ΠΑΟΚ-ΑΕΚ 3-1: Καλύτερος σε όλα!

ΠΑΟΚ-ΑΕΚ 3-1 με την ομάδα του Πάμπλο Γκαρσία να είναι καλύτερη σε όλους τους τομείς σε σχέση με την πολύ μέτρια εικόνα της ομάδας του Μανόλο Χιμένεθ.

Ο ΠΑΟΚ κέρδισε την ΑΕΚ με 3-1 στην πρεμιέρα των πλέι οφ και την ξεπέρασε στη βαθμολογία αφήνοντας την 4η και με πολλά προβλήματα πια.

ΠΑΟΚ-ΑΕΚ 3-1 με την ομάδα του Πάμπλο Γκαρσία να είναι καλύτερη σε όλους τους τομείς σε σχέση με την πολύ μέτρια εικόνα της ομάδας του Μανόλο Χιμένεθ. Έτσι ο ΠΑΟΚ με αυτή τη νίκη στην πρεμιέρα έφτασε στην 3η θέση, ένα βαθμό πίσω από τον 2ο Αρη. Και η ΑΕΚ πλέον είναι στην 4η θέση δύο βαθμούς πίσω από τους Θεσσαλονικείς. Και πλέον η Ενωση μπλέκει για τα καλά με την θέση της στην Ευρώπη!

Ο ΠΑΟΚ σκόραρε στο ξεκίνημα και των δύο ημιχρόνων απέναντι στην κάκιστη άμυνα της ΑΕΚ. Ο Ζίβκοβιτς στο 3’ και ο Σβιντέρφσκι 17 δευτερόλεπτα μετά την έναρξη του ημιχρόνου σκόραραν για τους γηπεδούχους, ενώ για την Ενωση είχε ισοφαρίσει προσωρινά ο Ολιβέιρα στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου. Στο 89′ ο Ζίβκοβιτς έβαλε το… κερασάκι στην τούρτα για το τελικό 3-1.

Το LIVE του αγώνα

Το ματς

Ο Πάμπλο Γκαρσία παρέταξε τον ΠΑΟΚ σε σχηματισμό 4-3-3, με τον Πασχαλάκη κάτω από τα δοκάρια, τον Αουγκούστο να επιστρέφει μετά από καιρό στον άξονα και τον Σβιντέρσκι να τοποθετείται στην κορυφή της επίθεσης αντί του Κρμέντσικ με Τζόλη δεξιά και Ζίβκοβιτς αριστερά. Για την ΑΕΚ ο Μανόλο Χιμένεθ επέλεξε 4-3-3 με τον Μάνταλο στον άξονα και αριστερά τον Ολιβέιρα σε μία έκπληξη.

Ο ΠΑΟΚ μπήκε με περισσότερη διάθεση στο ματς και μόλις στο 3’ άνοιξε το σκορ. Ο Σβάμπ εκτέλεσε το φάουλ, o Iνγκασον πήρε την πρώτη κεφαλιά, η άμυνα της ΑΕΚ κοιμήθηκε, στο δεύτερο δοκάρι ήταν μόνος του ο Ζίβκοβιτς και με δυνατό σουτ από το πλάι εκτέλεσε τον Αθανασιάδη για το 1-0. Ετσι, ο ΠΑΟΚ εκμεταλλεύτηκε εξ’ αρχής το πρόβλημα της Ενωσης στον αέρα. Και στο 21’ με ακόμη μία κεφαλιά του Σβαμπ, χάθηκε μία πολύ καλή ευκαιρία.

Τελικά εννέα λεπτά μετά η ομάδα του Πάμπλο Γκαρσία μετά από λάθος του Ολιβέιρα, χτύπησε από δεξιά, έφτιασε φάση με τον Ελ Καντουρί, ο Σβιντέρφσκι στο δεύτερο δοκάρι σούταρε σωστά και βρήκε σε αντίθεση κίνηση Σβάρνα-Αθανασιάδη για να σκοράρει. Αλλά το γκολ ακυρώθηκε όταν ο διαιτητής Nταμπάνοβιτς είδε το VAR και διέκρινε κίνηση με το χέρι του Ελ Καντουρί.

