ΠΑΟΚ – Ατρόμητος 1-1: Τον προσγείωσε απότομα!

Ο ΠΑΟΚ ερχόταν με… φόρα, ωστόσο ο Ατρόμητος έβαλε στοπ στην πορεία του και πήρε τον βαθμό της ισοπαλίας (1-1) στο γήπεδο της Τούμπας. Με «σπασμένα τα φρένα» μετά τις τρεις σερί νίκες στα πρώτα παιχνίδια της σεζόν σε Ευρώπη και Ελλάδα ερχόταν ο ΠΑΟΚ, όμως ο Ατρόμητος του άλλαξε τα σχέδια και πήρε την...

Ο ΠΑΟΚ ερχόταν με… φόρα, ωστόσο ο Ατρόμητος έβαλε στοπ στην πορεία του και πήρε τον βαθμό της ισοπαλίας (1-1) στο γήπεδο της Τούμπας.

Με «σπασμένα τα φρένα» μετά τις τρεις σερί νίκες στα πρώτα παιχνίδια της σεζόν σε Ευρώπη και Ελλάδα ερχόταν ο ΠΑΟΚ, όμως ο Ατρόμητος του άλλαξε τα σχέδια και πήρε την ισοπαλία στην Τούμπα με 1-1.

Ο Αντρίγια Ζίβκοβιτς έκανε… σεφτέ στα τέρματα και στο ελληνικό πρωτάθλημα ανοίγοντας το σκορ για τους «ασπρόμαυρους», ενώ ο… μοιραίος Μιχάι πέτυχε αυτογκολ, διαμορφώνοντας το 1-1 που ήταν και το τελικό σκορ.

Ιστορικό ντεμπούτο για τον 16χρονο Κούτσια, που έγινε ο νεότερος παίκτης που έπαιξε στη Super League, ενώ την πρώτη του συμμετοχή κατέγραψε και ο νεαρός Βρακάς.

Αν θα μπορούσαμε να χαρακτηρίσουμε κάπως το πρώτο ημίχρονο, τότε σίγουρα η κατάλληλη λέξη είναι «άγευστο». Οι δύο ομάδες μπήκαν μουδιασμένες στον αγωνιστικό χώρο, με τον ΠΑΟΚ να πατάει λίγο καλύτερα, μη μπορώντας ωστόσο να δημιουργήσει κάποια καλή στιγμή για αρκετά λεπτά.

Η πρώτη υποψία φάσης έγινε στο 10ο λεπτό με τον Τζόλη να δοκιμάζει ένα αδύναμο σουτ έξω από την περιοχή, ενώ κάτι αντίστοιχο έκανε και ο Εσίτι λίγο αργότερα. Στο 17΄ ήρθε και η καλύτερη στιγμή του πρώτου μέρους, με τον Σβαμπ να βγάζει εξαιρετική μπαλιά με αποδέκτη τον Σφιντέρσκι ο οποίος πάτησε περιοχή, έκανε υπό πίεση ένα σουτ, με τον Γιαννιώτη να μπλοκάρει με διπλή προσπάθεια. Στο 33΄ ο Χρήστος Τζόλης κατάφερε να βρει δίχτυα, όμως ξεκίνησε από θέση οφάιντ, με το γκολ του να ακυρώνεται.

Στο υπόλοιπο του ημιχρόνου, κάποια σουτ δεν στάθηκαν ικανά να ανησυχήσουν τον πορτιέρο των φιλοξενούμενων, οι οποίοι είχαν περιοριστεί σε πιο παθητικό ρόλο.

Ελαφρώς καλύτερη ήταν η εικόνα των δύο ομάδων κατά την έναρξη του δεύτερου μέρους, θέλοντας να παίξουν πιο… στρωτό ποδόσφαιρο. Μάλιστα, στο 51’ ο Γιαννιώτης με εντυπωσιακή απόκρουση «έσωσε» τον Ατρόμητο, μετά από δυνατό σουτ του Τζόλη μέσα από την περιοχή. Ένα λεπτό αργότερα, ήταν η ώρα του Ατρομήτου να απειλήσει, αφού ένα σουτ του Κιβρακίδη σταμάτησε στο δοκάρι.

Η ώρα του ΠΑΟΚ δεν άργησε και στο 57’ οι παίκτες των «ασπρόμαυρων» κυκλοφόρησαν πολύ καλά τη μπάλα, με τον Ζίβκοβιτς να βγάζει στα πλάγια τον Γιαννούλη, ο οποίος με τη σειρά του επέστρεψε άψογα τη μπάλα στον Σέρβο που την έστειλε στα δίχτυα κάνοντας… σεφτέ στα τέρματα και στο ελληνικό πρωτάθλημα, μετά το γκολ που πέτυχε κόντρα στη Μπενφίκα.

Από εκείνο το σημείο και έπειτα, ο Ατρόμητος ανέβασε στροφές και πίεσε, έχοντας μάλιστα και πολύ καλή ευκαιρία με το σουτ του Γιακουμάκη, το οποίο απέκρουσε ο Ζίβκοβιτς και στη συνέχεια ο Ραμπέγιο έστειλε ελάχιστα άουτ τη μπάλα. Στο 77ο λεπτό, ήρθε και το γκολ της ισοφάρισης από τα πόδια του Μιχάι, αφού ο αμυντικός του Δικεφάλου δεν υπολόγισε σωστά και στην προσπάθειά του να διώξει έστειλε στα δίχτυα της ομάδας του τη μπάλα. Ο ρυθμός χάλασε, οι ομάδες αρκέστηκαν σε βιαστικές επιθέσεις χωρίς να μπορούν να καταφέρουν κάτι.

MVP: Ο Αντρίγια Ζίβκοβιτς έκανε το… ντεμπούτο του στο ελληνικό πρωτάθλημα, ήταν ιδιαίτερα δραστήριος στην επιθετική γραμμή, πετυχαίνοντας μάλιστα και το γκολ του Δικεφάλου για το 1-0.

UP: Ο Κυριάκος Κιβρακίδης πραγματοποίησε μία αρκετά μεστή εμφάνιση, δημιούργησε ευκαιρίες και γενικότερα είχε μία θετική εμφάνιση.

DOWN: Ο Ενέα Μιχάι πήρε φανέλα βασικού και μπορεί να μην υπέπεσε σε αρκετά λάθη, όμως πέτυχε το αυτογκόλ, το οποίο και στέρησε τη νίκη από τον Δικέφαλο.

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: 28’ Γιαννιώτης 40’ Χαρίσης, 88’ Σάλομον

ΚΟΚΚΙΝΕΣ:

ΠΑΟΚ: Ζίβκοβιτς, Μιχάι, Βαρέλα (81’ Κρέσπο), Μιχαηλίδης, Εσίτι (81’ Νινούα), Σβαμπ, Μπίσεσβαρ (86’ Βρακάς), Γιαννούλης, Τζόλης (72’ Πέλκας), Α. Ζίβκοβιτς, Σβιντέρσκι (72’ Κούτσιας)

Ατρόμητος: Γιαννιώτης, Στρούγγης, Γούτας, Γκάλο, Χαρίσης (73’ Ούμπιδες), Σάλομον, Κιβρακίδης, Τομάσεβιτς (84’ Νάτσος), Γιακουμάκης (73’ Ν΄ Σικουλού), Ραμπέγιο (88΄ Μουνίθ), Μανούσος (46’ Κωτσόπουλος)

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «ΠΑΟΚ – Ατρόμητος 1-1: Τον προσγείωσε απότομα!», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.