Πανιώνιος – Ξάνθη 2-1: Πολύ… Ιστορικός για να «πεθάνει»

Ο Λισγάρας έκανε το πρώτο «δώρο» και ο Τσιλούλης «καθάρισε» το ματς

Ένα ματς, μια κατηγορία, μέχρι το επόμενο ήταν αυτό της Νέας Σμύρνης, αλλά όχι και για τις δύο ομάδες.

Ο Πανιώνιος γνώριζε πολύ καλά πριν το ματς με την Ξάνθη πως σε περίπτωση που δεν κατάφερνε να νικήσει, τότε οι πιθανότητες παραμονής του θα ήταν ελάχιστες.

Ακολουθώντας πιστά το συντηρητικό του πλάνο και εκμεταλλευόμενος στο έπακρο τα λάθη του αντιπάλου, βρήκε τα γκολ που ήθελε, επικράτησε με 2-1 και ετοιμάζεται για το ντέρμπι (μεθεπόμενη αγωνιστική, 6η) με τον Παναιτωλικό στη Νέα Σμύρνη.

Το οποίο και όπως δείχνουν τα πράγματα θα καθορίσει την ομάδα που θα τερματίσει στην τελευταία θέση.

Οι Ακρίτες από την πλευρά τους γνώρισαν μία ήττα, η οποία όμως δεν είναι οδυνηρή. Καθώς αν κάνουν το 3χ3 μέχρι το φινάλε, είναι δεδομένο πως θα αποφύγουν την 14η θέση.

Ένα τραγικό λάθος του Λισγάρα, δύο εξαιρετικές επεμβάσεις του Κότνικ και ένα ακόμα γκολ του Τσιλούλη στα πλέι άουτ έμελλαν να διαμορφώσουν την ιστορία του αγώνα.

Στις καθυστερήσεις πάντως το ματς πήρε φωτιά, όταν η Ξάνθη μείωσε με πέναλτι του Φοσέ και είχε τρεις ακόμα τελικές για να φτάσει σε μία επική ισοφάριση.

«Δώρο» Λισγάρα, ευκολάκι για Μαξίμοβιτς

Πολύ καλός ο ρυθμός στο ξεκίνημα του αγώνα, με τις δύο ομάδες να παίζουν από την αριστερή τους πλευρά. Ο Πανιώνιος με τον Λυμπεράκη, η Ξάνθη με τον Ντε Αμορίμ.

Μέσα σε ένα λεπτό ο αριστερός χαφ των Νεοσμυρνιωτών είχε δύο πολύ καλές ενέργειες, αλλά ευτύχησε να βρει συμπαίκτη του σε αμφότερες σέντρες.

Στο 12′ απείλησε ο χαφ της Ξάνθης, ενώ τρία λεπτά μετά ήταν η σειρά του Μπαριέντος να προσπαθήσει για κάτι καλό, αλλά τον σταμάτησε ο Ντομίνγκες. Με την κεφαλιά του Καρασαλίδη στην εξέλιξη της φάσης να φεύγει εκτός εστίας.

Στο 26′ ο Κόρμπος έκανε το σουτ μέσα από την περιοχή με το αριστερό, απομάκρυνε σωτήρια ο Μπέντο στην πρώτη μεγάλη φάση του αγώνα.

Και με την συμπλήρωση του πρώτου ημιώρου, ήρθε το «δώρο» του Λισγάρα για να βάλει μπροστά τον Πανιώνιο.

Ο Μπαξεβανίδης γύρισε τη μπάλα στον Ελληνα στόπερ, αυτός δεν είδε την έξοδο του Μπέντο και όταν του την έδωσε, αυτή πήρε πορεία προς την ανυπεράσπιστη εστία.

Ο Μαξίμοβιτς κινήθηκε γρήγορα, πρόλαβε τον Λισγάρα στο σπριντ και έσπρωξε τη μπάλα στα δίχτυα για το 1-0.

Στο 34′ μάλιστα, ο Λυμπεράκης απείλησε από μακριά με ένα ευθύβολο σουτ, ωστόσο η μπάλα έγλυψε το δεξί κάθετο δοκάρι του Μπέντο.

Στην συνέχεια η Ξάνθη κυκλοφόρησε τη μπάλα και προσπάθησε να αντιδράσει, αλλά δυσκολεύτηκε στην τελική προσπάθεια.

Πίεσαν οι Ακρίτες, τους «τελείωσε» ο Τσιλούλης

Μονόλογος για τους φιλοξενούμενους το δεύτερο μέρος και μάλιστα, από τα πρώτα λεπτά.

Απευθείας εκτέλεση φάουλ του Μπαριέντος στο 5’3, έδιωξε σε κόρνερ ο Κότνικ.