Ο ΠΑΟΚ όμως και με το 1-0 έδειχνε να έχει την πρωτοβουλία των κινήσεων, με την ΑΕΚ να μην μπορεί να απειλήσει με την μπάλα στα πόδια της και κυρίως δείχνοντας αργή σε όλες τις φάσεις σε σχέση με τον αντίπαλο της. Στο 42’ έκανε μάλιστα την πρώτη της τελική με ένα άτσαλο σουτ του Ολιβέιρα, ενώ ο ΠΑΟΚ απάντησε αμέσως με μία καλή κεφαλιά του Σβαμπ. Ο Σιμάνσκι είχε ένα δυνατό σουτ άουτ και η ενέργεια της ΑΕΚ βρήκε… χώρο στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου όταν ο Μάνταλος είδε την τρύπα δεξιά στην άμυνα του ΠΑΟΚ και με υπέροχη ασίστ έδωσε στον Ολιβέιρα την ευκαιρία με ωραίο πλασέ να ισοφαρίσει σε 1-1 κόντρα στα δεδομένα του ματς.

Με την έναρξη του β’ ημιχρόνου όμως ο ΠΑΟΚ φρόντισε να… αποκαταστήσει την τάξη. Δίχως να χάσει την μπάλα από την σέντρα και με εξαιρετική κυκλοφορία και 7 πάσες, η άμυνα της ΑΕΚ κοιτούσε και ο Σβιντέρφσκι έκανε το 2-1 στα 17 δευτερόλεπτα! Πιο συγκεκριμένα, ο Σβαμπ με εντυπωσιακή ενέργεια απέφυγε δύο αμυντικούς της ΑΕΚ, έδωσε στον Τζόλη, ο οποίος έκανε το γύρισμα στον Σβιντέρσκι και ο Πολωνός με υπέροχο πλασέ νίκησε τον Αθανασιάδη.

Στο 50′ ο Ανσαριφάρντ έκανε το δυνατό σουτ από τα όρια της μεγάλης περιοχής, αλλά ο Πασχαλάκης με εξαιρετική επέμβαση έδιωξε σε κόρνερ, ενώ στο αμέσως επόμενο λεπτό η ΑΕΚ ζήτησε πέναλτι σε χέρι του Αουγκούστο, αλλά ο διαιτητής έδειξε «παίζεται» και συμφώνησε και το VAR. Στη μία ώρα αγώνα ο Χιμένεθ έβαλε τον Σάκχοφ αντί του αρνητικού Σιμάνσκι με στόχο να πάρει μέτρα προς την αντίπαλη εστία και να βάλει και ύψος στην ομάδα.

Στο 62′ ο Ζίβκοβιτς βρήκε υπέροχα τον Καντουρί μέσα στην περιοχή, αλλά ο Αθανασιάδης απέκρουσε το πλασέ του Μαροκινού. Στη συνέχεια η μπάλα ξαναβρήκε στον Καντουρί και κατέληξε άουτ. Τρία λεπτά μετά ο Λιβάι Γκαρσία έκανε τη σέντρα απ’ τα αριστερά, ο Ολιβέιρα έκανε το πλασέ στην κίνηση, αλλά ο Πασχαλάκης μπλόκαρε σταθερά. Ο ΠΑΟΚ έβαλε τον Μουργκ αντί του Τζόλη δίχως να αλλάξει κάτι, εν αντιθέσει με τον Χιμένεθ που έβαλε τον Αλμπάνη στην θέση του Ανσαριφάρντ και ο Ολιβέιρα πήγε φορ. Στο 69’ ο Καντουρί σούταρε, αλλά ο Αθανασιάδης απέκρουσε και λίγα λεπτά μετά ο Γκαρσία άλλαξε φορ για να φρεσκάρει πίεση και μυαλό στην επίθεση. Στο 81′ ο Σβαμπ έβγαλε υπέροχα τον Κρμέντσικ απέναντι στον Αθανασιάδη, αλλά το σουτ του Τσέχου πέρασε άουτ. Αμέσως μετά ο Χιμένεθ έβαλε τον Νταντσένκο δεξιά και τον νεαρό Κοσίδη στην επίθεση στο ντεμπούτο του. Μέχρι το τέλος του ματς η ΑΕΚ πλησίασε στην αντίπαλη περιοχή και δημιούργησε προϋποθέσεις, αλλά ο ΠΑΟΚ σε αντεπίθεση έβαλε το… κερασάκι στην τούρτα για το τελικό 3-1 με σκόρερ ξανά τον Ζίβκοβιτς μετά από κλέψιμο του Ροντρίγκο και πάσα του Κρμέντσικ. Το ματς στην Τούμπα τελείωσε με ένα καλό σουτ του Σάκχοφ…

