Πανιώνιος – ΟΦΗ 1-2: Μπήκε 6άδα ξανά

Φιγκεϊρέδο και Τσιλιανίδης τα γκολ των νικητών, ισοφάρισε ο Μιλόγεβιτς, χαμένο πέναλτι ο Τσιλιανίδης

Ο Πανιώνιος γνώρισε την έβδομη σερί του ήττα (αρνητικό ρεκόρ στην ιστορία του συλλόγου στην Α’ εθνική), ο ΟΦΗ ήταν καλύτερος, επέστρεψε στα τρίποντα μετά από τρεις αγωνιστικές και πάτησε ξανά στην 6άδα της Super League 1.

Οι Κρητικοί ήταν ανώτεροι στη μεγαλύτερη διάρκεια της αναμέτρησης, είχαν ένα εξαιρετικό πρώτο μέρος όπου προηγήθηκαν, αλλά ακόμα και όταν οι Νεοσμυρνιώτες έφεραν το ματς στα ίσα, δεν άργησαν να επιβάλουν τον ρυθμό τους και να βρουν το γκολ της νίκης.

Φιγκεϊρέδο και Τσιλιανίδης βρήκαν δίχτυα για ακόμα μία φορά, ο Νεμάνια Μιλόγεβιτς πέτυχε το παρθενικό του τέρμα με τα «κυανέρυθρα».

Ο ΟΦΗ συγκατοικεί στους 26 βαθμούς με Άρη και Ξάνθη, ο Πανιώνιος παραμένει στον πάτο της βαθμολογίας.

Πανιώνιος – ΟΦΗ: Το ματς

Πολύ καλός ο ρυθμός από τα πρώτα λεπτά, οι Κρητικοί βρήκαν τον δρόμο προς τα δίχτυα στο όγδοο μόλις λεπτό.

Ο Τσιλιανίδης εκτέλεσε το κόρνερ από τα αριστερά, στο δεύτερο δοκάρι, ο Φιγκεϊρέδο ξέφυγε από την άμυνα και με ωραία κεφαλιά έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα.

Ένα λεπτό μετά, ο Βαζ βρέθηκε σε θέση βολής επιχείρησε και το σουτ, αλλά ο Κότνικ μπλόκαρε αυτή τη φορά.

Μονόλογος των φιλοξενουμένων, ο Σεμέντο στο 17′ έγινε αποδέκτης της μπάλας στα αριστερά, επιχείρησε το πλασέ αλλά ο Κότνικ έδιωξε σωτήρια.

Πέναλτι ζήτησε ο Πανιώνιος στο 37′. Ωραίο ένα-δύο του Εμμανουηλίδη με τον Μιλόγεβιτς με τον τελευταίο να κάνει τη σέντρα προς τον Αραμπούλι ο οποίος έπεσε μέσα στην περιοχή.

Ο Κοροβέσης έβαλε το χέρι του πάνω στον Αραμπούλι, αλλά ο διαιτητής Κατσικογιάνης θεώρησε πως αυτός δεν ήταν ο λόγος που έπεσε ο επιθετικός των γηπεδούχων.

Τρία λεπτά, μετά, λάθος ανάμεσα στους Ντομίνγκες και Κότνικ με τον τελευταίο να μη διώχνει καλά τη μπάλα, ο Τσιλιανίδης έκανε το σουτ η μπάλα κόντραρε στον Ντομίνγκεζ, το νέο σουτ του Φιγκεϊρέδο έφυγε εκτός εστίας.

Ματσάρα στην επανάληψη

Με την έναρξη του δευτέρου μέρους και στην πρώτη ουσιαστικά καλή φάση, ο Πανιώνιος έφερε το ματς στα ίσια.

Ωραία ενέργεια του Μιλόγεβιτς ο οποίος πήρε τη μπάλα εκτός περιοχής, πέρασε όποιον βρήκε μπροστά του και πλάσαρε νικώντας τον Σωτηρίου ισοφαρίζοντας σε 1-1.

Πριν καλά-καλά κοπάσουν οι πανηγυρισμοί, ο ΟΦΗ πήρε εκ νέου προβάδισμα.

