ΠΑΟΚ – Ολυμπιακός 0-1: Διπλό τίτλου μέσα στην Τούμπα

Ο Ολυμπιακός πήρε διπλό… τίτλου με 0-1 στην κατάμεστη Τούμπα κόντρα στον ΠΑΟΚ, με τον Γιαννούλη να είναι αυτός που έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του και τους ερυθρόλευκους να φουλάρουν για τον τίτλο, έχοντας πλέον «μαξιλαράκι» πέντε βαθμών. Ακυρώθηκε γκολ του ΠΑΟΚ μετά από έλεγχο VAR, σε μία ιδιαίτερα δύσκολη φάση. Διαμαρτύρονται οι...

Ο Ολυμπιακός πήρε διπλό… τίτλου με 0-1 στην κατάμεστη Τούμπα κόντρα στον ΠΑΟΚ, με τον Γιαννούλη να είναι αυτός που έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του και τους ερυθρόλευκους να φουλάρουν για τον τίτλο, έχοντας πλέον «μαξιλαράκι» πέντε βαθμών. Ακυρώθηκε γκολ του ΠΑΟΚ μετά από έλεγχο VAR, σε μία ιδιαίτερα δύσκολη φάση. Διαμαρτύρονται οι γηπεδούχοι για το γκολ του Ολυμπιακού.

Ο Αμπέλ Φερέιρα προχώρησε σε σημαντικές αλλαγές, καθώς επανέφερε τον Αλέξανδρο Πασχαλάκη κάτω από τα δοκάρια, ενώ ο Αντρέ Βιειρίνια πήρε τη θέση του Λέο Μάτος στα δεξιά της άμυνας.

Έκπληξη αποτέλεσε και η κίνηση του Πέδρο Μαρτίνς, να χρησιμοποιήσει στην αρχική ενδεκάδα τον Λάζαρ Ραντζέλοβιτς, κάτι το οποίο έκανε για δεύτερο συνεχόμενο παιχνίδι πρωταθλήματος, μετά από αυτό με τον Πανιώνιο.

ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΕΠΙΣΗΣ: ΠΑΟΚ – Ολυμπιακός: Με κίνηση «Δεν σας ακούω» πανηγύρισε ο Ραντζέλοβιτς (pics)

Το ματς ξεκίνησε με τον ΠΑΟΚ να παίρνει άμεσα την πρωτοβουλία των κινήσεων, διατηρώντας την κατοχή και έχοντας την κυκλοφορία της μπάλας, χωρίς ωστόσο να καταφέρνει να φτάσει στην περιοχή του Σα, τουλάχιστον στα πρώτα λεπτά.

Το πάθος και οι δυνατές μονομαχίες, ήταν το κύριο χαρακτηριστικό, με την… ουσία και το θέαμα όμως να είναι φτωχά.

Η πρώτη καλή φάση ανήκε στον Δικέφαλο, καθώς ο Δημήτρης Πέλκας στο 18ο λεπτό, έκανε ένα ψηλοκρεμαστό σουτ έξω από την περιοχή, με τη μπάλα να καταλήγει λίγο άουτ.

Στο 24’ ήρθε και η πρώτη ευκαιρία των ερυθρόλευκων με τον Τσιμίκα να κάνει καλό σουτ αρκετά μέτρα έξω από την περιοχή, το οποίο ωστόσο πέρασε ελάχιστα άουτ.

Χωρίς φάσεις κύλισαν τα επόμενα λεπτά, ενώ στο 35ο λεπτό ο Μίσιτς έφυγε γρήγορα στην κόντρα, βρέθηκε απέναντι από τον Σα, ωστόσο ο Σεμέδο επενέβη σωτήρια προτού προλάβει ο Κροάτης να σουτάρει, διώχνοντας σε κόρνερ.

Η μεγαλύτερη ευκαιρία ήταν για τους ερυθρόλευκους στο 42’ , όταν ο Βαλμπουενά έκανε τη σέντρα από τα δεξιά, ο Ελ Αραμπί έκανε το γυριστό σουτ, με τη μπάλα να σταματάει στο οριζόντιο δοκάρι του Αλέξανδρου Πασχαλάκη. Η συγκεκριμένη φάση φαίνεται πως έδωσε ψυχολογία στους παίκτες του Μάρτινς, οι οποίοι πίεσαν για ένα γκολ στα εναπομείναντα λεπτά του πρώτου μέρους, χωρίς όμως να καταφέρνουν κάτι.

