ΠΑΟΚ-Άρης 2-2: Ο Μίσιτς -Χ-άλασε το πάρτι των κιτρινόμαυρων

Σε ένα ντέρμπι που τα είχε όλα (τέσσερα γκολ, δύο αποβολές, δοκάρι), ο Άρης εκμεταλλεύτηκε τις αμυντικές αδυναμίες του ΠΑΟΚ και βρέθηκε κοντά σε μία ιστορική νίκη αλλά ο Γιόζιπ Μίσιτς ισοφάρισε στις καθυστερήσεις για τους πρωταθλητές Ελλάδας σε 2-2. Η αναμέτρηση ξεκίνησε με τον καλύτερο τρόπο για τον Αρη που προηγήθηκε με τον Ιντέγε...

Η αναμέτρηση ξεκίνησε με τον καλύτερο τρόπο για τον Αρη που προηγήθηκε με τον Ιντέγε στο τρίτο κι όλας λεπτό. Το κόρνερ εκτελέστηκε με πάσα του Ματίγια στον Φετφατζίδη έγινε η σέντρα του δεύτερου στον Ιντέγε και αυτός απο το ύψος της μικρής περιοχής εντελώς ανενόχλητος, πλάσαρε για το 0-1. Πριν προλάβει όμως να κοπάσουν οι πανηγυρισμοί των παικτών του Αρη και στην αμέσως επόμενη επίθεση μετά το γκολ, ο ΠΑΟΚ κέρδισε κόρνερ το οποίο εκτέλεσε ο Μίσιτς και ο Μάτος ισοφάρισε σε 1-1 με κεφαλιά του Λέο Μάτος.

Στο 14΄ ο Αμπελ Φερέιρα προχώρησε σε αναγκαστική αλλαγή καθώς ο Πέλκας τραυματίστηκε και τη θέση του πήρε Δημήτρης Λημνιός. Ετσι ο Λέο Ζαμπά τοποθετήθηκε πίσω απο τον Ακπομ και στα εξτρέμ τη θέση του πήρε ο νεαρός Βραζιλιάνος. Απο εκεί και πέρα και μέχρι το 30΄ δεν παίχτηκε καθόλου ποδόσφαιρο αφού για 10 λεπτά το λιγότερο, οι γιατροί έδιναν τις πρώτες βοήθειες σε χτυπημένους παίκτες του Άρη , όπως για παράδειγμα ο Κουέστα που δεν κατάφερε τελικά να παίξει στο δεύτερο ημίχρονο με τη θέση του να παίρνει ο Έμαν).

Είναι χαρακτηριστικό ότι τα φάουλ ήταν στο 35΄, 10 κατά του ΠΑΟΚ και τρία κατά του Άρη. Οταν όμως το ματς ξεκίνησε και πάλι οι γηπεδούχοι πίεσαν για το δεύτερο γκολ έχοντας την υπεροχή στην κατοχή της μπάλας.

Στο 39΄ η ομάδα του Αμπελ Φερέιρα έχασε μεγάλη ευκαιρία όταν ο Τσούμπα Άκπομ πήρε την μπάλα απο εξαιρετική κάθετη του Μίστις έκανε την κούρσα μπήκε στην περιοχή και λίγο πριν πλασάρει απέναντι στον Κουέστα, έχασε την ισορροπία τους λόγω του μαρκαρίσματος δύο αμυντικών του Αρη με αποτέλεσμα να παραπατήσει και αντί να σκοράρει να κάνει επιθετικό φάουλ στον πορτιέρο των κιτρινόμαυρων.

Δύο λεπτά μετά ο Δικέφαλος έκανε και άλλη ευκαιρία με τον Ζαμπά να γίνεται κάτοχος της μπάλας να μπαίνει μέσα στην περιοχή απο δεξιά αλλά το σουτ που επιχείρησε έφυγε άουτ. Λόγω των διακοπών που προαναφέραμε ο τέταρτος έδωσε επτά λεπτά καθυστερήσεων. Στο δεύτερο λεπτό λοιπόν των καθυστερήσεων ο Ντιέγκο Μπίσεσβαρ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα μετά απο κόρνερ, ωστόσο ο επόπτης ακύρωσε το τέρμα. Το Var εξέτασε την φάση που ήταν πραγματικά οριακή και συμφώνησε στην ακύρωση του τέρματος. Λίγο πριν λήξη του ημιχρόνου, το σύνολο του Τερζή, έκανε μία υποψία ευκαιρίας όταν ο Γκαμα πέρασε εξαιρετικά τον Λέο Μάτος με ντρίπλα κάτω απο τα πόδια του Βραζιλιάνου αλλά το σουτ που έκανε βρήκε κόντρα. Το δεύτερο ημιχρονο ξεκίνησε με ένα καλό σουτ του Μίσιτς. Απο εκει και πέρα ο ΠΑΟΚ παρά την κατοχή της μπάλας δεν μπορούσε να απειλήσει ενώ ο Άρης περίμενε τις αντεπιθέσεις. Στο 58΄ο Αμπελ Φερέιρα έβγαλε τον Ζαμπά που δεν μπορούσε να αντεπεξέλθει δίπλα στον Ακπομ και τοποθέτησε στη θέση του τον Ελ Καντουρί.

