ΠΑΟΚ – Αστέρας Τρίπολης 0-1: Νίκη γοήτρου κόντρα στον Δικέφαλο που είχε το μυαλό στον τελικό

Ο Αστέρας Τρίπολης έφυγε νικητής από το γήπεδο της Τούμπας κόντρα στον ΠΑΟΚ με 0-1, σε ένα ματς χωρίς κανένα βαθμολογικό ενδιαφέρον.

Ο Αστέρας Τρίπολης έκλεισε με ένα σπουδαίο τρίποντο την χρονιά, σπάζοντας το αήττητο του ΠΑΟΚ στο γήπεδο της Τούμπας, χάρη σε γκολ του Γκόμες από την άσπρη βούλα, στο ματς που διεξήχθη στη 10η αγωνιστικής των playoffs της Super League.

Σε ένα ματς χωρίς κανένα βαθμολογικό ενδιαφέρον, ο Δικέφαλος έκανε… πρόβα ενόψει του τελικού του Κυπέλλου Ελλάδας, ενώ για τον Αστέρα ήταν μία νίκη γοήτρου.

Ο Πάμπλο Γκαρσία προχώρησε σε ροτέισιον, δίνοντας χρόνο συμμετοχής σε αρκετούς νεαρούς ποδοσφαιριστές. Χαρακτηριστικό είναι πως είχε στην αρχική ενδεκάδα του Λύρατζη, Μιχαηλίδη, Περέιρα, Τσιγγάρα, Μιχάι, Τζόλη και τον 18χρονο Κωνσταντέλια.

Ο Δικέφαλος πήρε άμεσα τα ηνία της αναμέτρησης, κρατώντας την μπάλα στην κατοχή του, χωρίς ωστόσο να μπορεί να δημιουργήσει κάποια καλή φάση. Η πρώτη μεγάλη στιγμή ήρθε στο 11ο λεπτό, με τον Τζόλη να μπαίνει μέσα στην περιοχή, να σουτάρει από κοντά, όμως τον Τσιφτσή να κάνει εντυπωσιακή απόκρουση και να διώχνει σε κόρνερ.

Κόντρα στη ροή του αγώνα και στο 25ο λεπτό, ο Σβαμπ ανέτρεψε τον Γκόμες μέσα στην περιοχή, με τον διαιτητή να δείχνει απευθείας την άσπρη βούλα. Ο ίδιος ανέλαβε και την εκτέλεση, με τον Πασχαλάκη να κάνει εντυπωσιακή απόκρουση με το γόνατο, ωστόσο μετά από εξέταση του VAR δόθηκε επανάληψη για το γεγονός πως δεν πατούσε γραμμή. Ο 28χρονος Αργεντινός εκτέλεσε ξανά, νικώντας τον πορτιέρο του ΠΑΟΚ ο οποίος και πάλι έπεσε στη σωστή γωνία.

Η αναμέτρηση συνεχίστηκε χωρίς κάποια αξιόλογη ευκαιρία, με τους «ασπρόμαυρους» βέβαια να… φωνάζουν για τη διαιτησία του Τζοβάρα, ο οποίος στο πρώτο μέρος δεν έδωσε ούτε ένα φάουλ στους γηπεδούχους.

Οι δύο προπονητές προχώρησαν σε αλλαγές στο δεύτερο μέρος με τον Γκαρσία να περνάει τους Ουάρντα και Κρέσπο και τον Ράσταβατς τον Κανελλόπουλο και τον Κώτσιρα.

Τίποτα δεν άλλαξε σε σχέση με το πρώτο μέρος, με τους γηπεδούχους να έχουν την καθολική υπεροχή στο ματς, ωστόσο και πάλι να μη μπορούν να δημιουργήσουν αξιόλογες ευκαιρίες.

Στο 65ο λεπτό ο Λύρατζης έβγαλε μία πολύ ωραία σέντρα από τα δεξιά, με τον Τζόλη να είναι μόνος στην περιοχή, να σουτάρει στην κίνηση, όμως η μπάλα πέρασε άουτ. Τέσσερα λεπτά μετά, ήρθε η απάντηση από τους φιλοξενούμενους, με τον Τασουλή να κάνει δυνατό σουτ αρκετά μέτρα έξω από την περιοχή, και τον Πασχαλάκη να διώχνει δύσκολα σε κόρνερ.

Οι «ασπρόμαυροι» είχαν τεράστια ευκαιρία στο 89ο λεπτό, καθώς μετά από εκτέλεση κόρνερ ο Ουάρντα πήρε την κεφαλιά ανάμεσα σε τρεις παίκτες, στέλνοντας ελάχιστα άουτ τη μπάλα.

MVP: Ο Ροντρίγκο Γκόμες ήταν αυτός που χάρισε το τρίποντο στον Αστέρα Τρίπολης. Κέρδισε το πέναλτι μετά από ανατροπή του Σβαμπ, εκτέλεσε και αν και χρειάστηκε δεύτερη προσπάθεια, σημείωσε το μοναδικό γκολ της αναμέτρησης.

UP: Ο Λευτέρης Λύρατζης ήταν εκ των κορυφαίων της αναμέτρησης. Ο 21χρονος πήρε φανέλα βασικού, ήταν εξαιρετικός στα αμυντικά του καθήκοντα, κάνοντας αρκετή και καλή… δουλειά στο επιθετικό κομμάτι.

DOWN: Ο Άντριαν Περέιρα πήρε φανέλα βασικού μετά από αρκετό χρονικό διάστημα και δεν άρπαξε την ευκαιρία που του δόθηκε. Έχασε τον Αλί Μπαμπά στη φάση που ακολούθησε το πέναλτι, ενώ επιθετικά δεν κατάφερε τίποτα.

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Δεν τα πήγε καλά ο διαιτητής Τζοβάρας, ο οποίος άφησε στο πρώτο μέρος με πολλά παράπονα τους γηπεδούχους, καθώς δεν καταλόγισε ούτε ένα φάουλ. Γενικότερα έχασε αρκετές φάσεις, βέβαια καμία δεν ήταν καθοριστική για το τελικό αποτέλεσμα. Σωστή ήταν η παράβαση του πέναλτι που καταλόγισε στον Αστέρα, αλλά και η επανάληψη με τη βοήθεια του VAR.

Κίτρινες: Ουάρντα 86′ / Καστάνιο 77′, Άλβαρεζ 82′

Κόκκινη:

ΠΑΟΚ: Πασχαλάκης, Μιχάι (Κρέσπο 46′), Βαρέλα (Ροντρίγκο 63′), Μιχαηλίδης, Λύρατζης, Περέιρα, Σβαμπ (Νινούα 63′), Τσιγγάρας, Τζόλης, Κωνσταντέλιας (Ουάρντα 46′), Σφιντέρσκι (Κρμέντσικ 63′).

Αστέρας Τρίπολης: Τσιφτσής, Γκαρσία, Τασουλής, Καστάνιο, Σουάρεθ, Μπελόκ (Χριστόπουλος 90+), Βαλιέντε, Γκόμεζ (Κανελλόπουλος 46′), Σίτο (Άλβαρες 61′), Αλί Μπαμπά (Κώτσιρας 46′), Τζίμας (Καρδάρης 90+).

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «ΠΑΟΚ – Αστέρας Τρίπολης 0-1: Νίκη γοήτρου κόντρα στον Δικέφαλο που είχε το μυαλό στον τελικό», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.