ΠΑΟΚ – Παναθηναϊκός 2-1: Έβγαλε αντίδραση! (vids)

Ο ΠΑΟΚ επικράτησε στο ντέρμπι με τον Παναθηναϊκό με 2-1 και επέστρεψε στις νίκες

Ο ΠΑΟΚ επικράτησε του Παναθηναϊκού με 2-1 στο πλαίσιο της 13ης αγωνιστικής της Super League, σε ένα ντέρμπι με σκληρές μάχες και πολλές ευκαιρίες εκατέρωθεν.

Ο ΠΑΟΚ επέστρεψε στις νίκες μετά το ματς με τον Άρη, βάζοντας μάλιστα «στοπ» στο νικηφόρο σερί τριών αγώνων που έχτιζε ο Παναθηναϊκός.

Ο Πάμπλο Γκαρσία παρέταξε τον ΠΑΟΚ με 4-2-3-1 με τον Αντρέ Βιεϊρίνια σε θέση δεξιού μπακ και τους Ελ Καντουρί και Ντόουγκλας στο κέντρο, ενώ ο Μουργκ πήρε ρόλο δεκαριού. Από την άλλη ο Μπόλονι είδε τον Διούδη να μη μπορεί να ξεκινήσει κάνοντας αλλαγή της τελευταίας στιγμής και βάζοντας τον Ξενόπουλο κάτω από τα δοκάρια, επιλέγοντας σύστημα 4-2-3-1 για πρώτη φορά.

ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΕΠΙΣΗΣ: ΠΑΟΚ-Παναθηναϊκός: Η ξεχωριστή αφιέρωση του Σβιντέρσκι (pics, vid)

Αρκετά καλός ήταν ο ρυθμός στο πρώτο μέρος, με τις δύο ομάδες να προσπαθούν να απειλήσουν και τον ΠΑΟΚ μάλιστα να είναι αυτός που έχασε τις περισσότερες μεγάλες ευκαιρίες, αφού βρήκε μπροστά του τον Ξενόπουλο που ήταν εξαιρετικός.

Οι Πράσινοι μπήκαν πιο δυνατά στον αγωνιστικό χώρο, ωστόσο ο Δικέφαλος ήταν αυτός που κατάφερε να βρει τον δρόμο προς τα δίχτυα, με τον Σβιντέρσκι να ανοίγει το σκορ στο 11ο λεπτό μετά από εξαιρετική προσπάθεια και σέντρα του Γιαννούλη. Η απάντηση ήταν άμεση και ήρθε στην αμέσως επόμενη φάση, όταν ο Αϊτόρ βρέθηκε μόνος του μέσα στην περιοχή και πλάσαρε εύκολα τον Πασχαλάκη φέρνοντας στα ίσια το ματς στο 16ο λεπτό. Ο Δικέφαλος τρία λεπτά αργότερα έχασε μεγάλη ευκαιρία να μπει ξανά σε θέση οδηγού, με τον Πολωνό να κάνει το γυριστό από τη γραμμή της μικρής περιοχής και τον Ξενόπουλο να διώχνει σωτήρια. Οι «ασπρόμαυροι» πήραν την κατοχή, προσπάθησαν να απειλήσουν με κάποια σουτ, ενώ «πέταξαν» νέα τεράστια ευκαιρία στο 43’ με τον Σβιντέρσκι να είναι και πάλι πρωταγωνιστής, όμως να βρίσκει μπροστά του το «τείχος» που ακούει στο όνομα Ξενόπουλος, αφού μετά από κάθετη μπαλιά του Τζόλη, ο Πολωνός έκανε την προβολή όμως ο 22χρονος πορτιέρο του Παναθηναϊκού καθάρισε ξανά για την ομάδα του.

Σε αντίθεση με το πρώτο ημίχρονο, νεύρα και κακός ρυθμός κυριάρχησαν στο δεύτερο, με τον ΠΑΟΚ ωστόσο να είναι και πάλι αυτός που είχε καλή ευκαιρία στο 56’ με τον Ξενόπουλο να διώχνει και πάλι την κεφαλιά του Βιεϊρίνια, ενώ έξι λεπτά αργότερα ο Ζίβκοβιτς απείλησε με σουτ. Το γκολ που… έψαχνε ο Δικέφαλος, το βρήκε στο 65ο λεπτό, όταν ο Μουργκ εκτέλεσε το κόρνερ, ο Σβιντέρσκι πήρε την πρώτη κεφαλιά, με τον Ίνγκασον πάνω στη γραμμή να παίρνει νέα κεφαλιά και να στέλνει στα δίχτυα τη μπάλα για το 2-1.

