Πανιώνιος-Αστέρας Τρίπολης 1-0: «Ανάσα» με Ντουρμισάι

Ο Αλβανός στράικερ πέτυχε ένα καθοριστικής σημασίας γκολ, εκμεταλλευόμενος το "τσαφ" του Πασαλίδη και χάρισε στους "κυανέρυθρους" μία υπερπολύτιμη νίκη, "έμπλεξαν" οι Αρκάδες

Ο Ντουρμισάι πέτυχε ένα καταπληκτικό γκολ και ο Πανιώνιος πέτυχε μία υπερπολύτιμη νίκη σε ένα κομβικό σημείο του πρωταθλήματος με 1-0 επί του Αστέρα Τρίπολης.

Έπειτα από ένα άσχημο σερί έξι αγώνων χωρίς τρίποντο, οι “κυανέρυθροι” ανάσαναν βαθμολογικά, στο εξ αναβολής ματς της 15ης αγωνιστικής της Super League.

Ο Αλβανός στράικερ έλυσε τον γόρδιο δεσμό, εκμεταλλευόμενος το τραγικό λάθος του Πασαλίδη και φέρνει τον Πανιώνιο σε απόσταση πέντε πόντων από την επικίνδυνη ζώνη του υποβιβασμού.

Αντίθετα, οι Αρκάδες γνώρισαν την τέταρτη σερί ήττα τους και πλέον, μπαίνουν σε περιπέτειες στη μάχη της παραμονής.

“Τσαφ” ο Πασαλίδης, γκολάρα ο Ντουρμισάι

Οι γηπεδούχοι μπήκαν δυνατά και είχαν την πρώτη ευκαιρία στο δεύτερο λεπτό, όταν από εκτέλεση κόρνερ του Τσιλούλη, ο Ντομίνγκες έπιασε την κεφαλιά, αλλά η μπάλα πέρασε λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.

Στο αμέσως επόμενο λεπτό, οι Αρκάδες διαμαρτυρήθηκαν για πέναλτι σε ανατροπή του Κότνικ στον Κώτσιρα, με τον διαιτητή να δείχνει “παίζεται”.

Στο 19’ το δυνατό σουτ του Καλτσά στην κίνηση έξω από την περιοχή έφυγε 2-3 μέτρα δίπλα από το δοκάρι του Κότνικ.

Ο ρυθμός στην συνέχεια έπεσε, αλλά ο Πανιώνιος βρήκε τον τρόπο να φτάσει στο γκολ στο 36′. Ο Κόρμπος έσκαψε για τον Ντουρμισάι, με τον Πασαλίδη να κάνει… τσαφ στην προσπάθειά του να διώξει, και τον Αλβανό φορ με φοβερό βολέ να «καρφώνει» τον Παπαδόπουλο!

Ευκαιρίες οι Αρκάδες, αλλά…

Καλύτεροι οι Αρκάδες στα πρώτα λεπτά της επανάληψης, έφτασαν κοντά στο γκολ στο 55′. Κόρνερ του Τσιλιανίδη από τα δεξιά, ο Τριανταφυλλόπουλος πήρε την κεφαλιά και ο Κότνικ έδιωξε εντυπωσιακά σε κόρνερ. Επτά λεπτά μετά ο Σλοβένος γκολκίπερ μπλόκαρε την εξ επαφής κεφαλιά του Μουνάφο.

Στο 69′ οι γηπεδούχοι έφτασαν κοντά στο 2-0. Ο Ντουρμισάι πάτησε ωραία στον Τσιλούλη, εκείνος βγήκε απέναντι από τον Παπαδόπουλο, όμως ο τερματοφύλακας του Αστέρα απέκρουσε με τα πόδια.

Στο 81′ από σέντρα του Κυριακόπουλου, η εξ επαφής κεφαλιά του Μανιά έφυγε πάνω από τα δοκάρια.

Με τον Πανιώνιο να κρατάει εύκολα τη νίκη στα τελευταία λεπτά.

MVP: Ο Φιορίν Ντουρμισάι δεν είχε κλασικές ευκαιρίες, δεν τροφοδοτήκε σωστά, ωστόσο στην μοναδική αξιόλογη τελική του πέτυχε ένα εξαιρετικό γκολ.

UP: Ο Ματίας Κότνικ δεν χρειάστηκε να επέμβει αρκετές φορές, αλλά όπως το έκανε ήταν σταθερός. Σε δύο κλασικές περιπτώσεις, ο Σλοβένος κράτησε το μηδέν και συνέβαλε στη νίκη της ομάδας του.

DOWN: Για ακόμα μία φορά ο Πασαλίδης ήταν ο αδύναμος κρίκος των Αρκάδων, έκανε αρκετά λάθη, με κυριότερο αυτό στο γκολ του Ντουρμισάι. Γι’ αυτό και αντικαστάθηκε νωρίς.

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Σε ένα φαινομενικά εύκολο ματς, ο Αλέξανδρος Τσαμούρης δεν τα πήγε και πολύ καλά. Υπάρχει η φάση του πέναλτι που φωνάζει ο Αστέρας, αλλά και αρκετά ανάποδα σφυρίγματα σε φάουλ που εκνεύρισαν τους ποδοσφαιριστές.

ΓΚΟΛ: 36′ Ντουρμισάι

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: 28′ Μανθάτης, 45′ Τσιλούλης, 47′ Πασαλίδης, 74′ Τριανταφυλλόπουλος

ΚΟΚΚΙΝΕΣ:

ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ (Άκης Μάντζιος): Κότνικ, Μπανανά, Σαραμαντάς, Κόρμπος, Ντομίνγκες, Παπαγεωργίου, Κούρντι, Κόρμπος, Τσιλούλης (91′ Σταυρόπουλος), Μανθάτης (60′ Οικονομίδης), Σιντί Αλί (76′ Καμαρά), Ντουρμισάι.

ΑΣΤΕΡΑΣ ΤΡΙΠΟΛΗΣ (Γιώργος Παράσχος): Παπαδόπουλος, Βλάχος, Τριανταφυλλόπουλος, Πασαλίδης (60′ Φερνάντεθ), Κυριακόπουλος, Μπέλοκ (67′ Ρόλε), Μουνάφο, Κώτσιρας, Μανιάς, Καλτσάς, Τσιλιανίδης (76′ Δουβίκας).

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Πανιώνιος-Αστέρας Τρίπολης 1-0: «Ανάσα» με Ντουρμισάι», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.