ΠΑΟΚ – Λαμία 2-1: Νίκη ψυχολογίας με Κούρτιτς και νέο «αίμα»

Ο ΠΑΟΚ νίκησε δύσκολα με 2-1 τη Λαμία με τους φιλοξενούμενους να διαμαρτύρονται για γκολ που τους ακυρώθηκε στο τέλος

Με τους Λύρατζη και Τσιγγάρα στο βασικό σχήμα του, ο ΠΑΟΚ απέναντι στη Λαμία ήταν πιο φρέσκος και πιο γρήγορος σε σχέση με τα προηγούμενα ματς και έστω κι αν και πάλι δυσκολεύτηκε τελικά επικράτησε της αντίπαλου του με 2-1 πετυχαίνοντας την ανατροπή.
Διαμαρτύρονται οι φιλοξενούμενοι για το γκολ που ακυρώθηκε στις καθυστερήσεις ως οφσάιντ.

Το γκολ της Λαμίας πέτυχε ο Αραμπούλι στο 7′ ενώ για τον ΠΑΟΚ σκόραραν οι Λύρατζης (18′) και Κούρτιτς (64′).

Στο 7′ της αναμέτρησης και στην πρώτη επίθεση της Λαμίας ο Νούνιες έκλεψε την μπάλα από τον Τσιγάρα έφτασε έξω απο την περιοχή έσωσε στον Αραμπούλι που με πλασέ σημείωσε το 0-1 για τη Λαμία.

Στο 14′ κεφαλιά του Ζίβκοβιτς απέκρουσε εντυπωσιακά ο Γκαραβέλης αλλά στο 18′ ο ΠΑΟΚ ισοφάρισε γρήγορα σε 1-1. Ο Αουγκούστο μέσα στην περιοχή πέρασε εντυπωσιακά δύο παίκτες η μπάλα έφτασε στη μικρή περιοχή και ο επερχόμενος Λύρατζης με πλασέ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

Ο ΠΑΟΚ που στο 31′ είχε δοκάρι μετά από εκτέλεση φάουλ του Μουργκ, πίεσε αλλά δεν κατάφερε ως το τέλος του ημιχρόνου να πετύχει και δεύτερο τέρμα με τη Λαμία να ούτε καν στον αγωνιστικό χώρο και να αμύνεται σωστά.

Οι φιλοξενούμενοι ήταν αυτοί που απείλησαν πρώτοι στο δεύτερο ημίχρονο καθώς το 51′ σουτ του Ρόμανιτς. Στο 57′ ο Αουγκούστο έξω από τη μικρή περιοχή έπιασε την κεφαλιά αλλά μπλόκαρε ο Γκαραβέλης.

Ο ΠΑΟΚ είχε για άλλο ένα ματς την κατοχή της μπάλας αλλά δεν μπορούσε να την περάσει με αξιώσεις στην περιοχή και έτσι ο Ραζβάν Λουτσέσκου αποφάσισε στο 62′ να κάνει αλλαγή και να περάσει μέσα στο παιχνίδι τον Ντιέγκο Μπίσεσβαρ, στη θέση του Μουργκ.

Στο 64′ δηλαδή δύο λεπτά μετά την είσοδό του Ολλανδού οι γηπεδούχοι σημείωσαν το 2-1 με γκολ του Κούρτιτς οποίος σούταρε μέσα από την περιοχή, η μπάλα κόντραρε αλλά με δεύτερο σουτ την έστειλε στα δίχτυα. Στο 71′ ο Αουγκούστο σούταρε από καλή θέση αλλά δεν βρήκε στόχο. Στην αμέσως επόμενη φάση η Λαμια έχασε μεγάλη να ισοφαρίσει με τον Μιχαηλίδη να βάζει την τελευταία στιγμή την κόντρα, στο σουτ του Ταϊρόν στέλνοντας τη μπάλα κόρνερ.

Όσο περνούσε ο χρόνος και ο ΠΑΟΚ δεν μπορούσε να καθαρίσει το παιχνίδι η Λαμία πίεζε. Στις καθυστερήσεις έγινε η φάση του αγώνα. Ο Τσούκαλος πέτυχε γκολ μετά από σέντρα οι φιλοξενούμενοι πανηγύρισαν έξαλλα αλλά ο επόπτης έδωσε οφσάιντ. Το VAR τελικά επικύρωσε την απόφαση του επόπτη και ακύρωσε το γκολ.

MVP Ο Κούρτιτς πέτυχε το γκολ που έδωσε τη νίκη στον ΠΑΟΚ και έδειξε για άλλη μία φορά την ικανότητα του στο σκοράρισμα όντας πλέον πρώτος σκόρερ του δικεφάλου

UP Ο Λευτέρης Λύρατζης έπαιξε από το ξεκίνημα καθώς ο Λουτσέσκου ξέμεινε από λύσεις, με τον νεαρό να είναι πάρα πολύ καλός, αλάνθαστος αμυντικά και σκόρερ! Έδωσε ενέργεια τρεξίματα και φρεσκάδα στον ΠΑΟΚ.

DOWN: Ο Μουργκ δεν ήταν κακός αλλά δεν έκανε και τη διαφορά σε έναν ΠΑΟΚ που περιμένει περισσότερα από αυτόν.

ΠΑΟΚ: Πασχαλάκης, Λύρατζης, Ίνγκασον, Μιχαηλίδης, Σίντκλεϊ, Τσιγγάρας, Κούρτιτς (Σβαμπ 82’), Μουργκ (Μπίσεσβαρ 62’), Αουγκούστο (Σβιντέρσκι 75’), Α. Ζίβκοβιτς, Άκπομ (Εσίτι 82’).

Λαμία: Γκαραβέλης, Προβυδάκης, Αντέτζο, Τζανετόπουλος, Σαραμαντάς, Μπεχαράνο (Τσούκαλος 86′), Γκέντζογλου (Τζανδάρης 70’), Ελευθεριάδης (Μανουσάκης 79’), Νούνιες (Ταϊρόν 70’ ), Ρόμανιτς, Αραμπούλι.

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «ΠΑΟΚ – Λαμία 2-1: Νίκη ψυχολογίας με Κούρτιτς και νέο «αίμα»», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.