Πανιώνιος – Ατρόμητος 1-0: «Έσπασε» το ρόδι με Σταυρόπουλο

Επιτέλους νίκη για τον Πανιώνιο, μετά από οκτώ σερί αρνητικά αποτελέσματα

Μετά από οκτώ σερί ήττες, ο Πανιώνιος κατάφερε να επικρατήσει στην έδρα του με 1-0 του Ατρόμητου, κάνοντας την πρώτη του νίκη μέσα στο 2020.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν δυναμικά από την αρχή της αναμέτρησης θέλοντας να πάρουν τη νίκη και τους τρεις βαθμούς που τόσο είχαν ανάγκη.

Η ομάδα της Νέας Σμύρνης έχασε την πρώτη μεγάλη ευκαιρία στο 4ο λεπτό, όταν ο Εμμανουηλίδης έπιασε την κεφαλιά μέσα στην περιοχή, ωστόσο ο Μέγερι εντυπωσιακά απομάκρυνε σε κόρνερ.

Οι γηπεδούχοι δεν σταμάτησαν όμως εκεί, αφού συνέχιζαν να πιέζουν και στο 13′ έφτασαν πολύ κοντά στο γκολ, με τον Κιάκο να βρίσκεται σε θέση βολής από το ύψος της μεγάλης περιοχής, αλλά να μην βρίσκει στόχο.

Ο Ατρόμητος έδειχνε αδύναμος να αντιδράσει, κάτι που Πανιώνιος προσπάθησε να εκμεταλλευτεί χάνοντας ξανά ευκαιρίες, μία το 41ο λεπτό με τον Οικονομίδη και τον Εμμανουηλίδη λίγο πριν τη λήξη του πρώτου ημιχρόνου.

Τα πράγματα δεν άλλαξαν σχεδόν καθόλου στο δεύτερο μέρος εκεί που και πάλι ο Πανιώνιος ήταν αυτός που είχε τον έλεγχο της αναμέτρησης.

ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΕΠΙΣΗΣ – Ξάνθη- ΟΦΗ 2-2: Έγινε του… VAR (vids)

Οι Νεοσμυρνιώτες μπήκαν με φορά στον αγωνιστικό χώρο, έχοντας τεράστια διπλή ευκαιρία στο 60′ με τον Μέγερι να αποκρούει την κεφαλιά του Σταυρόπουλου και να τη στέλνει στο δοκάρι.

Ένα λεπτό αργότερα η ομάδα του Παπαβασιλείου κατάφερε να ανοίξει το σκορ με τον Ρέντζα, ωστόσο οι φιλοξενούμενοι διαμαρτυρήθηκαν και μετά από την εξέταση των διαιτητών το γκολ ακυρώθηκε ως οφσάιντ και παρέμενε το 0-0.

Στο 72ο λεπτό ήταν σειρά για τον Ατρόμητο να απειλήσει για πρώτη φορά πραγματικά στον αγώνα, ωστόσο ο Ενσικουλού έκανε πολύ αδύναμο σουτ, βρισκόμενος σε τετ-α-τετ με τον Κότνικ και έστειλε την μπάλα άουτ.

Λίγα λεπτά αργότερα και συγκεκριμένα στο 76′ ο Σταυρόπουλος σε μία στατική φάση, πετάχτηκε στο δεύτερο δοκάρι και έκανε το 1-0, βάζοντας σε θέση οδηγού την ομάδα του.

Ο Πανιώνιος προσπαθούσε να πετύχει και δεύτερο γκολ, ωστόσο ο Ατρόμητος δεν μπορούσε να βρει διαδρόμους προς την περιοχή του Κοτνικ.

Μάλιστα Εμμανουηλίδης μετά από αντεπίθεση στο 89ο λεπτό βρέθηκε απέναντι από τον τερματοφύλακα της ομάδας του Περιστερίου, αλλά δεν σημάδεψε σωστά.

Πανιώνιος – Ατρόμητος: Η κάρτα του αγώνα

ΓΚΟΛ: 76’ Σταυρόπουλος

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: 23’ Βέλλιος, 29΄ Ντομίνγκες, 51’ Χαρίσης, 79’ Αραμπούλι, 82’ Μανούσος, 90+1’ Κόρμπος.

ΚΟΚΚΙΝΕΣ:

MVP: Ο Δημήτρης Εμμανουηλίδης. Μπορεί ο Σταυρόπουλος να πέτυχε το γκολ της νίκης, αλλά ο 19χρονος παίκτης ήταν πάρα πολύ κινητικός, δημιουργώντας φάσεις και βάζοντας δύσκολα στην αντίπαλη άμυνα.

UP: Ο Πανιώνιος κατάφερε να επιστρέψει στις νίκες μετά από οκτώ σερί αποτυχημένα αποτελέσματα.

DOWN: Ο Ενσικουλού. Ο επιθετικός του Ατρόμητου, δεν ήταν καθόλου καλός, σπαταλώντας της λίγες ευκαιρίες που του δόθηκαν.

ΔΙΑΙΤΗΣΙΑ: Αρκετά καλός ο διαιτητής Τζοβάρας. Ακύρωσε σωστά το πρώτο γκολ που πέτυχε ο Πανιώνιος και δεν προκάλεσε με τις αποφάσεις του.

Οι συνθέσεις

ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ (Παπαβασιλείου): Κότνικ, Παπανικολάου, Ρέντζας (88’ Παπαγεωργίου), Ντομίνγκες, Σταυρόπουλος, Οικονομίδης, Κόρμπος, Λυμπεράκης (88’ Σαραμαντάς), Κιάκος, Εμμανουηλίδης (90+7’ Δούμτσιος), Αραμπούλι.

ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ (Παντελίδης): Μέγιερι, Γκάλο, Στρούγγης, Καχίλα, Αραούχο (46’ Κατράνης), Χαρίσης, Μπουσούλατζιτς, Ούμπιδες (58’ Ανδρούτσος), Ενσικουλού (73’ Γιακουμάκης), Μανούσος, Βέλλιος.

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Πανιώνιος – Ατρόμητος 1-0: «Έσπασε» το ρόδι με Σταυρόπουλο», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.