Παναιτωλικός – Ξάνθη 1-0: Ο Βέργος τον κράτησε στη Super League σε μπαράζ «φωτιά» (vid)

Ο Παναιτωλικός πήρε σπουδαία νίκη κόντρα στην Ξάνθη και παρέμεινε στη Super League, σε ένα ματς που «έσπασαν καρδιές».

Η Ξάνθη κρατούσε το υπέρ τους 2-1 παρά την πίεση που άσκησε ο Παναιτωλικός, ωστόσο άντεξαν μέχρι το 83′ όπου ο Βέργος πέτυχε ο «χρυσό» γκολ για την ομάδα του η οποία παραμένει στη Super League.

Η ομάδα του Αγρινίου πίεζε συνεχώς από το πρώτο λεπτό, επιβάλλοντας τον δικό της ρυθμό στην αναμέτρηση, με τον Μπαρμπόσα να είναι ο… κινητήριος μοχλός. Μάλιστα, στο 21ο λεπτό έχασαν πολύ καλή ευκαιρία να ανοίξουν το σκορ, με τον Μεντόσα να κάνει σουτ έξω από την περιοχή και τον Ίτσο να αποκρούει με δυσκολία.

Στο 45ο λεπτό, είχαν νέα μεγάλη ευκαιρία να πετύχουν κάποιο τέρμα, με τον Ντοάρτε να κάνει φοβερή ενέργεια από τα δεξιά, να κάνει τη σέντρα προς τον Βέργο ο οποίος δεν μπόρεσε να βρει με το κεφάλι τη μπάλα πηδώντας ολομόναχος.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε όπως ακριβώς το πρώτο, με την ομάδα του Τραϊανού Δέλλα να παίζει τα… ρέστα της, κλείνοντας στα καρέ της την Ξάνθη, χωρίς ωστόσο να μπορούν να απειλήσουν. Στο 75ο λεπτό, ο Έλληνας τεχνικός έπαιξε όλα τα χαρτιά του, χρησιμοποιώντας πέντε επιθετικογενείς ποδοσφαιριστές. Στο 82ο λεπτό ήρθε και η… εξιλέωση. Οι γηπεδούχοι κέρδισαν πέναλτι μετά από χέρι του Παπάζογλου μέσα στην περιοχή με τον Ευαγγέλου και τον VAR Σκουλά να δείχνουν την παράβαση.

Ο Νίκος Βέργος ήταν αυτός που ανέλαβε την εκτέλεση και δεν αστόχησε, σημειώνοντας το χρυσό γκολ που κρατάει την ομάδα του στην μεγάλη κατηγορία.

Όπως ήταν λογικό, η Ξάνθη πίεσε στα τελευταία λεπτά, ωστόσο ο Παναιτωλικός έκλεισε όλους τους χώρους, κρατώντας το υπέρ του σκορ, με τον τελικό σφύριγμα της λήξης να βρίσκει πανευτυχείς του παίκτες του.

MVP: Ο Νίκος Βέργος ήταν μόνιμη πηγή κινδύνου στην αντίπαλη εστία, ενώ ήταν ο σκόρερ του «χρυσού» γκολ του Παναιτωλικού που τον κρατάει στην Super League.

UP: Ο Παναιτωλικός πήρε ακριβώς αυτό που ήθελε από τον αγωνιστικό χώρο, μπαίνοντας αποφασισμένος από το πρώτο λεπτό. Παρά το γεγονός πως όσο περνούσε η ώρα το σκορ ήταν εις βάρος τους, δεν το παράτησαν, πάλεψαν και στο τέλος δικαιώθηκαν.

DOWN: Ο Θανάσης Παπάζογλου έγινε ο… μοιραίος της αναμέτρησης, καθώς ήταν αυτός που έκανε το χέρι μέσα στην περιοχή, από το οποίο ήρθε το 1-0 των γηπεδούχων.

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Ο Άγγελος Ευαγγέλου για την κρισιμότητα του αγώνα ήταν εξαιρετικός, κοντά στις φάσεις, κάποια λάθη σε ανάποδα φάουλ δεν επηρέασαν την εξέλιξη του αγώνα. Σωστό πέναλτι, το είδε και δεν χρειάστηκε VAR αν και έγινε εξέταση για να μην υπάρχει αμφιβολία.

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: 16′ Μαλής, 57′ Ταχάρ, 84′ Βέργος, 88′ Ντίας, 90+6′ Κνετ – 54′ Μικελτάντζε, 57′ Δημούτσος, 65′ Θυμιάνης, 68′ Παντελιάδης.

ΚΟΚΚΙΝΕΣ:

ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟΣ: Κνετ, Ντουάρτε, Κωνσταντόπουλος (77′ Αριγίμπι), Μαλής, Περέιρα (77′ Μάζουρεκ), Εντινγκά, Ταχάρ (58′ Ματσόλα), Ντίας, Μπαρμπόσα, Βέργος, Μεντόσα.

ΞΑΝΘΗ: Ίτσο, Τζούρμαν, Θ. Παπάζογλου (64′ Θυμιάνης), Πέτροβιτς, Παντελιάδης, Δημούτσος, Βέρκερ , Έμπερτ, Μικελτάντζε (64′ Τάτος, 78′ λ. τρ. Σργόιεν), Σιατραβάνης, Τ. Παπάζογλου.

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Παναιτωλικός – Ξάνθη 1-0: Ο Βέργος τον κράτησε στη Super League σε μπαράζ «φωτιά» (vid)», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.