ΠΑΟΚ – Άρης 2-0: Αφεντικό και με τη… βούλα ο Δικέφαλος (vid)

Ο ΠΑΟΚ ήταν κυρίαρχος στο ματς κόντρα στον Άρη, νικώντας με 2-0 και παίρνοντας διαφορά στην 2η θέση του βαθμολογικού πίνακα. Σε παράσταση μόνο για έναν μετέτρεψε το ντέρμπι της Θεσσαλονίκης ο ΠΑΟΚ, ο οποίος νίκησε με 2-0 τον Άρη τον οποίο και δεν άφησε να τον απειλήσει ιδιαίτερα. Έτσι, ο Δικέφαλος πήρε διαφορά πέντε...

Ο ΠΑΟΚ ήταν κυρίαρχος στο ματς κόντρα στον Άρη, νικώντας με 2-0 και παίρνοντας διαφορά στην 2η θέση του βαθμολογικού πίνακα.

Σε παράσταση μόνο για έναν μετέτρεψε το ντέρμπι της Θεσσαλονίκης ο ΠΑΟΚ, ο οποίος νίκησε με 2-0 τον Άρη τον οποίο και δεν άφησε να τον απειλήσει ιδιαίτερα. Έτσι, ο Δικέφαλος πήρε διαφορά πέντε βαθμών στη δεύτερη θέση του βαθμολογικού πίνακα της Super League, δύο μόλις στροφές πριν το φινάλε.

Ο Πάμπλο Γκαρσία παρέταξε την ομάδα του με τη… γνωστή συνταγή, δίνοντας φανέλα βασικού στον Αμρ Ουάρντα, ενώ στην αρχική ενδεκάδα επέστρεψε και ο Κάρολ Σβιντέρσκι.

Από την άλλη, αρκετές ήταν οι αλλαγές στις οποίες προχώρησε ο Άκης Μάντζιος, ο οποίος παρέταξε και αυτός την ομάδα του με 3-4-3, δίνοντας φανέλα βασικού στον Ιωάννου και στον Σίλβα, ενώ εκτός αρχικής σύνθεσης έμειναν ο Δεληζήσης, ο Μάνος και ο Μαντσίνι.

Οι δύο ομάδες δυσκολεύτηκαν να βρουν τα πατήματά τους, με τον Δικέφαλο να είναι αυτός που πήρε τα ηνία του παιχνιδιού από νωρίς, χωρίς ωστόσο να καταφέρει να κάνει κάποια ευκαιρία, περιορίζοντας την υπεροχή του μόνο στην κατοχή, η οποία ήταν… ανούσια.

Ο ΠΑΟΚ διαμαρτύρεται για πέναλτι πάνω στον Αμρ Ουάρντα μετά από ανατροπή του Χουλιάν Κουέστα στο 21ο λεπτό. Ο Αιγύπτιος έγινε αποδέκτης της μπάλας μέσα στην περιοχή, βγήκε απέναντι από τον Ισπανό πορτιέρο ο οποίος τον ανέτρεψε με τον Αλεξέι Κουμπάλκοφ να δίνει συνέχεια στο ματς θεωρώντας πως ο ποδοσφαιριστής των γηπεδούχων έπεσε νωρίτερα.

Η συνέχεια ανήκε αποκλειστικά στον Δικέφαλο, ο οποίος είχε αποκλείσει κάθε επιθετική ενέργεια του Άρη, ενώ δημιούργησε κάποιες ευκαιρίες. Καλύτερη από αυτές ήταν στο 28ο λεπτό, με τον Βιεϊρίνια να εκτελεί ένα φάουλ από πολύ μακριά και τον Κουέστα τελευταία στιγμή να διώχνει σε κόρνερ. Δέκα λεπτά αργότερα ο Στέφαν Σβαμπ προσπάθησε να πετύχει ένα τρομερό γκολ, καθώς είδε τον Ισπανό πορτιέρο εκτός εστίας, σούταρε από το κέντρο, όμως η μπάλα πέρασε λίγο άουτ.

Ο Άρης από την πλευρά του απείλησε στο 33′, με τον Ματέο Γκαρσία να κάνει εκπληκτική ατομική ενέργεια, περνώντας τέσσερις παίκτες, ωστόσο το σουτ που έκανε βρήκε στα σώματα και κατέληξε κόρνερ.

Αξιοσημείωτο της εικόνας του πρώτου μέρους, είναι το γεγονός πως η κατοχή ήταν 67%-33% υπέρ των «ασπρόμαυρων», ενώ οι τελικές ήταν 5 (2) – 1(1) υπέρ του Δικεφάλου.

