Πανιώνιος-ΑΕΚ 1-1: Ο Κλωναρίδης τους… έκοψε τον αέρα!

Πανιώνιος-ΑΕΚ 1-1 στη Νέα Σμύρνη χάρη στο εντυπωσιακό γκολ του Βίκτωρα Κλωναρίδη στο 2ο λεπτό των καθυστερήσεων.

Ο Εμμανουηλίδης είχε σκοράρει στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων, αλλά ο Κλωναρίδης έφερε το ματς στα ίσια στο 92′.

Κορυφαίοι του αποψινού ματς στη Νέα Σμύρνη οι δύο τερματοφύλακες, Κότνικ και Τσιντώτας… κατέβασα ρολά.

Οι «κυανέρυθροι» κατάφεραν να προηγηθούν με τον Εμμανουηλίδη στο φινάλε του α’ μέρους, ωστόσο στην επανάληψη και από την στιγμή που ο Κότνικ έκανε σπουδαίες επεμβάσεις, είχαν πολύ κλασσικές ευκαιρίες για να σκοράρουν για δεύτερη φορά και να καθαρίσουν το ματς πιο νωρίς.

Ωστόσο και ο Τσιντώτας επενέβη σωτήρια σε δύο περιπτώσεις, έστω και αν στην δεύτερη δεν δόθηκε κόρνερ, ο Αραμπούλι δεν ήταν στην μέρα του και χάλασε κάποιες από τις 4-5 αντεπιθέσεις του Πανιωνίου για να σκοράρει για δεύτερη φορά και έτσι ήρθε ο Κλωναρίδης στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων για να σώσει τον έναν πόντο για την ΑΕΚ, που παρέμεινε στο -8 από την 2η θέση και τον ΠΑΟΚ. Ο Πανιώνιος πήγε στους 12 βαθμούς.

Το ματς

Ο Πανιώνιος μπήκε καλύτερα στο ματς και στο πρώτο 10λεπτο πίεσε πολύ, με τον Τσιντώτα να βγάζει εντυπωσιακά μία φάση σε κόρνερ. Μετά το 10’  ΑΕΚ αντέδρασε και προσπάθησε να πάρει μέτρα προς την άμυνα του Πανιωνίου. Πλησίασε το γκολ πολλές φορές στο α’ ημίχρονο με Σαμπανάτζοβιτς, Σβάρνα και Παουλίνιο να χάνουν τεράστιες ευκαιρίες, ενώ πολλές φορές δημιούργησε προϋποθέσεις για να απειλήσει ξανά. Έδειχνε πιο πειστική και απειλητική στον αγωνιστικό χώρο, αλλά τα κενά στην άμυνα άφηναν στον Πανιώνιο ελπίδες για να φτιάχνει φάσεις. Και ενώ όλα έδειχναν ότι η ΑΕΚ και ο Πανιώνιος θα πάνε με την λευκή ισοπαλία στο ημίχρονο, ήρθε μια ανύποπτη φάση με μεγάλο λάθος των Σιμόες(διπλό)-Παουλίνιο και κακή εκτίμηση της φάσης από την άμυνα της ΑΕΚ για να κάνει σε κενή εστία ο Εμμανουηλίδης το 1-0.

Με την έναρξη του β’ μέρους, ο Καρέρα αντικατέστησε τον Αλμπάνη στην ΑΕΚ, έχοντας κάνει έντονες παρατηρήσεις στους παίκτες του στα αποδυτήρια. Ωστόσο η ΑΕΚ δεν μπόρεσε να αλλάξει δραματικά την εικόνα της, αφού φάσεις έβγαζε, αλλά χωρίς καθαρό μυαλό όταν βρισκόταν απέναντι στον Κότνικ, ενώ ο Πανιώνιος έβρισκε συνεχώς χώρους. Στο 58’ σε μια βαθιά μπαλιά, ο Αραμπούλι θα φύγει ξανά μόνος του, για να αποφύγει και τον Τσιντώτα, που όμως τον ανάγκασε να πάει αριστερά, να καθυστερήσει να τελειώσει την φάση και να στείλει την μπάλα άουτ.

