ΠΑΟΚ – Άρης 0-1: Διπλό και «τέζα» η Τούμπα!

Μεγάλο διπλό του Άρη στην Τούμπα με 0-1 απέναντι στον ΠΑΟΚ σε ένα ματς, που διακόπηκε στις καθυστερήσεις για 40' λόγω επεισοδίων!

ΠΑΟΚ – Άρης 0-1: Ο Άρης «άλωσε» την Τούμπα με γκολ του Μαντσίνι στο 41′ και αυτό το 0-1 έφερε επεισόδια, μεγάλη διακοπή και μπάχαλο στον ΠΑΟΚ.

Οι «κίτρινοι» ήταν καλύτεροι στο πρώτο ημίχρονο, ενώ στο δεύτερο άντεξαν στην ασφυκτική -κατά διαστήματα- πίεση του ΠΑΟΚ και πήραν το σπουδαίο τρίποντο.

Η αναμέτρηση σημαδεύτηκε από το ντου των οπαδών του «δικεφάλου» στο γήπεδο στις καθυστερήσεις και τα επεισόδια με τα ΜΑΤ.

Το ματς

Καλύτερος ο Άρης στο πρώτο ημίχρονο είχε τις μεγαλύτερες ευκαιρίες, ήταν ιδιαίτερα απειλητικός και κατάφερε να σκοράρει.

Στο 4′ ο Άρης έκανε την πρώτη ευκαιρία του αγώνα. Ο Μαντσίνι εξαπέλυσε σουτ έξω από την περιοχή αλλά ο Πασχαλάκης έπεσε στη δεξιά του γωνία και απέκρουσε σε κόρνερ.

Στο 13′ ήταν η σειρά του ΠΑΟΚ να απειλήσει όταν ο Κάρολ Σβιντέρσκι βρέθηκε σε ευνοϊκή θέση μέσα στην περιοχή αλλά σούταρε πάνω στον Κουέστα.

Τέσσερα λεπτά αργότερα, ο Καμαρά εχασε τεράστια ευκαιρία να ανοίξει το σκορ. Ο Γκαρσία έκλεψε από τον Ζίβκοβιτς, ο Σάσα έγινε αποδέκτης της μπάλας και πάσαρε στον Καμαρά που βρέθηκε απέναντι στην εστία, όμως το πλασέ του κατέληξε στην εξωτερική πλευρά των δικτύων του Πασχαλάκη.

Στο 19′ ο ΠΑΟΚ απάντησε στις μεγάλες ευκαιρίες. Εκτέλεση φάουλ του Κούρτιτς ο Κουέστα απέκρουσε στην αριστερή του γωνία και στη συνέχεια μπάλα πήγε στο κάθετο δοκάρι.

Στο 31′ ο Άρης θα μπορούσε επίσης να είχε πετύχει γκολ. Ο Σούντγκρεν πάσαρε στον Εντιαγέ μέσα στην περιοχή, προσποιήθηκε στον Μιχαηλίδη, σούταρε αλλά η μπάλα έφυγε έξω. Στο 38′ οι φιλοξενούμενοι έφτασαν πιο κοντά από ποτέ στο γκολ, με την κεφαλιά του Γκαρσία, μέσα απο την περιοχή αλλά ο Πασχαλάκης με εκπληκτική επέμβαση έστειλε την μπάλα κόρνερ.

Στο 41′ όμως ο Μαντσίνι δεν αστόχησε. Ο Εντιαγέ έφυγε επιβλητικά στην αντεπίθεση, πάσαρε στον χώρο προς τον Αργεντινό εξτρέμ που με εξαιρετικό πλασέ νίκησε τον Πασχαλάκη σημειώνοντας το 0-1 για τον Άρη παγώνοντας την Τούμπα.

