ΠΑΟΚ – ΝΠΣ Βόλος 3-1: Έβγαλε αντίδραση και περιμένει τον Ολυμπιακό (vids)

Ο ΠΑΟΚ… ξύπνησε στο δεύτερο ημίχρονο και επικράτησε της ομάδας του ΝΠΣ Βόλου με 3-1 που έκλεψε τις εντυπώσεις στο πρώτο μέρος. Άνοιξε λογαριασμό ο Μάικλ Κρμέντσικ με τα «ασπρόμαυρα». Ο ΠΑΟΚ «καρδιοχτύπησε» όμως κατάφερε να πάρει τη νίκη με 3-1 κόντρα στον αξιόμαχο ΝΠΣ Βόλο, με τον Δικέφαλο να κάνει ένα πολύ καλό δεύτερο...

Ο ΠΑΟΚ… ξύπνησε στο δεύτερο ημίχρονο και επικράτησε της ομάδας του ΝΠΣ Βόλου με 3-1 που έκλεψε τις εντυπώσεις στο πρώτο μέρος. Άνοιξε λογαριασμό ο Μάικλ Κρμέντσικ με τα «ασπρόμαυρα».

Ο ΠΑΟΚ «καρδιοχτύπησε» όμως κατάφερε να πάρει τη νίκη με 3-1 κόντρα στον αξιόμαχο ΝΠΣ Βόλο, με τον Δικέφαλο να κάνει ένα πολύ καλό δεύτερο ημίχρονο σε σχέση με το πρώτο στο οποίο δεν μπήκε ποτέ στο ματς.

Ο Βόλος έπιασε στον… ύπνο τον ΠΑΟΚ και μπήκε εντυπωσιακά στον αγωνιστικό χώρο παίρνοντας άμεσα τα ηνία, κάνοντας ό,τι θέλει τον Δικέφαλο. Οι φιλοξενούμενοι έβγαιναν ταχύτατα στις αντεπιθέσεις και σε συνδυασμό με τα λάθη των «ασπρόμαυρων» βρήκαν το δρόμο προς τα δίχτυα στο 11ο λεπτό με τον Κιάκο. Για όσους έβλεπαν το ματς, αυτό φάνταζε μία λογική εξέλιξη βάσει της εικόνας που παρουσίαζαν οι δύο ομάδες. Μάλιστα, τέσσερα λεπτά αργότερα οι φιλοξενούμενοι έχασαν νέα πολύ μεγάλη ευκαιρία να διπλασιάσουν τα τέρματά τους, με τον Δουβίκα να βγαίνει ταχύτατα απέναντι από τον Πασχαλάκη που απέκρουσε σε πρώτο χρόνο, με τον Σάντος να παίρνει το… ριμπάουντ να δοκιμάζει με τη σειρά του το σουτ και τον Έλληνα πορτιέρο να αποκρούει ξανά.

Χαρακτηριστικό της πολύ κακής εικόνας του ΠΑΟΚ ήταν πως έκανε την πρώτη του ευκαιρία στο 17ο λεπτό, με τον Τζόλη να πατάει περιοχή σε μία από τις… γνωστές κινήσεις του, να σουτάρει, όμως τον Κλέιμαν να διώχνει σε κόρνερ. Στο 27ο λεπτό, ο Τζήλος έδειξε την άσπρη βούλα για χέρι του Ριένστρα μετά από εκτέλεση κόρνερ, με τον Σβαμπ να εκτελεί και να στέλνει τη μπάλα στα δίχτυα για το 1-1.

Οι παίκτες της ομάδας της Θεσσαλίας έκλειναν πολύ καλά όλους τους χώρους χωρίς να αφήνουν περιθώρια στον ΠΑΟΚ να απειλήσει. Στο 40’ μάλιστα οι φιλοξενούμενοι έχασαν νέα καλή ευκαιρία, με τον Φεράρι να φεύγει πολύ γρήγορα από αριστερά, να κάνει τη σέντρα στον Περέα που με προβολή έστειλε άουτ τη μπάλα υπό την πίεση του Ίνγκασον. Το ημίχρονο έκλεισε με καλή φάση για τον Δικέφαλο, με τον Περέιρα να περνάει εκπληκτικά τους αντιπάλους στην αριστερή πλευρά, να πασάρει στον Τζόλη που έκανε το σουτ από καλό σημείο, όμως η μπάλα κόντραρε σε αμυντικούς και απομακρύνθηκε.

