ΠΑΟΚ-ΟΦΗ 4-0: Πάρτι στο δεύτερο ημίχρονο (vid)

Ο ΠΑΟΚ χαράμισε ένα ολόκληρο ημίχρονο μέχρι να καθαρίσει το ματς στην Τούμπα και κέρδισε τον ΟΦΗ 4-0 με τέσσερα γκολ να μπαίνουν όλα στο δεύτερο ημίχρονο. Ο Αμπελ Φερέιρα προχώρησε σε μεγάλο ροτέισον με στόχο να ξεκουράσει ποδοσφαιριστές ενόψει της συνέχειας και αυτό επηρέασε πολύ το σύνολο του. Ο Δικέφαλος σε ολόκληρο το 45λεπτο...

Ο Δικέφαλος σε ολόκληρο το 45λεπτο δεν έκανε ούτε μία σημαντική φάση με τον ΟΦΗ να κρατάει… ξεκούραστα το μηδέν στην εστία του και τον κόσμο απο τις κερκίδες να γιουχάρει τους παίκτες των ασπρόμαυρων.

Μάλιστα η ομάδα της Κρήτης είχε μοναδική ευκαιρία για να προηγηθεί στο 39΄. Μετά απο λάθος του Μπίσεσβαρ, έκλεψε ο Μάνος, έβγαλε στον Σεμέδο, ωστόσο ο τελευταίος αστόχησε στο τετ α τετ! Στο δεύτερο ημίχρονο ο Φερέιρα προχώρησε σε διπλή αλλαγή και ο ΠΑΟΚ αμέσως άλλαξε αγωνιστική εικόνα καθώς βγήκαν οι Ελ Καντουρί και Εσίτι και μπήκαν οι Λημνιός και Μαουρίσιο. Ετσι ο ΠΑΟΚ άλλαξε εικόνα έκανε πολλές ευκαιρίες και έβαλε και τέσσερα γκολ.

Ο πρώτος ήταν αυτός που κέρδισε το πέναλτι με το οποίο προηγήθηκε με 1-0 ο Δικέφαλος. Ο Μπίσεσβαρ βέβαια αστόχησε αφού ο Σωτηρίου απέκρουσε την εκτέλεση του Ολλανδού αλλά η μπάλα στρώθηκε στον Ακπομ που με εξουδετερωμένο τον τερματοφύλακα των φιλοξενουμένων σκόραρε στο 50΄.

Μετά το προβάδισμα ήταν σαφές πως οι γηπεδούχοι είχαν ανακτήσει ψυχολογία και εμφανίστηκαν αποφασισμένοι να «καθαρίσουν» την υπόθεση – τρίποντο παρά το γεγονός πως είχαν απέναντί τους έναν εξαιρετικό τερματοφύλακα.

Δέκα λεπτά μετά το πρώτο τέρμα, ο Άκπομ ανέλαβε την εκτέλεση του δεύτερου πέναλτι που κέρδισε η ομάδα του (ανατροπή Λάμπρου από Γιαννούλη) σημειώνοντας το 2-0.

Στο 66΄ τα πράγματα τελείωσαν, μία και καλή αφού μετά απο όμορφη σέντρα του Μίσιτς ο Λάμπρου δοκίμασε την γυριστή κεφαλιά (η μπάλα βρήκε περισσότερο στον ώμο του) και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Σωτηρίου για το 3-0.

Στο 72΄ μπήκε στο παιχνίδι ο Ντοούγκλας Αουγκούστο και δέκα λεπτά μετά ο Βραζιλιάνος πέτυχε το πρώτο του επίσημο γκολ με τη φανέλα των πρωταθλητών Ελλάδας. Ο Ντοούγκλας με ωραίο σουτ έξω από την περιοχή, κέρδισε τον Σωτηρίου και σημείωσε το 4-0 για τον ΠΑΟΚ.

MVP: Ο Τσούμπα Ακπομ ήταν ο καλύτερος του αγώνα αφού πέτυχε δύο γκολ και ήταν πολύ ορεξάτος και δραστήριος.

Up: Ο τερματοφύλακας του ΟΦΗ μπορεί να δέχτηκε τέσσερα γκολ αλλά στο δεύτερο ημίχρονο έκανε κάποιες εντυπωσιακές αποκρούσεις όπως αλλωστε και στο πέναλτι του Μπίσεσβαρ.

Down: Σκιά του καλού του εαυτού ο Ντιέγκο Μπίσεσβαρ για άλλη μία φορά. Ο Ολλανδός ακόμη και σε ματς που δεν δέχτηκε ιδιαίτερη πίεση έκανε λάθη και έχασε και πέναλτι.

Διαιτητής: Πολύ καλή η διαιτησία του Φωτιάδη. Σωστά τα δύο πέναλτι που έδωσε ο διαιτητής του Σύνδεσμου Καστοριάς.

Κίτρινες: Μίσιτς 71′, Μπίσεσβαρ 81′ / Γιαννούλης 59′
Κόκκινη: –

ΠΑΟΚ: Ζίβκοβιτς, Μάτος, Ίνγκασον, Βαρέλα, Γιαννούλης, Μίσιτς(72΄ Αουγκούστο) Εσίτι (46΄Μαουρίσιο), Λάμπρου, Καντουρί (46΄Λημνιός), Μπίσεσβαρ, Ακπομ.

ΟΦΗ: Σωτηρίου, Γιαννούλης, Βαφέας, Ζοάο, Μπράουν, Νάστος, Στάικος, Σεμέδο, Βαζ (82΄Νοικοκυράκης) , Νέιρα (46΄Νάμπι),Μάνος.

Κάντε follow στο Sportime

Κάντε like στην σελίδα του Sportime στο Facebook

Ακολουθήστε το Sportime στο Instagram

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «ΠΑΟΚ-ΟΦΗ 4-0: Πάρτι στο δεύτερο ημίχρονο (vid)», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.