ΠΑΟΚ – ΟΦΗ 3-0: Μπήκε στις ράγες το τρένο – 7/7 ο «δικέφαλος!

Ο ΠΑΟΚ νίκησε τον ΟΦΗ στην Τούμπα με 3-0 για τη 18η αγωνιστική της Super League

Ο ΠΑΟΚ άφησε ένα ημίχρονο ανεκμετάλλευτο στο γήπεδο της Τούμπας, έχοντας λίγες εμπνεύσεις στην επίθεση αλλά στο δεύτερο 45λεπτο ήταν καταιγιστικός και πήρε τη νίκη απέναντι στον ΟΦΗ με 3-0.

Αυτή ήταν η έβδομη συνεχόμενη νίκη της ομάδας του Ραζβάν Λουτσέσκου σε ισάριθμες αναμετρήσεις σε όλες τις διοργανώσεις.

Οι φιλοξενούμενοι τα… παράτησαν όταν στο 50′ σκόραραν αλλά το VAR, τους ακύρωσε το γκολ και έδωσε πέναλτι στον ΠΑΟΚ, που έγινε στην επόμενη φάση.

Το ματς

Κακός ο ΠΑΟΚ στο πρώτο ημίχρονο, με τον ΟΦΗ να στέκεται καλά μέσα στο γήπεδο, να παίζει αρκετά επιθετικά και στα…ίσια τον δικέφαλο.

Ο ΠΑΟΚ έχασε την πρώτη του μεγάλη ευκαιρία στο 7ο λεπτό της αναμέτρησης. Ο Άκπομ έκλεψε την μπάλα έξω από τη μεγάλη περιοχή αλλά ο Αουγκούστο απέναντι από τον Βάτερμαν, αστόχησε από τα δέκα μέτρα.

Στο 11′ ο ΟΦΗ ισοφάρισε στις μεγάλες ευκαιρίες του αγώνα, όταν ύστερα από λάθος του Λύρατζη, ο Τσιλιανίδης έγινε κάτοχος της μπάλας, έφτασε στη μεγάλη περιοχή έπιασε το σουτ, αλλά αστόχησε.

Στο 26ο λεπτό του παιχνιδιού ο Αντρίγια Ζίβκοβιτς, έκανε τη σέντρα από τα δεξιά ωστόσο η κεφαλιά του έξω από τη μικρή περιοχή, έστειλε την μπάλα δίπλα από το αριστερό δοκάρι της εστίας του ΟΦΗ.

Έτσι το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε χωρίς τέρματα για τις δύο ομάδες. Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με μία πολύ περίεργη φάση. Στο 50′ ο Τσούμπα Άκπομ έδωσε στον Ζίβκοβιτς, ο οποίος έκανε εκπληκτική ενέργεια από τα δεξιά και με φοβερή τρίπλα έφτασε έξω από την περιοχή.

Ο Σέρβος έκανε τη σέντρα αλλά η μπάλα βρήκε στο χέρι του Βούρου μέσα στην περιοχή. Ο Φωτιάς δεν έδωσε το σημείο του πέναλτι, άφησε το ματς να εξελιχθεί και στην αντεπίθεση ο Τσιλιανίδης σκόραρε για τον ΟΦΗ. Και ενώ οι Κρητικοί πανηγύριζαν το γκολ τους, ο διαιτητής πήγαινε στο var να δει τη φάση με το χέρι του Βούρου. Τελικά ο Φωτιάς έδωσε το πέναλτι που εκτέλεσε εύστοχα ο Γιάσμιν Κούρτιτς, με τον ΠΑΟΚ να προηγείται με 1-0.

Στο 62′ ο Ραζβάν Λουτσέσκου προχώρησε σε τριπλή αλλαγή, καθώς πέρασε μέσα στο παιχνίδι τους Μπίσεσβαρ, Σβαμπ και Ζαμπά στις θέσεις των Αουγκούστο, Τσιγάρα και Μιτρίτσα που δεν έκαναν καλό παιχνίδι. Από την άλλη, ο Νίκος Νιόπλιας στο 69′ πέρασε στον αγωνιστικό χώρο τους Ντουμιρσάι και Καμάου.

Στο 76′ ο Κούρτιτς διπλασίασε τα προσωπικά του τέρματα και της ομάδας του. Ο Μπίσεσβαρ από τα δεξιά έβγαλε ωραία σέντρα προς τον επερχόμενο Σλοβένο, που έπιασε απευθείας σουτ από την καρδιά της περιοχής για το 2-0.

Στο 84′ ο Κάρολ Σβιντέρσκι πέτυχε και τρίτο γκολ. Ενώ ένα λεπτό πριν είχε ακυρωθεί πολύ ωραίο γκολ του Πολωνού, τελικά αυτός σκόραρε στην επόμενη φάση μετά από λάθος του Βάτερμαν, σημειώνοντας το 3-0, που ήταν και το τελικό αποτέλεσμα.

ΠΑΟΚ: Πασχαλάκης, Λύρατζης, Ίνγκασον, Κρέσπο, Βιεϊρίνια (Σίντκλεϊ 74’), Τσιγγάρας (Σβαμπ 63’), Κούρτιτς, Α. Ζίβκοβιτς, Μιτρίτσα (Ζαμπά 63’), Αουγκούστο (Μπίσεσβαρ 63’), Άκπομ (Σφιντέρσκι 80’).
ΟΦΗ: Βάτερμαν, Βούρος, Πασαλίδης (Μαρινάκης 88’), Γιαννούλης, Μπαλογιάννης, Μεγιάδο (Καμάο 69’), Γκαγιέγκος, Ντε Γκουζμάν, Νέιρα (Φαν Ντάιντεν 83’), Τοράλ (Ναμπί 83’), Τσιλιανίδης (Ντουρμισάι 69’).
Διαιτητής: Φωτιάς (Πέλλας)

MVP: Ο Γιάσμιν Κούρτιτς ήταν για άλλη μία φορά ο πολυτιμότερος του αγώνα και με δύο ακόμη γκολ βάζει υποψηφιότητα για πρώτος σκόρερ του πρωταθλήματος.

UP: Ο Αντρίγια Ζίβκοβιτς ήταν σε όλο το ματς ίσως ο καλύτερος του ΠΑΟΚ αλλά του έλειψε το γκολ για να είναι και ο πολυτιμότερος.

DOWN: Πολύ κακός για άλλη μία φορά ο Μιτρίτσα. Ενώ ξεκίνησε βασικός ήταν άφαντος και σωστά έγινε αλλαγή απο τον Λουτσέσκου.

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «ΠΑΟΚ – ΟΦΗ 3-0: Μπήκε στις ράγες το τρένο – 7/7 ο «δικέφαλος!», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.