Παναθηναϊκός-ΑΕΚ 3-2: Ποδοσφαιρικό έπος του Παναθηναϊκού!

Ο Παναθηναϊκός έγραψε ιστορία απόψε στο ΟΑΚΑ - Γύρισε το ντέρμπι με την ΑΕΚ από 0-2 σε 3-2 και έδειξε το βάρος της φανέλας του

Ο Παναθηναϊκός έγραψε ιστορία απόψε στο ΟΑΚΑ!

Σε ένα μοναδικό ποδοσφαιρικό έπος του ΠΑΟ, ήρθε η απίστευτη ανατροπή! Η ΑΕΚ κέρδιζε με 0-2, αλλά ο Παναθηναϊκός στο β’ ημίχρονο έκανε φοβερό ματς και γύρισε το παιχνίδι κερδίζοντας τελικά με 3-2 στο ΟΑΚΑ.

Σε ένα από τα πιο συναρπαστικά ντέρμπι του αιώνα, ο Παναθηναϊκός νίκησε 3-2 την ΑΕΚ, παρότι βρισκόταν πίσω στο σκορ 2-0 μέχρι το μέσον του β΄ ημιχρόνου από γκολ των Μπακάκη (18΄), Ολιβέιρα (36΄). Όμως οι Μακέντα (67΄), Περέα (70΄) έφεραν το ματς στα ίσια και ο Δημήτρης Κολοβέτσιος στο 88΄ έγραψε το τελικό 3-2, με το οποίο οι «πράσινοι» ανέβηκαν στην 8η θέση της Super League μετά από δέκα αγωνιστικές. Αντίθετα, η ΑΕΚ παραμένει τρίτη, αλλά η απόστασή της από την κορυφή αυξήθηκε πλέον στους εννέα βαθμούς.

Το ματς

Με τον Βέρντε να τραβάει στη γραμμή τον Ινσούα και να ανοίγει διάδρομο στους Λιβάγια, Ολιβέιρα, η ΑΕΚ είχε βρει τη… μαγική συνταγή στο πρώτο ημίχρονο. Δεν είναι τυχαίο που όλες οι επικίνδυνες επιθέσεις της δημιουργήθηκαν από δεξιά, με τον Ιταλό να έχει συμμετοχή στη δημιουργία του πρώτου γκολ. Το σημείωσε με «οβίδα» ο Μιχάλης Μπακάκης στο 18΄ και ήταν το πρώτο της καριέρας του στη Super League. Ο Παναθηναϊκός είχε τις δικές του καλές στιγμές, με κορυφαία αυτή του Χατζηγιοβάνη στο 31΄, όμως η ΑΕΚ πήγε με προβάδισμα δύο γκολ στα αποδυτήρια. Το 0-2 πέτυχε στο 36΄ ο Ολιβέιρα σε γκολ που ήταν «φωτοτυπία» του νικητήριου με τον Ατρόμητο: κόρνερ Λιβάγια, κεφαλιά Μάνταλου και ο Πορτογάλος μπαίνει με τη μπάλα στα δίχτυα…

Και στο β’ ημίχρονο ο ΠΑΟ με τους Περέα και Χατζηθεοδωρίδη στο ματς, άλλαξε τα πάντα. Σε 4 λεπτά κατάφερε να φέρει το ματς στα ίσια με την ΑΕΚ απλά να κοιτά… Επίσης, ο ΠΑΟ μετά τα γκολ δεν έμεινε εκεί. Εψαχνε και τη νίκη. Παρά τις ευκαιρίες της Ενωσης για γκολ, ο Κολοβέτσιος στο τέλος του ματς ήρθε και τιμώρησε την ΑΕΚ που δεν διαχειρίστηκε σωστά το ντέρμπι και το έχασε από τα χέρια της.

Στο τέλος του ματς ο ΠΑΟ πανηγύρισε έξαλλα τη νίκη μαζί με τον κόσμο του, δείχνοντας πόσο διψούσε για ένα τέτοιο αποτέλεσμα, παρά τις έντονες αποδοκιμασίες στο ημίχρονο κυρίως στο πρόσωπο του Γιάννη Αλαφούζου.