Ο Μαρινάκης μπήκε από τα δεξιά στην περιοχή, έκανε το γύρισμα, ο Σταυρόπουλος βρήκε τη μπάλα, ο Σεμέντο δεν μπόρεσε να πλασάρει με τον Τσιλιανίδη να γίνεται κάτοχος και με ψύχραιμο πλασέ να στέλνει τη μπάλα στα δίχτυα.

Οι Κρητικοί έλεγχαν το ματς και στο 68′ ο Φιγκεϊρέδο έκανε το σουτ μέσα στην περιοχή με τη μπάλα να βρίσκει το χέρι του Κόρμπου και τον ρέφερι να δείχνει το σημείο του πέναλτι.

Ο Έλληνας επιθετικός εκτέλεσε αλά Πανένκα, όμως, η μπάλα έφυγε πάνω από το οριζόντιο δοκάρι και ο ΟΦΗ έχασε τεράστια ευκαιρία να κλειδώσει τη νίκη.

Στα τελευταία 20 λεπτά ο ΟΦΗ έπαιξε περισσότερο παθητικά, οι γηπεδούχοι αδυνατούσαν να απειλήσουν και δεν δημιούργησαν καμία αξιόλογη φάση για να μπορέσουν να πάρουν έστω τον βαθμό.

MVP: Ο Κόσμος Τσιλιανίδης ήταν για ακόμα ένα ματς ο κινητήριος μοχλός των Κρητικών, είχε ασίστ, γκολ, αλλά και χαμένο πέναλτι, το οποίο τελικά δεν στοίχισε.

UP: Ο Νίκος Μαρινάκης πραγματοποίησε μία από τις πιο μεστές εμφανίσεις του αγωνιζόμενος ως δεξί μπακ (παίζει κυρίως στόπερ). Είχε άψογη αμυντική λειτουργία, ενώ από τα δικά του πόδια ήρθε το γκολ της νίκης.

DOWN: Ο Μπατσάνα Αραμπούλι είναι ο πιο ποιοτικός παίκτης του Πανιωνίου και όταν βρίσκεται σε κακή μέρα, οι πιθανότητες να πάρουν οι Νεοσμυρνιώτες ένα θετικό αποτέλεσμα οι ελάχιστες. Όπως συνέβη και στη Νέα Σμύρνη.

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Χωρίς προβλήματα κύλησε η αναμέτρηση για τον Αλέξανδρο Κατσικογιάννη και τους βοηθούς του, με τον ρέφερι από την Ήπειρο να παίρνει σωστά την απόφαση να καταλογίσει πέναλτι στο χέρι του Κόρμπου.

ΓΚΟΛ: 8′ Φιγκεϊρέδο, 48′ Μιλόγεβιτς, 56′ Τσιλιανίδης

ΧΑΜΕΝΟ ΠΕΝΑΛΤΙ: 69′ Τσιλιανίδης

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: 13′ Μεγιάδο, 15′ Εμμανουηλίδης, 32′ Ντομίνγκες, 52′ Φιγκεϊρέδο, 60′ Βαζ, 60′ Κόρμπος, 62′ Σταυρόπουλος, 82′ Παπανικολάου

ΚΟΚΚΙΝΕΣ: –

ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ (Νίκκι Παπαβασιλείου): Κότνικ – Μασούρας, Ντομίνγκες, Σταυρόπουλος, Σαραμαντάς (46′ Κάκος) – Κόρμπος, Οικονομίδης (46′ Παπανικολάου) – Τσιλούλης, Εμμανουηλίδης, Μιλόγεβιτς (78′ Γρίβας) – Αραμπούλι.

ΟΦΗ (Γιώργος Σίμος): Σωτηρίου – Μαρινάκης, Κουτρουμπής, Γιαννούλης, Κοροβέσης – Μεγιάδο, Στάικος – Βαζ (77′ Μάνος), Σεμέδο (88′ Μπράουν), Τσιλιανίδης – Φιγκεϊρέντο.

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Πανιώνιος – ΟΦΗ 1-2: Μπήκε 6άδα ξανά», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.