Πανιώνιος – Ολυμπιακός 1-1: Τον «τιμώρησε» ο Εμμανουηλίδης

Πανιώνιος – Ολυμπιακός 1-1: Ο Ολυμπιακός έδωσε το δικαίωμα και ο Πανιώνιος το εκμεταλλεύτηκε και πήρε τον βαθμό της ισοπαλίας στη Νέα Σμύρνη! Η ομάδα του δεν «καθάρισε» το ματς μετά το δικό της 1-0 και ο Πανιώνιος την «τιμώρησε» στο 88′! Ο Εμμανουηλίδης ένας ποδοσφαιριστής ο οποίος δεν αγωνίζεται αρκετά φέτος, μπήκε ως αλλαγή...

Πανιώνιος – Ολυμπιακός 1-1: Ο Ολυμπιακός έδωσε το δικαίωμα και ο Πανιώνιος το εκμεταλλεύτηκε και πήρε τον βαθμό της ισοπαλίας στη Νέα Σμύρνη!

Η ομάδα του δεν «καθάρισε» το ματς μετά το δικό της 1-0 και ο Πανιώνιος την «τιμώρησε» στο 88′! Ο Εμμανουηλίδης ένας ποδοσφαιριστής ο οποίος δεν αγωνίζεται αρκετά φέτος, μπήκε ως αλλαγή και μέσα σε 8 λεπτά κατάφερε να σκοράρει.

Έκανε το 1-1 και έτσι έδωσε τον βαθμό στον Πανιώνιο. Με τον Ολυμπιακό από την άλλη να αφήνει δύο βαθμούς στο γήπεδο της Νέας Σμύρνης.

ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΕΠΙΣΗΣ – Πανιώνιος – Ολυμπιακός: Το πέναλτι που ζήτησε ο Ολυμπιακός (vid)

Πανιώνιος – Ολυμπιακός: Δεν είχε αυτό το… κάτι

Το πρώτο ημίχρονο της αναμέτρησης Πανιώνιος – Ολυμπιακός κύλησε όπως περίμεναν οι περισσότεροι. Με τους Πειραιώτες να έχουν την κατοχή της μπάλας και να απειλούν τους γηπεδούχους, χωρίς όμως να έχουν την ουσία.

Τους έλειπε αυτό το… κάτι στους Πειραιώτες και αυτό είχε να κάνει με την κυκλοφορία της μπάλας.

Ο Ολυμπιακός ναι μεν είχε την κατοχή αλλά δεν «κύλησε» η μπάλα όπως θα έπρεπε για να απειλήσει με μεγαλύτερες αξιώσεις.

Επίσης η ομάδα του Πειραιά υστερούσε και στις εκτελέσεις των στημένων. Κέρδισε συνολικά οκτώ κόρνερ και δεν μπόρεσε να εκμεταλλευτεί κανένα απ’ αυτά ούτε για να δημιουργήσει κάποια μεγάλη φάση.

Οι καλύτερες στιγμές για τον Ολυμπιακό ανήκαν στους Ποντένσε, Γκερέρο, χωρίς όμως να στείλουν την μπάλα στα δίχτυα.

Με τον Ποντένσε να είναι ο πιο δραστήριος και επικίνδυνος ποδοσφαιριστής των Πειραιωτών για την άμυνα του Πανιωνίου.

Όσον αφορά από την άλλη οι γηπεδούχοι αρκέστηκαν περισσότερο σε έναν παθητικό ρόλο.

Δεν κατάφεραν να κρατήσουν την μπάλα στα πόδια τους και φάνηκε αυτό στο πρώτο μέρος. Λίγες οι φορές που πέρασε τη σέντρα ο Πανιώνιος. Σε μία απ’ αυτές, στις καθυστερήσεις έκανε το σουτ ο Γιάννης Μασούρας με τον Σα όμως να μπλοκάρει εύκολα.

Πρωταγωνιστές οι αλλαγές

Ο Πέδρο Μαρτίνς στο ημίχρονο είδε ότι ο Ολυμπιακός δεν μπορούσε να κυκλοφορήσει την μπάλα όπως ήθελε. Για αυτό και έβαλε στο ματς τον Βαλμπουενά αντί του Λοβέρα.

Ο Γάλλος πήρε τη θέση του στον χώρο του κέντρου και έτσι οι Πειραιώτες κατάφεραν να κυκλοφορήσουν την μπάλα όπως έπρεπε. Έγινε ο Ολυμπιακός πιο επικίνδυνος και δημιούργησε περισσότερες ευκαιρίες.

