ΠΑΟΚ – ΑΕΛ 1-0: Με το… άστρο του Τζόλη

Ο Τζόλης «χτύπησε» ξανά και με δικό του υπέροχο γκολ ο ΠΑΟΚ πήρε τη νίκη (1-0) κόντρα στην ΑΕΛ και ξεκίνησε με το… δεξί τις αγωνιστικές του υποχρεώσεις στο πρωτάθλημα της Super League. Ο ΠΑΟΚ ξεκίνησε με ιδανικό τρόπο στο πρωτάθλημα της Super League, χάνοντας αρκετές ευκαιρίες προκειμένου να πετύχει και άλλα τέρματα. Ο Χρήστος...

Ο Τζόλης «χτύπησε» ξανά και με δικό του υπέροχο γκολ ο ΠΑΟΚ πήρε τη νίκη (1-0) κόντρα στην ΑΕΛ και ξεκίνησε με το… δεξί τις αγωνιστικές του υποχρεώσεις στο πρωτάθλημα της Super League.

Ο ΠΑΟΚ ξεκίνησε με ιδανικό τρόπο στο πρωτάθλημα της Super League, χάνοντας αρκετές ευκαιρίες προκειμένου να πετύχει και άλλα τέρματα.

Ο Χρήστος Τζόλης έδειξε για μία ακόμη φορά πως ήρθε για να μείνει, πετυχαίνοντας ένα φοβερό γκολ και δίνοντας τους πρώτους τρεις βαθμούς στους «ασπρόμαυρους». Ντεμπούτο και για Αντρίγια Ζίβκοβιτς που έδειξε θετικά στοιχεία…

ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΕΠΙΣΗΣ: ΠΑΟΚ – ΑΕΛ: Ο Τζόλης με γκολάρα άνοιξε το σκορ! (vid)

Στα του αγώνα, ο Αμπέλ Φερέιρα παρέταξε τον ΠΑΟΚ με το γνωστό πλέον σύστημα 3-4-3, τοποθετώντας τον Μπίσεσβαρ σε ρόλο μπακ – χαφ. Από την άλλη, ο Μιχάλης Γρηγορίου, τοποθέτησε τους παίκτες του σε σύστημα 4-2-3-1

Οι παίκτες του Δικεφάλου επέβαλαν από την αρχή το δικό τους ρυθμό και πήραν τα ηνία μέσα στον αγωνιστικό χώρο. Από το πρώτο κιόλας λεπτό, δημιούργησαν τις προϋποθέσεις ώστε να πετύχουν κάποιο τέρμα, απειλώντας κυρίως με κάποια σουτ. Οι «ασπρόμαυροι» πίεζαν ψηλά και αυτό στο 16ο λεπτό απέδωσε καρπούς, με τον Ντιέγκο Μπίσεσβαρ να βγάζει μία όμορφη μπαλιά στην πλάτη της άμυνας και τον Χρήστο Τζόλη να κάνει… σεφτέ με φοβερό γυριστό σουτ στην κίνηση, ανοίγοντας το σκορ.

Η «ασπρόμαυρη» κυριαρχία συνεχίστηκε, με τον Μπίσεσβαρ να βγάζει 2 ακόμα ίδιες μπαλιές στην πλάτη της άμυνας, με τους Πέλκα και Σβαμπ ωστόσο να μη μπορούν να τη μετουσιώσουν σε γκολ.

Το ημίχρονο έληξε με μία επικίνδυνη ευκαιρία για την ΑΕΛ, αφού μετά από αναμπουμπούλα στη μικρή περιοχή του Ζίβκοβιτς και πολλές κόντρες, κανείς από τους φιλοξενούμενους δεν κατάφερε να στείλει στα δίχτυα τη μπάλα.