ΠΑΟΚ-ΑΕΚ: Η καρτέλα του αγώνα

Γκολ: 3’ Ζίβκοβιτς, 46’ Σβιντέρφσκι, 89’ Ζίβκοβιτς – 45’+ Ολιβέιρα

Κίτρινες: 17’ Ροντρίγκο, 22’ Σβαμπ, 87’ Ελ Καντουρί, 94’ Πασχαλάκης – 44’ Σιμάνσκι, 79’ Σάκχοφ, 79’ Σάκχοφ

Κόκκινες: –

ΠΑΟΚ (Π. Γκαρσία, 4-2-3-1): Πασχαλάκης, Ροντρίγκο, Ινγκασον, Κρέσπο, Μπάμπα, Αουγκούστο, Σβαμπ, Ζίβκοβιτς, Ελ Καντουρί (88’ Μιχαηλίδης), Τζόλης (68’ Μουργκ), Σφιντέρσκι (75’ Κρμέντσικ)

ΑΕΚ (Μ. Χιμένεθ, 4-3-3): Αθανασιάδης, Μπακάκης (81’ Νταντσένκο), Σβάρνας, Λάτσι, Λόπες, Σιμάνσκι (58’ Σάκχοφ), Κρίστισιτς (81’ Κοσίδης), Μάνταλος, Γκαρσία, Ολιβέιρα, Ανσαριφάρντ (68’ Αλμπάνης)

MVP

Κάρολ Σβιντέρφσκι

Ο Πολωνός σέντερ φορ του ΠΑΟΚ… χτύπησε όταν έπρεπε, όταν έβρισκε την κακή άμυνα της ΑΕΚ. Σκόραρε 2 γκολ, μέτρησε το 1 και έδωσε τη νίκη στην ομάδα του. Ο Σβιντέρσφκι μάλιστα στην φάση του 2-1 ξεκίνησε ο ίδιος με κερδισμένη μονομαχία και τελείωσε ο ίδιος με ωραίο πλασέ. Εξαιρετική εμφάνιση μετά από καιρό.

Up

Αντρίγια Ζίβκοβιτς

Ο Σέρβος ακραίος του ΠΑΟΚ παρότι έπαιξε δεξιά έκανε 2 γκολ και κατάφερε να πάρει την ομάδα του από το χέρι για τη νίκη. Ταλαιπώρησε την ΑΕΚ και την άμυνα της και όποτε βρήκε χώρους κινήθηκε ταχύτητα, ενώ βοηθούσε και στο μαρκάρισμα του Γκαρσία στην πλευρά του.

Down

Στράτο Σβάρνας

Σε μέτρια βραδιά ο Ελληνας στόπερ της ΑΕΚ. Δεν μπορούσε να ηρεμήσει την ομάδα του, δεν βοήθησε τον πιο άπειρο Λάτσι, ενώ στην φάση του 2-1 έχασε 2 φορές τον Σβιντέρφσκι. Και σε εναέρια μονομαχία και μετά γυρνώντας το κορμί του την στιγμή του πλασέ. Κάκιστος απόψε…

Διαιτητής

Νίκολα Νταμπάνοβιτς (Μαυροβούνιο)

Σε ότι δύσκολη φάση είχε, είτε σε μαρκάρισμα, είτε σε γκολ, άκουγε το ριπλέι και πήγαινε να δει. Ακύρωσε το 2ο γκολ του ΠΑΟΚ στο α’ ημίχρονο σε δύσκολη φάση, όταν είδε χέρι του Ελ Καντουρί πριν την πάσα στον Ζίβκοβιτς. Δύσκολη φάση, αλλά το πήρε πάνω του όταν το είδε στο VAR, όπου τον έστειλε o Μαρίν Βιντουλιν.

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «ΠΑΟΚ-ΑΕΚ 3-1: Καλύτερος σε όλα!», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.