Τα νεύρα κυριάρχησαν στο δεύτερο μέρος και μέχρι το 65′ δεν παίχτηκε μπάλα, με συνεχόμενες διακοπές και πολλά φάουλ. Στο 65ο λεπτό ο ΠΑΟΚ κέρδισε πέναλτι, αφού ο Σάσα πάτησε τον Κρμέντσικ μέσα στην περιοχή. Πάντως, ο διαιτητής αρχικά δεν έδειξε παράβαση, πηγαίνοντας δύο λεπτά αργότερα στο VAR όπου και έδειξε μετά την εξέταση την άσπρη βούλα. Ο Στέφαν Σβαμπ ήταν αυτός που ανέλαβε την εκτέλεση και νίκησε τον Χουλιάν Κουέστα κάνοντας το 1-0.

Ο Δικέφαλος έχασε τρομερή ευκαιρία στο 81ο λεπτό, ώστε να «κλειδώσει» τη νίκη. Ο Ντόουγκλας Αουγκούστο βγήκε ταχύτατα στην αντεπίθεση, έστρωσε στον Μάικλ Κρμέντσικ ο οποίος πλάσαρε τον Χουλιάν Κουέστα που ακούμπησε ελάχιστα με το πόδι τη μπάλα, κάτι που ήταν αρκετό προκειμένου να μη καταλήξει στα δίχτυα.

Το κερασάκι στην… τούρτα έβαλε στο 90+1′ ο Αντρίγια Ζίβκοβιτς, ο οποίος έγραψε από κοντά το 2-0 μετά από εξαιρετική ασίστ του Ενέα Μιχάι που επέστρεψε στην αγωνιστική δράση μετά από επτά περίπου μήνες.

MVP: Ο Ντόουγκλας Αουγκούστο είναι ιδιαίτερα ανεβασμένος το τελευταίο χρονικό διάστημα και το απέδειξε για άλλη μία φορά. Ήταν εκπληκτικός στα καθήκοντά του στη μεσαία γραμμή, δημιουργώντας μάλιστα και κάποιες ευκαιρίες.

UP: Ο Αντρέ Βιεϊρίνια πραγματοποίησε μία πολύ καλή εμφάνιση, όμως ήταν και ο μεγάλος άτυχος της αναμέτρησης. Σχεδόν αλάνθαστος στα αμυντικά του καθήκοντά, δημιούργησε και κάποιες μεγάλες ευκαιρίες, όμως έπαιξε 60′ λόγω προβλήματος τραυματισμού μετά από σκληρό φάουλ που του έγινε.

DOWN: Ο Λούκας Σάσα ανέτρεψε τον Μάικλ Κρμέντσικ μέσα στην περιοχή, δίνοντας την ευκαιρία στον ΠΑΟΚ – όπως και έγινε – να μπει μπροστά στο σκορ. Η ομάδα του δεν κατάφερε να βγάλει αντίδραση και υπέστη την ήττα με 2-0.

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Με παράπονα άφησε κυρίως τους γηπεδούχους ο διαιτητής Αλεξέι Κουμπάλκοφ από τη Λευκορωσία. Ο Δικέφαλος «φωνάζει» για πέναλτι πάνω στον Ουάρντα στο 22ο λεπτό, αλλά και στο μαρκάρισμα του Γκάμα στον Βιεϊρίνια στο 55′ στο οποίο δεν έδειξε την κόκκινη κάρτα. Γενικότερα, είχε να διαχειριστεί ένα ματς με πολλά νεύρα και από τις δύο πλευρές.

Κίτρινες: Μιχαηλίδης 14′, Σβαμπ 52′, Κρμέντσικ 77′ / Μπεναλουάν 14′, Γκάμα 54′, Μπερτόγλιο 84′

Κόκκινη:

ΠΑΟΚ: Πασχαλάκης, Μιχαηλίδης, Βαρέλα, Βιεϊρίνια (Λύρατζης 62′), Μπάμπα (Μιχάι 86′), Σβαμπ (Μουργκ 78′), Αουγκούστο, Ροντρίγκο, Ουάρντα (Τσιγγάρας 62′), Α. Ζίβκοβιτς, Σφιντέρσκι (Κρμέντσικ 62′).

Άρης: Κουέστα, Μπεναλουάν, Ροζ, Ιωάννου (Μπρούνο 73′), Σούντγκρεν (Μπερτόλιο 73′), Γκάνεα, Σάκιτς, Ματίγια (Μήτρογλου 83′), Σάσα, Γκάμα, Γκαρσία (Μαντσίνι 56′), Σίλβα (Μάνος 56′).

Περισσότερα σε λίγο….

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «ΠΑΟΚ – Άρης 2-0: Αφεντικό και με τη… βούλα ο Δικέφαλος (vid)», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.