Με τον ίδιο τρόπο που τέλειωσε το πρώτο ημίχρονο, ξεκίνησε το δεύτερο με τον ΠΑΟΚ να κλείνει στα καρέ της την ΑΕΛ. Με τις ταχύτητες από πλευράς γηπεδούχων να έχουν κατέβει, ο Δικέφαλος είχε την ευκαιρία να… τελειώσει το ματς στο 62ο λεπτό, όταν ο Πέλκας έβγαλε σε άδειο τέρμα τον Άκπομ που δεν μπόρεσε να σπρώξει στα δίχτυα τη μπάλα, ενώ στο 68’ ο Άγγλος φορ του Δικεφάλου έκανε την κεφαλιά από κοντά, με τον Νάγκι να κάνει την απόκρουση του αγώνα.

Ο Αμπέλ Φερέιρα πέρασε στον αγωνιστικό χώρο τον Αντρίγια Ζίβκοβιτς, ο οποίος λίγες μόλις ημέρες μετά την μεταγραφή του στον ΠΑΟΚ, έκανε το ντεμπούτο του και κατέγραψε τα πρώτα του αγωνιστικά λεπτά, δείχνοντας θετική εικόνα.

MVP: Το «χρυσό» παιδί του ΠΑΟΚ, Χρήστος Τζόλης, συνεχίζει με «σπασμένα τα φρένα» βρίσκοντας και πάλι δίχτυα. Γενικότερα, πραγματοποίησε ακόμα ένα πολύ καλό παιχνίδι και εκτός από το εκπληκτικό του τέρμα, αποτελούσε συνεχώς απειλή για την αντίπαλη εστία.

UP: Ο Ντιέγκο Μπίσεσβαρ ήταν από τους διακριθέντες της αναμέτρησης, κάνοντας μετά από αρκετό καιρό ένα θετικό παιχνίδι. Ήταν απόλυτα σωστός στις επιθετικές του ενέργειες, μοιράζοντας σωστά τη μπάλα, ενώ αξίζει να σημειωθεί πως αμυντικά δεν είχε κάποια πίεση

DOWN: Ο Τσούμπα Άκπομ έκανε ένα κάκιστο παιχνίδι, έχασε τρομερές ευκαιρίες για να πετύχει και 2ο γκολ και να κάνει πιο εύκολα τα πράγματα για την ομάδα του, που λίγο έλειψε να χάσει το τρίποντο στην τελευταία φάση του αγώνα.

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Καλό σχετικά παιχνίδι για τον Πέτρο Τσαγκαράκη. Δεν έχασε κάποια φάση, ενώ δεν χαρίστηκε στο σκληρό παιχνίδι βγάζοντας από το τσεπάκι του οχτώ κίτρινες κάρτες

ΓΚΟΛ: 16’ Τζόλης

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: 40’ Ίνγκασον, 56’ Ελ Καντουρί 69’ Πέλκας, 73’ Μιχαηλίδης – 26’ Σπαρβ, 42’ Ντουρμισάι, 49’ Τρούγιτς, 53′ Μιχαήλ

ΚΟΚΚΙΝΕΣ:

ΠΑΟΚ (Αμπέλ Φερέιρα): Ζίβκοβιτς, Ίνγκασον, Βαρέλα, Μιχαηλίδης, Ελ Καντουρί, Σβαμπ, Μπίσεσβαρ (89’ Κρέσπο), Γιαννούλης, Τζόλης (89’ Ζαμπά), Πέλκας (76′ Ζίβκοβιτς), Άκπομ (79′ Σφιντέρσκι).

ΑΕΛ (Μιχάλης Γρηγορίου): Νάγκι, Φιλίπ (89’ Μαϊνδάνος), Μιχαήλ, Ζίζιτς, Μπέρτος (89’ Γρηγορόπουλος), Σετσέροβιτς, Σπαρβ, Τρούγιτς, Μιλοσάβλιεβιτς (57’ Πλατέλλας), Τόρζε (82’ Πινακάς), Ντουρμισάι.

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «ΠΑΟΚ – ΑΕΛ 1-0: Με το… άστρο του Τζόλη», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.