Στο 65΄ο ΠΑΟΚ έχασε μεγάλη ευκαιρία για να πετύχει δεύτερο τέρμα αφού ο Λημνιός βρέθηκε μέσα στην περιοχή απο διαγώνια θέση αλλά σούταρε πάνω στον Έμαν και στο αμέσως επόμενο λεπτό ο Μάτος αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη κάρτα για φάουλ πάνω στον Λάρσον. Ο Άρης αμέσως εκμεταλλεύτηκε την αριθμητική του υπεροχή και δημιούργησε μεγάλη ευκαιρία με τον Φετφατζίδη μα μπαίνει ταχύτατα μέσα στην περιοχή να γυρνάει στον Ιντέγε που σούταρε έξω απο την μικρή περιοχή αλλα ο Πασχαλάκης έκανε εκπληκτική απόκρουση. Ο ΠΑΟΚ συνέχισε με δεξί μπακ τον Λημνιό και τον Σβίντερσκι να μπαίνει στη θέση του Άκπομ. Οι κιτρινόμαυροι πάντως δεν πρόλαβαν να παίξουν πολύ έντεκα εναντίον δέκα αφού ο Σάσα αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη κάρτα για μαρκάρισμα στον Λημνιό. Στο 77΄ο ΠΑΟΚ έχασε και άλλη μεγάλη ευκαιρία με τον Εμαν να αποκρούει πλασέ του Μίσιτς εξω απο την μικρή περιοχή και αύξησε την πίεση του για να βρει το γκολ της νίκης. Στο 80΄ ο Ντόουγκλας απο πολύ μακριά έπιασε το δυνατό σουτ ο Έμαν, απέκρουσε δύσκολα και ο επερχόμενος Σβιντέρσκι δεν πρόλαβε με προβολή να στείλει την μπάλα στα δίχτυα αφού έδιωξε ο Βέλεθ.

Και ενώ ο ΠΑΟΚ πίεζε για να πετύχει το γκολ της νίκης ο Αρης βρήκε επιτέλους την αντεπίθεση που έψαχνε στο 87΄. Μετά από βολέ του Έμαν ο Λημνιός δεν υπολόγισε σωστά την μπάλα, οι κιτρινόμαυροι ξεχύθηκαν στην αντεπίθεση, ο Ματίγια έγινε κάτοχος της μπάλας απο τα δεξιά και σκόραρε με σουτ στην κλειστή γωνία του Πασχαλάκη.

Μετά την επίτευξη του γκολ υπήρξε ένταση με αποτέλεσμα να σταματήσει το ματς και να ξεκινήσει στο 90 και με επτά λεπτά καθυστερήσεων. Στο 90+5΄ ο Άρης στάθηκε τυχερός αφού ο Βαρέλα με κεφαλιά ύστερα από σέντρα του Μπίσεσβαρ σημάδεψε το δοκάρι της εστίας του Άρη αλλά δύο λεπτά μετά ο Γιόζιπ Μίσιτς λύτρωσε τον Δικέφαλο αφού με απευθείας δυνατό σουτ σκόραρε για το 2-2. Το παιχνίδι δεν συνεχίστηκε μετά από το γκολ αφού στην επόμενη φάση υπήρξαν αψιμαχίες μεταξύ των παικτών με τον Σιδηρόπουλο να μην κρατάει άλλες καθυστερήσεις και σφυρίζει τη λήξη του αγώνα.

ΠΑΝΩ: Ο Φετφατζίδης για άλλο ένα ματς ήταν εξαιρετικός, όσες φορές είχε την μπάλα στα πόδια του δημιουργούσε επικίνδυνες φάσεις υπέρ της ομάδας του.

ΚΑΤΩ: Συνολικά η αμυντική λειτουργία του ΠΑΟΚ που δείχνει να παραπατάει και σε κάθε αγώνα δέχεται γκολ

MVP: Ο Γιόζιπ Μίσιτς ήταν ο καλύτερος του αγώνα και απο αυτόν ξεκινούσαν όλες οι επικινδυνες φάσεις του ΠΑΟΚ. Τελικά ήταν και αυτός που με το πανέμορφο γκολ του καθόρισε το τελικό σκορ.

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: ΜΑΤΟΣ, ΑΚΠΟΜ, ΜΙΣΙΤΣ/ΣΑΣΑ, ΝΤΙΓΚΙΝΙ, ΓΚΑΜΑ

ΚΟΚΚΙΝΕΣ: ΜΑΤΟΣ, ΣΑΣΑ, ΣΟΥΝΤΓΚΡΕΝ

ΠΑΟΚ: Πασχαλάκης, Μάτος, Βαρέλα, Κρέσπο, Γιαννούλης, Ντόουγκλας, Μίσιτς, Ζαμπά (58΄Ελ Καντουρί), Μπίσεσβαρ, Πέλκας (14΄ Λημνιός), Ακπόμ (70΄Σβιντέρσκι).

Άρης: Κουέστα (46΄ Έμαν), Βέλεθ, Ρόουζ, Κόρχουτ, Σούντγκρεν, Φετφετζίδης (85΄Σόουζα), Γκάμα (64΄ Λάρσον), Σάσα, Ματίγια, Ντιγκινί, Ιντέγε.

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «ΠΑΟΚ-Άρης 2-2: Ο Μίσιτς -Χ-άλασε το πάρτι των κιτρινόμαυρων», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.