Πανιώνιος – Αστέρας Τρίπολης 0-1: Αρκαδική ανάσα, Πάνθηρας σε κρίση

Με γκολάρα του Μαρκ Φερνάντεθ στο φινάλε του πρώτου μέρους

Ο Αστέρας Τρίπολης πανηγύρισε σπουδαία νίκη μέσα στη Νέα Σμύρνη με 1-0, καθώς ο Πανιώνιος δεν είχε απάντηση στο καταπληκτικό γκολ του Μαρκ Φερνάντεθ με φάουλ.

Οι Αρκάδες έφτασαν τους έξι βαθμούς και πλέον, αποκτούν ηρεμία ενόψει της συνέχειας.

Σε αντίθεση με τους «κυανέρυθρους» που παραμένουν στο -2 και σίγουρα το κλίμα βαραίνει πάρα πολύ. Όπως φάνηκε και από τα συνθήματα των οργανωμένων κατά της διοίκησης.

Πανιώνιος – Αστέρας Τρίπολης: Το ματς

Ο Αστέρας απείλησε στο 15’ με τον Ριέρα, ο οποίος δεν πρόλαβε να πλασάρει και συγκρούστηκε με τον Κότνικ. Ο πορτιέρε του Πανιωνίου τραυματίστηκε στο φρύδι με αποτέλεσμα να περάσει εκτός αγωνιστικού χώρου.

Ο Σλοβένος γκολκίπερ μάλιστα, έφυγε απευθείας για το νοσοκομείο, καθώς το σκίσιμο ήταν αρκετά βαθύ.

Στο 28′ ο Μασούρας βρήκε το χώρο, δοκίμασε το σουτ, ωστόσο η μπάλα κατέληξε δίπλα από το δεξί δοκάρι του Παπαδόπουλου, ενώ ένα

λεπτό μετά ο Δούμτσιος πάτησε περιοχή, έκανε το διαγώνιο σουτ η μπάλα όμως πέρασε μόλις άουτ.

Από κόρνερ, ο Ευαγγέλου πήρε την κεφαλιά και ο Παπαδόπουλος πραγματοποίησε εξαιρετική διπλή εππέμβαση κρατώντας το μηδέν.

Δευτερόλεπτα πριν το φινάλε του πρώτου μέρους, ο Ριέρα κέρδισε φάουλ από τον Μαξίμοβιτς λίγο έξω από την περιοχή, την εκτέλεση ανέλαβε ο Μαρκ Φερνάντεθ, ο οποίος έκανε επίδειξη υψηλής τεχνικής και έβαλε μπροστά την ομάδα του με εντυπωσιακό τρόπο.

Στην επανάληψη οι Αρκάδες αμύνονταν εξαιρετικά.

Η κεφαλιά του Μπόρχα Φερνάντεθ στο 68′ πέρασε ελάχιστα άουτ.

Ένα λεπτό μετά ο Αραμπούλι κατέβασε όμορφα τη μπάλα, έκανε την ντρίμπλα, μπήκε στην περιοχή και πλάσαρε, αλλά ο Παπαδόπουλος έδιωξε εντυπωσιακά σε κόρνερ.

Στο 79′ ο Παπαδόπουλος σταμάτησε το σουτ του Αραμπούλι, στη συνέχεια η μπάλα έφτασε στον Τσιλούλη ο οποίος έκανε νέο δυνατό σουτ και ο γκολκίπερ του Αστέρα έδιωξε εκ νέου.

Στα τελευταία λεπτά ο Αστέρας είχε το καθαρό μυαλό και διαχειρίστηκε άριστα το παιχνίδι για να μην κινδυνεύσει και να φύγει με το “διπλό” από τη Νέα Σμύρνη.

Πανιώνιος (Νίκκι Παπαβασιλείου): Κότνικ (19′ λ.τρ. Μαλέρμπ), Μασούρας, Λυμπεράκης, Ευαγγέλου, Σταυρόπουλος, Κόρμπος, Μαξίμοβιτς, Μιλόγεβιτς, Παπανικολάου (74′ Σιντί Αλί), Δούμτσιος (58′ Τσιλούλης), Αραμπούλι

Αστέρας Τρίπολης (Μπόρχα Χιμένεθ): Παπαδόπουλος, Βλάχος, Μαρτίνεζ, Σουάρεθ, Ματρικάρντι, Βαλιέντε, Ριέρα (52′ Μπόρχα Φερνάντες) , Φερνάντεθ, Χαουέργκι (87′ Μπαράλες), Καπίγια, Σίτο (84′ Κώτσιρας)

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Πανιώνιος – Αστέρας Τρίπολης 0-1: Αρκαδική ανάσα, Πάνθηρας σε κρίση», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.