ΠΑΟΚ – Ολυμπιακός 1-1: Αυτός ο βαθμός, του δίνει τίτλο!

Ισόπαλο το ντέρμπι στην Τούμπα, στο ματς ΠΑΟΚ - Ολυμπιακός 1-1, για την 6η εξ αναβολής αγωνιστική του πρωταθλήματος της Super League 1...

ΠΑΟΚ – Ολυμπιακός 1-1: Δε βγήκε νικητής από το αποτέλεσμα στο ματς της Τούμπας, για την 6η εξ αναβολής αγωνιστική του πρωταθλήματος, ωστόσο νικητής υπήρχε!

ΠΑΟΚ – Ολυμπιακός 1-1: Από τη στιγμή που ο Ολυμπιακός δεν έχασε, ήταν ο νικητής του ντέρμπι, αφού ο βαθμός αυτός δίνει ένα τεράστιο προβάδισμα στους Πειραιώτες για τον τίτλο. Οι «ερυθρόλευκοι» διατήρησαν τη διαφορά των 10 βαθμών από τον ΠΑΟΚ και συνεχίζουν ακάθεκτοι για την κατάκτηση του πρωταθλήματος.
Από την πλευρά τους οι γηπεδούχοι έδειξαν στο μεγαλύτερο διάστημα του ματς να είναι καλύτεροι. Στο δεύτερο ημίχρονο έδειχνε να έχει το πάνω χέρι, αλλά τον «πρόδωσε» η αμυντική του συμπεριφορά σε μία στημένη φάση του Ολυμπιακού και έτσι δεν μπόρεσε να πάρει τη νίκη.

ΠΑΟΚ – Ολυμπιακός: Από μία καλή φάση, αλλά μηδέν

Στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης και οι δύο ομάδες μπήκαν για να σκοράρουν και αμέσως είχαν δύο μεγάλες στιγμές.

Μόλις στο 2′ ο ΠΑΟΚ κατάφερε να απειλήσει την εστία του, όταν ο Μουργκ βρέθηκε μέσα στην περιοχή των φιλοξενούμενων, αλλά το σουτ που επιχείρησε κατέληξε άουτ. Μόλις τρία λεπτά μετά ο Βιεϊρίνια είχε μία σέντρα-σουτ, αλλά μπλόκαρε σταθερά ο Σα.

Ο Ολυμπιακός στη συνέχεια όχι απλά απάντησε αλλά είχε τεράστια ευκαιρία για να ανοίξει το σκορ.

Συγκεκριμένα στο 14′, έγινε η σέντρα από τα δεξιά από τον Βρουσάι, με τον Εμβιλά να κάνει το πλασέ. Ο Πασχαλάκης έδιωξε, αλλά στην επαναφορά ο Εμβιλά προσπάθησε και πάλι, βλέποντας όμως την μπάλα να σταματάει στο δοκάρι! Υπήρξε όμως και τρίτη προσπάθεια από τους «ερυθρόλευκους» στη συγκεκριμένη φάση.

Μετά το δοκάρι η μπάλα κατέληξε στον Καμαρά, έξω από την περιοχή, ο οποίος έκανε το σουτ στην κίνηση και πήγε ελάχιστα δίπλα από την εστία του Σα!

Από την τριπλή φάση του Ολυμπιακού και μετά ο ρυθμός άρχισε να πέφτει. Οι ομάδες αρκέστηκαν περισσότερο σε παιχνίδι κέντρου. Αλλά και πάλι υπήρξαν φάσεις, μόνο όμως από στημένες μπάλες.

Στο 20′ απείλησε ο Βαλμπουενά με απευθείας εκτέλεση φάουλ, από μακρινή απόσταση, με τον Πασχαλάκη όμως να αποκρούει. Οκτώ λεπτά ο Ίνγκασον πήρε την κεφαλιά μετά από στημένη μπάλα, με τον Σα να διώχνει σε κόρνερ.

Όπως και στο 36′ η ευκαιρία του Ολυμπιακού ήταν ξανά από στημένη φάση. Απευθείας εκτέλεση φάουλ του Φορτούνη, λίγο έξω από την περιοχή, έδιωξε σε κόρνερ ο Πασχαλάκης.

Ήταν καλύτερος, αλλά η ουσία μετράει

Στο δεύτερο μέρος της αναμέτρησης ο ΠΑΟΚ μπήκε καλύτερα στο παιχνίδι. Έδειξε να έχει τον έλεγχο και μάλιστα μπόρεσε να ανοίξει και νωρίς το σκορ στον αγώνα. Στο 51ο λεπτό της αναμέτρησης ο Ίνγκασον ήταν αυτός ο οποίος σκόραρε για τους γηπεδούχους!