Μετά την εκτέλεση, ο Κασάδο έπιασε δυνατή σκαστή κεφαλιά, με τον Κότνικ και πάλι να κάνει εντυπωσιακή απόκρουση.

Αλλά κόντρα στη ροή του αγώνα ο Πανιώνιος βρήκε τον τρόπο να διπλασιάσει τα τέρματά του.

Στο 66′, ο Μαξίμοβιτς εκτέλεσε κόρνερ, ο Ντομίνγκες έκανε την πρώτη κεφαλιά και ο Τσιλούλης με δεύτερη κεφαλιά από κοντά νίκησε τον Μπέντο για να «κλειδώσει» τη νίκη.

Η παράσταση επιφύλασσε ένα χιτσκοκικό φινάλε.

Ο Στάρτζεον στο 87′ από κοντά έστειλε τη μπάλα στο δοκάρι.

Και στο 93′ ο Λυμπεράκης ανέτρεψε τον Γκαργκαλατζίδη μέσα στην περιοχή και ο Φοσέ από τα 11 βήματα μείωσε σε 2-1.

Τρία λεπτά μετά, σουτ του Γκαργαλατζίδη από θέση βολής, έδιωξε σε κόρνερ ο Σαραμαντάς και ο ίδιος παίκτης ένα λεπτό μετά με κεφαλιά έστειλε τη μπάλα λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.

Νέα κεφαλιά του Κασάδο στο 98′ πέρασε εκτός, με τον Πανιώνιο να κρατάει το υπέρ του σκορ με νύχια και με δόντια.

Πανιώνιος – Ξάνθη: Η κάρτα του αγώνα

MVP: Ο Νόβιτσα Μαξίμοβιτς είναι από τους πιο ποιοτικούς παίκτες της ομάδας. Και στο πιο σημαντικό ματς, μέχρι το επόμενο, ο Σέρβος μέσος ήταν εξαιρετικός. Εκμεταλλεύτηκε το λάθος του Λισγάρα και άνοιξε το σκορ. Εκτέλεσε το κόρνερ από το οποίο προήλθε το δεύτερο.

UP: Ο Μάτιτς Κότνικ απέδειξε για ακόμα μία φορά πως είναι πολύ καλός τερματοφύλακας και μπορεί να αγωνιστεί σε ομάδα με υψηλότερους στόχους. Οι δύο εξαιρετικές επεμβάσεις του σε καίριο χρονικά σημείο κράτησαν όρθιο τον Πανιώνιο.

DOWN: Υπάρχουν λάθη που κοστίζουν και λάθη που περνάνε… στο ντούκου. Ο Χρήστος Λισγάρας ελπίζει το δικό του να μην στοιχίσει στους Ακρίτες. Διαφορετικά θα το θυμάται για μια ζωή.

ΓΚΟΛ: 30′ Μαξίμοβιτς, 66′ Τσιλούλης, 93′ Φοσέ

ΔΟΚΑΡΙΑ: 87′ Στάρτζεον

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Ο Γιώργος Κομίνης (Θεσπρωτίας) δεν είχε ιδιαίτερα προβλήματα, ήταν κοντά στις φάσεις και πήρε τις σωστές αποφάσεις. Δεν είχε πάντως, κάποια ιδιαίτερα δύσκολη περίπτωση.

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: 45′ Κόρμπος, 46′ Καρασαλίδης, 77′ Σταυρόπουλος, 79′ Κασάδο, 85′ Μουλέν, 94′ Γκαργκαλατζίδης

ΚΟΚΚΙΝΕΣ: –

ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ (Λεωνίδας Βόκολος): Κότνικ – Ντομίνγκες, Σταυρόπουλος, Σαραμαντάς, Ρέντζας – Κόρμπος, Παπαγεωργίου (56′ Άρσε), Μαξίμοβιτς (80′ Ευαγγέλου) – Λυμπεράκης, Παπανικολάου, Τσιλούλης (87′ Δούμτσιος).

ΞΑΝΘΗ (Νίκος Καραγεωργίου): Μπέντο – Μπαξεβανίδης, Λισγάρας (55′ Σόσα), Κασάδο, Καρασαλίδης – Τερκί, Καμαρά (46′ Μουλέν) – Τζουρίτσκοβιτς (46′ Στάρτζεον), Μπαριέντος (62′ Γκαργκαλατζίδης), Ντε Αμορίμ – Κάστρο (78′ Φοσέ).

Δείτε αυτή τη δημοσίευση στο Instagram.

Πανιώνιος-Ξάνθη 2-1 / Panionios-Xanthi 2-1 … #slgr #matchday4 #playout #pgssaox #Panionios #Xanthifc

Η δημοσίευση κοινοποιήθηκε από το χρήστη Super League Greece (@super_league_gr) στις