Από εκείνο το σημείο και μετά το ματς… άνοιξε όπως ήταν λογικό, με τον ΠΑΟΚ ωστόσο να είναι αυτός που συνέχισε να απειλεί, χάνοντας καλές ευκαιρίες για να διευρύνει το σκορ. Στο 68′ ο Μουργκ έκανε καλό σουτ που πέρασε δίπλα από το δοκάρι, ενώ λίγο αργότερα ο Σβιντέρσκι βγήκε στην πλάτη της άμυνας αλλά δεν πρόλαβε να σουτάρει. Στο 77′ και με τον ΠΑΟΚ να έχει πάρει εμφανώς ψυχολογία, ο Ντόουγκλας Αουγκούστο σούταρε έξω από την περιοχή με τη μπάλα να σταματάει στο οριζόντιο δοκάρι.

Ο Παναθηναϊκός έχασε τεράστια ευκαιρία να ισοφαρίσει στο 88′, με τον Πασχαλάκη να μη μπορεί να μπλοκάρει μετά από εκτέλεση φάουλ και τον Χατζηγιοβάνη που πήρε το… ριμπάουντ να στέλνει τη μπάλα άουτ μπροστά από τον Έλληνα πορτιέρο. Οι φιλοξενούμενοι πίεσαν στα τελευταία λεπτά, χωρίς ωστόσο να καταφέρουν κάτι, με το 2-1 να είναι το τελικό σκορ.

MVP: Ο Κάρολ Σβιντέρσκι ήταν μόνιμη πηγή κινδύνου για την άμυνα του Παναθηναϊκού, ανοίγοντας το σκορ στο 11ο λεπτό για τον ΠΑΟΚ και βγάζοντας την ασίστ στο 2ο τέρμα, το οποίο πέτυχε ο Ίνγκασον. Ήταν μέσα σε όλες τις φάσεις και θα μπορούσε να πετύχει και άλλα τέρματα.

UP: Ο 22χρονος Βασίλης Ξενόπουλος κλήθηκε την τελευταία στιγμή να πάρει γάντια βασικού, πραγματοποιώντας την πρώτη του φετινή συμμετοχή. Ήταν εξαιρετικός κάτω από τα δοκάρια, κρατώντας «ζωντανό» τον Παναθηναϊκό σε πολλές φάσεις, κάνοντας μεγάλες αποκρούσεις, ενώ δεν είχε ιδιαίτερη ευθύνη στα γκολ.

DOWN: Ο Αχιλλέας Πούγγουρας τα βρήκε… σκούρα απέναντι στον Σβιντέρσκι και δεν κατάφερε να τον αντιμετωπίσει, χάνοντας πολλές μονομαχίες.

Κίτρινες: Μιχαηλίδης 45′, Γιαννούλης 56′, Βιεϊρίνια 58′, Σφιντέρσκι 61′, Κρέσπο 84′ / Αϊτόρ 6′, Μακέντα 61′

Κόκκινη:

ΠΑΟΚ: Πασχαλάκης, Γιαννούλης, Ίνγκασον, Μιχαηλίδης, Βιεϊρίνια (Κρέσπο 83′), Αουγκούστο (Εσίτι 90′), Μουργκ (Σβαμπ 72′), Α. Ζίβκοβιτς, Τζόλης (Περέρια 90′), Σφιντέρσκι (Τσόλακ 82′).

Παναθηναϊκός: Ξενόπουλος, Σάντσες (Μπουζούκης 90′), Πούγγουρας (Αλεξανδρόπουλος 82′), Σένκεφελντ, Χουάνκαρ, Βέλεθ, Μαουρίσιο, Χατζηγιοβάνης, Αϊτόρ (Εμαννουηλίδης 82′), Βιγιαφάνιες (Καρλίτος 72′), Μακέντα (Ιωαννίδης 72′).

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «ΠΑΟΚ – Παναθηναϊκός 2-1: Έβγαλε αντίδραση! (vids)», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.