Ο Ραζβάν Λουτσέσκου στο δεύτερο ημίχρονο τον Ελ Καντούρι στα πλάγια στη θέση του Μουργκ. Ο ΠΑΟΚ στο 50 είχε το δεύτερο δοκάρι του μετά από σέντρα σουτ του Ζίβκοβιτς.

Ο ΠΑΟΚ πίεσε δεύτερο ημίχρονο ο Άρης κλείστηκε πίσω για να παίξει με αντεπιθέσεις και σε μία από α’υτές ο Καμαρά έχασε ευκαιρία στο 57 καθώς μπήκε στην περιοχή από πλάγια θέση αλλά σούταρε άουτ. Ο Λουτσέσκου παρατηρώντας ότι η ομάδα του δεν μπορεί να μπει υπό προϋποθέσεις στην περιοχή του Άρη έκανε στο 60′ διπλή αλλαγή βάζοντας στο ματς τους Άκπομ και Μιτρίτσα και βγάζοντας τους κακούς Σβαμπ και Σβιντέρσκι που ήταν βοήθησαν καθόλου την ομάδα τους.

Από εκείνο το σημείο ο ΠΑΟΚ πίεσε περισσότερο αλλά ο Άρης καλά στημένος πίσω δεν άφηνε τον αντίπαλο του να τον απειλήσει. Ωστόσο στο 67′ ο Κουρτιτς έχασε τεράστια ευκαιρία για την ισοφάριση. Μετά απο σέντρα του Ζίβκοβιτς από τα αριστερά ο Σλοβένος έπιασε ωραία κεφαλιά όμως ο Κουέστα απέκρουσε ενστικτωδώς.

Ο προπονητής του Άρη, Άκης Μάντζιος παρατηρώντας την πίεση που ασκούσε ο ΠΑΟΚ, προχώρησε σε δύο αλλαγές στο 73′. Ο Mάνος και Ματίγια στον αγωνιστικό χώρο μπήκαν στη θέση των Καμαρά και Εντιαγέ.

Το ματς λίγο πριν το τελευταίο σφύριγμα διακόπηκε και σημαδεύτηκε από ακραία επεισόδια, που έφεραν διακοπή 40 λεπτών στην Τούμπα. Τελικά, η αναμέτρηση ολοκληρώθηκε με τον Άρη να παίρνει ένα σπουδαίο τρίποντο στην έδρα του ΠΑΟΚ.

Η κάρτα του ΠΑΟΚ – Άρης

MVP: Ο Εντιαγέ ήταν ο κορυφαίος του Άρη στο γήπεδο και ο παίκτης, που άλλαξε τη ροή του αγώνα στη φάση του γκολ με την καταπληκτική ενέργειά του.

UP: Ο Κουέστα με τις σπουδαίες επεμβάσεις του αποδείχθηκε καθοριστικός για τη νίκη της ομάδας του.

DOWN: Ο Τόμας Μουργκ πήρε την ευκαιρία του από τον Ραζβάν Λουτσέσκου αλλά την πέταξε στα σκουπίδια και αντικαταστάθηκε στο ημίχρονο.

ΠΑΟΚ: Πασχαλάκης, Τέιλορ (Λύρατζης 82’), Βαρέλα, Μιχαηλίδης, Σίντκλεϊ, Κούρτιτς, Σβαμπ (Μιτρίτσα 61’), Μουργκ (Ελ Καντουρί 46’), Α. Ζίβκοβιτς, Μπίσεσβαρ, Σβιντέρσκι (Άκπομ 61’).

Άρης: Kουέστα, Σούντγκρεν, Μπράμπετς, Φαμπιάνο, Γκάνεα, Τζέγκο, Σάσα, Γκαρσία (Ιτούρμπε 90’), Μαντσίνι (Γκάμα 67’), Εντιαγέ (Ματίγια 74’), Καμαρά (Μάνος 74’).

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «ΠΑΟΚ – Άρης 0-1: Διπλό και «τέζα» η Τούμπα!», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.