Στο 63’ ο έξοχος Κότνικ θα κάνει άλλη μια μεγάλη επέμβαση σε πλασέ του Σιμόες μετά από γύρισμα του Κλωναρίδη. Στο 66’ σε αντεπίθεση που δεν ολοκληρώθηκε, στο 70΄με την εκπληκτική επέμβαση του Τσιντώτα σε σουτ του Τσιλούλη και στο 73’ όταν ο Εμμανουηλίδης πλάσαρε αλλά ο πορτιέρε της Ένωσης απέκρουσε (άσχετα αν δεν το είδε ο διαιτητής). Η ΑΕΚ έμοιαζε εγκλωβισμένη και χωρίς να μπορεί να απειλήσει για να φτάσουμε, αφού ο σκόρερ της Ένωσης είχε μια προειδοποιητική φάσης προς το τέλος, να σώσει τον έναν βαθμό. Ο Κλωναρίδης με δεξί σουτ εκτός περιοχής, έστειλε την μπάλα να προσκρούει ελάχιστα στο σώμα του Σταυρόπουλου και να καταλήξει στα δίχτυα στο 90+2’ για το τελικό 1-1.

To LIVE του αγώνα

Πανιώνιος-ΑΕΚ 1-1

Πανιώνιος (Λ. Βόκολος, 4-3-3): Κότνικ, Σαραμαντάς, Ντομίνγκες, Σταυρόπουλος, Ρέντζας, Οικονομίδης (84’ Λυμπεράκης), Παπαγεωργίου, Τσιλούλης, Εμμανουηλίδης, Αραμπούλι (89’ Ρέτσος), Παπανικολάου

ΑΕΚ (Μ. Καρέρα, 4-2-3-1): Τσιντώτας, Παουλίνιο, Σβάρνας, Λάτσι, Χουλτ, Σιμόες, Σαμπανάτζοβιτς (71’ Σιμάνσκι), Βέρντε (77’ Μαχαίρας), Μάνταλος, Αλμπάνης (46’ Κλωναρίδης), Αραούχο

MVP: Ο Μάτιτς Κότνικ ήταν όλος ο Πανιώνιος. Κυριολεκτικά. Το Α και το Ω για τους γηπεδούχους ήταν ο Σλοβένος τερματοφύλακας που έπιασε τα… άπιαστα στη Νέα Σμύρνη και κράτησε όρθιο τον Πανιώνιο.

UP: Ο Παναγιώτης Τσιντώτας κράτησε την ΑΕΚ στο ματς σε πολλές φάσεις. Έβγαλε πολλές δύσκολες φάσεις. Ουσιαστικά αν η ΑΕΚ έμεινε… στο 1-0 μέχρι τέλους το οφείλει στον ίδιο.

DOWN: Ο Παουλίνιο ήταν ο χειρότερος ποδοσφαιριστής της ΑΕΚ στο παιχνίδι. Είχε συνεχώς λάθος τοποθετήσεις στην άμυνα και δημιουργούσε προβλήματα στην ίδια του την ομάδα.

Γκολ: 45’+1 Εμμανουηλίδης – 90’+2 Κλωναρίδης

Κίτρινες: Παουλίνιο, Αραούχο – Ρέντζας, Παπανικολάου

Κόκκινες:

ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΕΠΙΣΗΣ: ΑΕΚ: Ο Λεό και οι μεταγραφικές σκέψεις

ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΕΠΙΣΗΣ: Λεό: Ματιές ρίχνει η ΑΕΚ στον Γάλλο φορ (vids)

ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΕΠΙΣΗΣ: Δε λέει «όχι» στην πώληση του Μάνταλου

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Πανιώνιος-ΑΕΚ 1-1: Ο Κλωναρίδης τους… έκοψε τον αέρα!», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.
Τάσος Καπετανάκος

Ρεπορτάζ ΑΕΚ από το 2004. Λίγο καιρό μετά την «ανάσταση» της με τον Ντέμη μπροστάρη. Εκτοτε έχουμε ζήσει μαζί της τα πάντα. Τίτλους, διακρίσεις στην Ευρώπη και στην Ελλάδα, ταξίδια στο εξωτερικό, υποβιβασμό, χωράφια στην Γ’ εθνική, ταξίδι μέχρι και τη… Νάξο με 8-9 μποφόρ και μετά την μεγάλη επιστροφή με Μελισσανίδη. Στα ΜΜΕ έχουμε «γράψει» αρκετά χιλιόμετρα και κάτι εκατομμύρια σε λέξεις («ΩΡΑ» σε 3-4 διαφορετικές version της, «Score», «Livesport», «Δικέφαλος» σε χαρτί και internet, enwsi.gr, aek365.gr, iefimerida.gr, coppa.gr). Κατά βάση ποδόσφαιρο και εκεί μείναμε στα πρώτα και δεύτερα άντα μας, αλλά κάναμε και πέρασμα νωρίτερα από το μπάσκετ και το χάντμπολ της ΑΕΚ. «Δημοσιογράφος» λέει ο τιμητικός τίτλος. Ρεπόρτερ πέντε ηπείρων και επτά θαλασσών θα προτιμούσα εγώ. Και συνεχίζουμε...