′ Νάτσο Κάσες), Τσοκάνης (78′ Μπαλογιάννης), Γκουαροτσένα, Μουνίθ, Τόρες, Μάντζης.