Έτσι ήρθε και η πίεση και κέρδισαν οι φιλοξενούμενοι το πέναλτι στο 55′, στο χέρι του Παπανικολάου. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Βαλμπουενά και άνοιξε το σκορ στη Νέα Σμύρνη.

Στη συνέχεια ο Πανιώνιος προσπάθησε να αντιδράσει και να κρατήσει λίγο παραπάνω την μπάλα στα πόδια του. Δεν το κατάφερε και τόσο με τον Ολυμπιακό να συνεχίζει να δημιουργεί ευκαιρίες.

Το ματς όμως δεν το τελείωσαν οι Πειραιώτες και ο Πανιώνιος τους «τιμώρησε»!

Στο 80′ μπήκε ως αλλαγή ο Εμμανουηλίδης για τους γηπεδούχους και στο 88′ ήταν αυτός ο οποίος διαμόρφωσε το τελικό 1-1 στο ματς!

Προσπάθησε ο Ολυμπιακός στα όσα λεπτά έμεναν να σημειώσει ένα δεύτερο γκολ, με τους Βαλμπουενά και Ελ Αραμπί όμως να μην στέλνουν την μπάλα στα δίχτυα.

Έτσι έμεινε το τελικό 1-1 στον αγώνα και ο Πανιώνιος πήρε τον βαθμό της ισοπαλίας.

Θυμηθείτε ΕΔΩ τη live ενημέρωση του αγώνα, από το sportime.gr.

MVP: Ποιος άλλος; Ο Ματιέ Βαλμπουενά! Τι και αν έπαιξε ένα ημίχρονο, είναι αυτός ο οποίος άλλαξε την εικόνα του Ολυμπιακού. Οι Πειραιώτες έγιναν πιο επιθετικοί και βρήκαν την κυκλοφορία της μπάλας που ήθελαν για να γίνουν και πιο επικίνδυνοι. Ο Γάλλος ήταν και αυτός ο οποίος σημείωσε το γκολ με το οποίο ο Ολυμπιακός προηγήθηκε στο ματς.

UP: Μπήκε στο 80′ και μετά από 8 λεπτά κατάφερε να σημειώσει το γκολ της ισοφάρισης. Ο λόγος για τον Εμμανουηλίδη ο οποίος στο 88′ διαμόρφωσε το τελικό 1-1 στον αγώνα. Μπορεί να μην αγωνίζεται αρκετά αλλά μπήκε «ζεστός» σε αυτό το ματς.

DOWN: Ο Πέδρο Μαρτίνς έδωσε την ευκαιρία στον Λοβέρα και του έδωσε φανέλα βασικού. Ο Αργεντίνος όμως δεν μπόρεσε να ανταποκριθεί και δεν ήταν καλός. Για αυτό και έγινε αλλαγή στο ημίχρονο.

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Δύο φάσεις ήταν στις οποίες κλήθηκε να πάρει σημαντική απόφαση. Στη μία προτίμησε να δει μόνος του τη φάση σε επανάληψη μετά από οδηγία του VAR. Στην άλλη φάση πήρε την απόφαση πάνω του και έδωσε χέρι του Παπανικολάου και πέναλτι για τον Ολυμπιακό.

ΓΚΟΛ: 88′ Εμμανουηλίδης – 55′ Βαλμπουενά με πέναλτι

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: 61′ Καμαρά, 93′ Μαλέρμπ

ΚΟΚΚΙΝΕΣ:

Πανιώνιος (Παπαβασιλείου): Μαλέρμπ, Παπαγεωργίου, Λυμπεράκης, Ευαγγέλου, Σταυρόπουλος, Μασούρας (52′ Ο. Καμαρά), Παπανικολάου (80′ Εμμανουηλίδης), Κόρμπος, Άρτσε, Οικονομίδης (88′ Γρίβας), Αραμπουλί.

Ολυμπιακός (Π. Μαρτίνς): Σα, Γκασπάρ, Σεμέδο, Μεριά, Τσιμίκας, Καμαρά (90+1′ Ελ Αραμπί), Μπουχαλάκης, Λοβέρα (46′ Βαλμπουενά), Σουντανί (73′ Μασούρας), Ποντένσε, Γκερέρο.

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Πανιώνιος – Ολυμπιακός 1-1: Τον «τιμώρησε» ο Εμμανουηλίδης», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.