ΠΑΟΚ – ΟΦΗ 3-0: Έπαιξε με τη «φωτιά» αλλά είχε… κίλερ (vids)

Ο ΠΑΟΚ επέστρεψε στις νίκες επικρατώντας με 3-0 του ΟΦΗ, ο οποίος πάλεψε στο γήπεδο της Τούμπας αλλά δεν τα κατάφερε. Δύο γκολ ο Σφιντέρσκι μέσα σε πέντε λεπτά. Ο Κάρολ Σφιντέρσκι επέστρεψε μετά από καιρό στα τέρματα, βγάζοντας από τη… δύσκολη θέση της ομάδα του όταν το χρειάστηκε και πετυχαίνοντας δύο τέρματα (89′, 90+3′)...

Ο ΠΑΟΚ επέστρεψε στις νίκες επικρατώντας με 3-0 του ΟΦΗ, ο οποίος πάλεψε στο γήπεδο της Τούμπας αλλά δεν τα κατάφερε. Δύο γκολ ο Σφιντέρσκι μέσα σε πέντε λεπτά.

Ο Κάρολ Σφιντέρσκι επέστρεψε μετά από καιρό στα τέρματα, βγάζοντας από τη… δύσκολη θέση της ομάδα του όταν το χρειάστηκε και πετυχαίνοντας δύο τέρματα (89′, 90+3′) σε 15 λεπτά αγωνιστικού χρόνου. «Φύλακας Άγγελος» ο Ζίβκο Ζίβκοβιτς που… κράτησε τον Δικέφαλο στο δεύτερο μέρος.

Άκρως χορταστικό ήταν το πρώτο ημίχρονο στο γήπεδο της Τούμπας και το μόνο που έλλειπε ήταν τα πολλά γκολ. Όμως είχε ευκαιρίες εκατέροθεν, ωραίες ενέργειες και δοκάρια.

Ο ΠΑΟΚ ήταν αυτός που μπήκε πολύ δυνατά στον αγωνιστικό χώρο και επέβαλλε κατευθείαν το δικό του ρυθμό, έχοντας δοκάρι μόλις στο 4ο λεπτό μετά από κεφαλιά του Μάτος η οποία προήλθε από κόρνερ που κέρδισε ο Τσόλακ που είχε επίσης μεγάλη ευκαιρία να σκοράρει. Στο 8’ ήρθε και το γκολ, με τους παίκτες του Δικεφάλου να συνεργάζονται άψογα σε μία φάση βγαλμένη από… playstation. Ο Ζίβκοβιτς έδωσε στον Ελ Καντουρί αδειάζοντας τρεις παίκτες, στη συνέχεια η μπάλα πήγε στον Σβαμπ που γύρισε ξανά στον Μαροκινό ο οποίος εκτέλεσε για το 1-0.

Παρά το γεγονός πως ήταν μπροστά στο σκορ, οι γηπεδούχοι συνέχισαν την πίεση, βάζοντας του παίκτες του ΟΦΗ σε θέση άμυνας.

Η πρώτη καλή στιγμή για τους φιλοξενούμενους ήρθε στο 20’, όταν ο Ναμπί σούταρε δυνατά έξω από την περιοχή, με τον Ζίβκοβιτς να διώχνει πολύ δύσκολα δεδομένου πως η μπάλα έσκασε στο χορτάρι. Από εκείνη τη στιγμή και μετά οι Κρητικοί προσπάθησαν να πάρουν μέτρα και να φτάσουν στην αντίπαλη περιοχή, χωρίς όμως επιτυχία.

Στο 34ο λεπτό ο Βάτερμαν κράτησε όρθια την ομάδα του, αφού έκανε μία εκπληκτική απόκρουση σε σουτ του Σβαμπ από το ύψος του πέναλτι, όταν βρέθηκε μόνος μετά από πάσα του Τσόλακ.

Τρία λεπτά αργότερα, ο ΟΦΗ έχασε μεγάλη ευκαιρία να φέρει το ματς στα ίσια, με τον Ναμπί να κάνει πανέμορφη ενέργεια και αν και έχασε την ισορροπία του σούταρε έξω από την περιοχή, με τη μπάλα να σταματάει στο δοκάρι.