Κάτι παραπάνω από ιδανικά ξεκίνησε το δεύτερο μέρος για τους ερυθρόλευκους, αφού στην πρώτη μόλις ευκαιρία τους κατάφεραν να λύσουν τον… γόρδιο δεσμό ανοίγοντας το σκορ με αυτογκολ του Γιαννούλη. Συγκεκριμένα, ο Τσιμίκας έκανε εκπληκτική ενέργεια, «αδειάζοντας» δύο παίκτες του ΠΑΟΚ, σούταρε, με τον Πασχαλάκη να διώχνει, όμως ο Ραντζελοβιτς πρόλαβε τη μπάλα πάνω στη γραμμή, έκανε το σουτ που βρήκε στον Γιαννούλη και κατέληξε στα δίχτυα του Δικεφάλου. Ωστόσο, το γκολ κανείς δεν ξέρει αν έπρεπε να μετρήσει, καθώς δεν φαίνεται αν η μπάλα έχει περάσει κόρνερ πριν γίνει αποδέκτης ο νεαρός ποδοσφαιριστής των ερυθρόλευκων.

Τρία λεπτά αργότερα, ο Βαρέλα πέτυχε γκολ για τον Δικέφαλο, το οποίο όμως ακυρώθηκε από τον Γερμανό, Τομπίας Στίλερ, μετά από χρήση VAR, ως οφσάιντ.

Ο ΠΑΟΚ συνέχισε να πιέζει, χάνοντας μεγάλη ευκαιρία με τον Σφιντέρσκι λίγα λεπτά αργότερα.

Ο Αμπέλ Φερέιρα αναγκάστηκε να ανακατέψει την… τράπουλα, ρίχνοντας στην «μάχη» τον Άκπομ στη θέση του Πέλκα στο 64ο λεπτό και παίζοντας με δύο σέντερ φορ.

Ο Δικέφαλος είχε την κατοχή, αλλά δεν μπόρεσε να δημιουργήσει ευκαιρίες, έχοντας κάποιες με τον Βιειρίνια και τον Ελ Καντουρί.

Το τελικό σφύριγμα του ρέφερι, βρήκε τους παίκτες του Ολυμπιακού να πλέουν σε πελάγη ευτυχίας, φουλάροντας πλέον για την κατάκτηση του πρωταθλήματος.

ΓΚΟΛ: 49′ αυτ. Γιαννούλης

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: 76′ Μπα, 88′ Γκιλιέρμε

ΚΟΚΚΙΝΕΣ:

MVP: Ο Κωνσταντίνος Τσιμίκας ήταν ο MVP της αναμέτρησης, αφού από το πόδι του ξεκίνησαν πολλές καλές φάσεις, ενώ μετά από δική του εκπληκτική ενέργεια, ήρθε και το γκολ των ερυθρόλευκων.

UP: Ο Ματιέ Βαλμπουενά ήταν από τους κορυφαίους της αναμέτρησης, καθώς παρά την κούραση του ματς κόντρα στην Άρσεναλ, δημιούργησε πολλές επικίνδυνες καταστάσεις στην αντίπαλη περιοχή.

DOWN: Ο Δημήτρης Γιαννούλης, ο οποίος δεν βοήθησε επιθετικά τον Δικέφαλο, ενώ πέτυχε και το αυτογκολ με το οποίο κρίθηκε το παιχνίδι.

ΔΙΑΙΤΗΣΙΑ: Ο Γερμανός, Τομπίας Στίλερ, στάθηκε στο ύψος των περιστάσεων, καθώς διαχειρίστηκε σωστά τις περισσότερες δύσκολες φάσεις του παιχνιδιού. Ακύρωσε το γκολ του Βαρέλα με τη βοήθεια του VAR ως οφσάιντ, σε μία φάση ωστόσο που κρίνεται δύσκολη. Το ίδιο συνέβη και με το γκολ των φιλοξενούμενων, αφού κανείς δεν ξέρει αν η μπάλα ήταν εντός αγωνιστικού χώρου τη στιγμή που έγινε αποδέκτης ο Ραντζέλοβιτς…

ΠΑΟΚ: Πασχαλάκης, Βιεϊρίνια, Ίνγκασον, Βαρέλα, Γιαννούλης, Μίσιτς, Μαουρίσιο (75′ Ελ Καντουρί), Λημνιός (82′ Λάμπρου), Μπίσεσβαρ, Πέλκας (64′ Άκπομ), Σφιντέρσκι

Ολυμπιακός: Σα, Μπα, Σεμέδο, Τσιμίκας, Ελαμπντελαουί, Μπουχαλάκης, Γκιλιέρμε, Καμαρά, Βαλμπουενά (92′ Γκασπάρ), Ραντζέλοβιτς (83′ Μασούρας) και Ελ Αραμπί (69′ Χασάν).

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «ΠΑΟΚ – Ολυμπιακός 0-1: Διπλό τίτλου μέσα στην Τούμπα», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.