Ο Γκαρσία βλέποντας την ομάδα του να μην αποδίδει σε καμία γραμμή του γηπέδου, έκανε διπλή αλλαγή με την έναρξη του δευτέρου μέρους, περνώντας τον Βιεϊρίνια στη θέση του Περέιρα και τον Ελ Καντουρί σε αυτή του Εσίτι.

Ο Δικέφαλος έχοντας την πίεση προσπάθησε να κλείσει τα καρέ τους τους παίκτες του Βόλου, έχοντας μεγάλη ευκαιρία στο 56’ με τον Ουάρντα να κάνει εναέριο γυριστό στέλνοντας ελάχιστα άουτ τη μπάλα. Ωστόσο, η εικόνα των «ασπρόμαυρων» παρέμενε κακή, με το Βόλο να χάνει τέσσερα λεπτά μετά πολύ καλή ευκαιρία, όταν ο Ρενάτο έκανε σουτ στην κίνηση μπροστά από τον Πασχαλάκη και έστειλε άουτ τη μπάλα. Το πολυπόθητο γκολ ήρθε τελικά στο 65’ με τον ΠΑΟΚ να κάνει τη… γνωστή πλέον κομπίνα του. Μετά από εκτέλεση κόρνερ, ο Σβιντέρσκι βγήκε πρώτος στη μπάλα, με τον Ίνγκασον να παίρνει τη δεύτερη κεφαλιά και να στέλνει στα δίχτυα τη μπάλα.

Ο Δικέφαλος έπαιζε πλέον με λιγότερο άγχος, ο Ουρουγουανός τεχνικός πέρασε στον αγωνιστικό χώρο τον νεοαποκτηθέντα Μάικλ Κρμέντσικ, ο οποίος έδειξε εξαιρετικά στοιχεία, έχοντας δύο πολύ καλές ευκαιρίες στις πρώτες του επαφές με τη μπάλα. O Τσέχος κατάφερε να βρει το δρόμο προς τα δίχτυα στο 90′, μετά από κάθετη μπαλιά του Ελ Καντουρί βγήκε μόνος στην αντεπίθεση πλασάροντας τον Κλέιμαν για το τελικό 3-1.

MVP: Ο Αμρ Ουάρντα ξεχώρισε για τον ΠΑΟΚ παίρνοντας φανέλα βασικού, ήταν σε όλες τις γραμμές, μοίραζε μπάλες και ταλαιπώρησε αρκετά τους αντιπάλους του.

UP: Ο Μάικλ Κρμέντσικ μπήκε στον αγωνιστικό χώρο στο 68′ και έδειξε με το καλημέρα πως ο ΠΑΟΚ βρήκε φορ. Δημιούργησε ευκαιρίες με τις πρώτες του επαφές, ενώ κατάφερε να βρει και τον δρόμο για τα δίχτυα στο 90′.

DOWN: Λίγα πράγματα από τον Εσίτι για άλλο ένα παιχνίδι, πέρασε εκτός στο ημίχρονο και η ομάδα άλλαξε την εικόνα της στο κέντρο.

Κίτρινες: Ζίβκοβιτς 42′, Βιεϊρίνια 48′, Ελ Καντουρί 80′ / Κλέιμαν 28′, Κιάκος 45′, Περέα 58′, Δουβίκας 72′

Κόκκινη:

ΠΑΟΚ: Πασχαλάκης, Ροντρίγκο, Κρέσπο, Ίνγκασον, Περέιρα (Βιεϊρίνια 46′), Σβαμπ, Εσίτι (Ελ Καντουρί 46′), Ουάρντα (Αουγκούστο 85′), Α. Ζίβκοβιτς, Τζόλης (Μουργκ 78′), Σφιντέρσκι (Κρμέντσικ 68′).

Βόλος: Κλέιμαν, Φεράρι, Γκρίλο (Ντεντάκης 86′), Μήτογλου, Σάντσες, Ριένστρα, Κιάκος (Μαρτίνες 68′), Μπαρτόλο, Περέα (Νίνης 64′), Ρενάτο, Δουβίκας.

ΠΑΟΚ – Βόλος: Ανατροπή με κεφαλιά του Ίνγκασον (vid)

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «ΠΑΟΚ – ΝΠΣ Βόλος 3-1: Έβγαλε αντίδραση και περιμένει τον Ολυμπιακό (vids)», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.