Ο ΠΑΟΚ κατέβασε ταχύτητα στο δεύτερο μέρος και έδωσε την ευκαιρία στον ΟΦΗ να κάνει παιχνίδι. Λίγο η κούραση, λίγο η έλλειψη συγκέντρωσης των γηπεδούχων, έβαλαν τους φιλοξενούμενους σε ρόλο… οργανωτή, αφού ανέβασαν τις γραμμές τους και πίεσαν τον ΠΑΟΚ.

Λίγο έλλειψε να γίνει και η… ζημιά, με τον Ναμπί να είναι αυτός που απειλούσε κυρίως έξω από την περιοχή και τον Ζίβκοβιτς να σώζει τον Δικέφαλο σε πολλές περιπτώσεις.

Ο Αμπέλ Φερέιρα έριξε στον αγωνιστικό χώρο τον Σφιντέρσκι, ο οποίος κόντρα στη ροή του αγώνα, έκανε με κεφαλιά το 2-0 στο 89ο λεπτό, επιστρέφοντας στα γκολ μετά από καιρό. Μάλιστα, λίγα λεπτά μετά, βρήκε και πάλι δίχτυα, όταν έγινε αποδέκτης της μπάλας αρκετά μέτρα έξω από την περιοχή, είδε τον Βάτερμαν εκτός τέρματος και σούταρε για το 3-0 βάζοντας ιδανικό επίλογο στο ματς.

MVP: Ο Κάρολ Σφιντέρσκι μπήκε στο 81ο λεπτό στον αγωνιστικό χώρο στη θέση του Τσόλακ και τη στιγμή που ο ΠΑΟΚ ήταν με την πλάτη στον… τοίχο αφού ο ΟΦΗ τον είχε κλείσει στα καρέ του, σκόραρε με κεφαλιά κάνοντας το 2-0 και «κλειδώνοντας» ουσιαστικά τη νίκη για τον Δικέφαλο. Μάλιστα, δεν σταμάτησε εκεί, αφού λίγο αργότερα βρήκε ξανά δίχτυα, βλέποντας εκτός τέρματος τον Βάτερμαν και χωρίς να το σκεφτεί πέτυχε ένα εκπληκτικό γκολ.

UP: Ο Ζίβκο Ζίβκοβιτς ήταν «φύλακας άγγελος» του Δικεφάλου στη σημερινή αναμέτρηση. Ο ΟΦΗ έκλεισε στα καρέ του τον Δικέφαλο στο δεύτερο μέρος, όμως ο Σέρβος ήταν… βράχος και κράτησε τον ΠΑΟΚ σε θέση οδηγού.

DOWN: Ο Στάικος είχε ένα κακό πρώτο μέρος και για αυτό έγινε αλλαγή στο ημίχρονο.

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Ο Γιώργος Τζοβάρας δεν επέτρεψε το σκληρό παιχνίδι σε πολλές περιπτώσεις, όμως το έκανε στον Σελίμοβιτς που ενώ είχε κάρτα από το 29′, εξακολουθούσε να κάνει ιδιαίτερα σκληρά μαρκαρίσματα, χωρίς ο Έλληνες διαιτητής να τον τιμωρεί, κάτι που έπρεπε να κάνει. Διαμαρτύρονται για ένα πέναλτι που δεν δόθηκε στον Σαρδινέρο οι Κρητικοί, το VAR είπε… παίζεται.

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: 49’ Ελ Καντουρί, 84′ Ίνγκασον – 24’ Μεγιάδο, 29’ Σελίμοβιτς, 42’ Νέιρα, 90+3′ Διαμαντής

ΠΑΟΚ: Ζίβκοβιτς, Μιχαηλίδης, Βαρέλα, Ίνγκασον, Μάτος (73’ Λύρατζης), Γιαννούλης, Ελ Καντουρί, Σβαμπ, Ζίβκοβιτς (86’ Εσίτι), Πέλκας (73’ Τζόλης), Τσόλακ (81’ Σφιντέρσκι)

ΟΦΗ: Βάτερμαν, Κοροβέσης (72’ Γιάννου), Ουές, Σελίμοβιτς, Διαμαντής, Μαρινάκης (72’ Λυμπεράκης), Μεγιάδο (81′ Νολίς), Nαμπί, Νέιρα, Στάικος (46’ Στάρτζεον) και Σαρδινέρο.

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «ΠΑΟΚ – ΟΦΗ 3-0: Έπαιξε με τη «φωτιά» αλλά είχε… κίλερ (vids)», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.