Έγινε η σέντρα από τ’ αριστερά, ο Ουάρντα πήρε την πρώτη κεφαλιά με τον Σα να διώχνει μπροστά του και ο Ίνγκασον στην επαναφορά εντελώς μόνος, πλάσαρε για το 1-0! Ο σκόρερ του ΠΑΟΚ τρία λεπτά μετά είχε πάλι ευκαιρία, κάνοντας την κεφαλιά μέσα από τη μεγάλη περιοχή, αλλά η μπάλα κατέληξε άουτ.

Στο 70′ απείλησε ο Ουάρντα με σουτ έξω από την περιοχή, αλλά η μπάλα κατέληξε ελάχιστα άουτ από την εστία του Σα, ενώ στο 73′ ο Σβαμπ έκανε το μακρινό σουτ, με τον Σα να μπλοκάρει εύκολα.

Ο ΠΑΟΚ έδειχνε να ελέγχει τον αγώνα και να έχει το πάνω χέρι στην αναμέτρηση. Ιδιαίτερα από τη στιγμή που μέχρι το 76′ ο Ολυμπιακός δεν μπορούσε να κρατήσει καθόλου την μπάλα στα πόδια του.

Παρόλα αυτά όμως στο 77′ μπόρεσε όχι απλά να απειλήσει, αλλά να σκοράρει στην πρώτη του ευκαιρία!

Ο Φορτούνης «γέμισε» από εκτέλεση κόρνερ στην περιοχή του ΠΑΟΚ, ο Πασχαλάκης έκανε λάθος έξοδο από την εστία του και ο Μπα εντελώς μόνος σε κενή εστία με το κεφάλι ισοφάρισε σε 1-1! Έπεσε ο ρυθμός στη συνέχεια, αλλά ο ΠΑΟΚ είχε μία τεράστια ευκαιρία για να πάρει τη νίκη.

Στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων, ο Τζόλης έκανε το σουτ έξω από τη μεγάλη περιοχή, αλλά είδε την μπάλα να σταματάει στο δοκάρι!

Αυτή ήταν και η τελευταία καλή στιγμή στο ματς της Τούμπας, όπου ο Ολυμπιακός πήρε τον βαθμό της ισοπαλίας και κρατάει γερά στην πρώτη θέση του πρωταθλήματος της Super League 1!

Θυμηθείτε ΕΔΩ τη live ενημέρωση του αγώνα, από το sportime.gr.

MVP: Ο Ίνγκασον ήταν εκ των κορυφαίων του γηπέδου. Όχι μόνο για το γκολ που σημείωσε, αλλά γιατί κατάφερε να κρατήσει τον Ελ Αραμπί, με τον Μαροκινό να μην παίρνει αρκετά την μπάλα.

UP: Αντίστοιχα από τον Ολυμπιακό ο στόπερ του, Ουσεϊνού Μπα, ήταν από τους διακριθέντες του ματς. Έβαλε το γκολ της ισοφάρισης, ενώ παράλληλα και συνολικά από την άμυνα των «ερυθρόλευκων» ήταν αυτός που έκανε τα λιγότερα λάθη.

DOWN: Δεν μπόρεσε να βοηθήσει τον Ολυμπιακό ο Ματιέ Βαλμπουενά για αυτό και προφανώς στην εξίσωση των αλλαγών Βαλμπουενά ή Φορτούνη, ο Γάλλος έκατσε πρώτος στον πάγκο. Τον έκλεισε καλά ο ΠΑΟΚ.

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Μίκαελ Φάμπρι (Ιταλία)

ΓΚΟΛ: 51′ Ίνγκασον – 77′ Μπα

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: 20′ Κρμέντσικ, 35′ Πασχαλάκης, 61′ Ίνγκασον – 68′ Ραφίνια

ΚΟΚΚΙΝΕΣ:

ΠΑΟΚ (Π. Γκαρσία): Πασχαλάκης, Βιεϊρίνια, Ίνγκασον, Κρέσπο, Γιαννούλης, Ελ Καντουρί, Σβαμπ, Ουάρντα, Ζίβκοβιτς, Μουργκ (83′ Τζόλης), Κρμέντσικ (69′ Σβιντέρσκι).

Ολυμπιακός (Π. Μαρτίνς): Σα, Ραφίνια, Σεμέδο, Μπα, Ρέαμπτσιουκ, Εμβιλά, Καμαρά, Φορτούνης (82′ Μπουχαλάκης), Βαλμπουενά (71′ Χασάν), Βρουσάι (62′ Ραντζέλοβιτς), Ελ Αραμπί (82′ Μασούρας).

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «ΠΑΟΚ – Ολυμπιακός 1-1: Αυτός ο βαθμός, του δίνει τίτλο!», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.