ΠΑΟΚ-Παναθηναϊκός 2-1: Όλα τούμπα με ισπανική οβίδα!

Ο Παναθηναϊκός προηγήθηκε αλλά ο ΠΑΟΚ έκανε την ανατροπή και πήρε τη νίκη με γκολάρα του Σάστρε

ΠΑΟΚ-Παναθηναϊκός 2-1 : Ύστερα από ένα συναρπαστικό ματς, ο ΠΑΟΚ κατάφερε να πετύχει την ολική ανατροπή στην Τούμπα και να πάρει τη νίκη με 2-1 επί του Παναθηναϊκού.

Το ματς ξεκίνησε ιδανικά για τον Παναθηναϊκό, με ένα εντυπωσιακό γκολ του Παλάσιος στο έκτο λεπτό της αναμέτρησης.

Ο Αργεντινός κέρδισε στην μονομαχία τον Ζίβκοβιτς, μπήκε στην περιοχή και με δυνατό σουτ νίκησε τον Πασχαλάκη κάνοντας το 0-1.

Στη συνέχεια και όσο περνούσε ο χρόνος ο ΠΑΟΚ πίεζε, ψάχνοντας το γκολ της ισοφάρισης αλλά δεν τα κατάφερνε.

Στο 25′ της αναμέτρησης, οι γηπεδούχοι έχασαν τεράστια ευκαιρία, με την κεφαλιά του Αντόνιο Τσόλακ να στέλνει την μπάλα, στο οριζόντιο δοκάρι της εστίας του Παναθηναϊκού.

Μετά από δύο λεπτά, ήταν ο Πασχαλάκης που με εντυπωσιακή επέμβαση είπε «όχι» στη κεφαλιά ψαράκι από τον Σάντσες που βρέθηκε πολύ κοντά στο να στείλει την μπάλα στα δίχτυα.

Στην συνέχεια της φάσης, ο Τσιγγάρας βρίσκει τον Αϊτόρ με τους παίκτες του Παναθηναϊκού να φωνάζουν για πέναλτι και τον διαιτητή Τρεϊμάνις, να βλέπει τη φάση στο VAR αλλά να αποφασίζει ότι δεν υπάρχει παράβαση.

Στο 36ο λεπτό ο Λουντβκιστ, τραυματίστηκε και δεν μπόρεσε να συνεχίσει στον αγώνα. Στη θέση του μπήκε ο Βιτάλ στο 40′.

Στο 45′ ο ΠΑΟΚ είχε τη δεύτερη μεγάλη του ευκαιρία. Ο Αντόνιο Τσόλακ από τα 9 μέτρα περίπου, έπιασε ένα εντυπωσιακό ψαλιδάκι και έστειλε την μπάλα λίγο δίπλα από συμβολή των δοκών της εστίας των φιλοξενούμενων.

Στο έβδομο λεπτό των καθυστερήσεων, ο Αουγκούστο δεν μπόρεσε να στείλει την μπάλα στα δίχτυα από κοντά και ο Παναθηναϊκός, «άντεξε» να κρατήσει το υπέρ του σκορ στο πρώτο ημίχρονο.

Η επανάληψη ξεκίνησε με αλλαγή για τους
Κυπελλούχους Ελλάδας, καθώς στη θέση του Τόμας Μουργκ μπήκε ο Μπίσεσβαρ. Ο Ολλανδός ήταν αυτός που έχασε την πρώτη ευκαιρία του δικέφαλου στο δεύτερο ημίχρονο. Στο 59′ ο Μπίσεσβαρ, έγινε κάτοχος της μπάλας από τα 11 μέτρα και από διαγώνια θέση αλλά το σουτ που επιχείρησε ήταν άστοχο.

Ο Ραζβάν Λουτσέσκου βλέποντας τον ΠΑΟΚ παρά την κατοχή, να μην καταφέρνει να φτάνει στο γκολ έκανε τριπλή αλλαγή στο 63′. Στον αγωνιστικό χώρο μπήκαν οι Μιτρίτσα, Σιντκλεϊ και Άκπομ. Από την άλλη πλευρά, ο Παναθηναϊκός προχώρησε και σε δεύτερη αναγκαστική αλλαγή καθώς χτύπησε ο Αλεξανδρόπουλος και στο 69′ μπήκε στη θέση του ο Αγιούμπ.

Το σύνολο του Ραζβάν Λουτσέσκου συνέχισε να πιέζει χωρίς επιτυχία μέχρι το 77′ όπου κατάφερε να ισοφαρίσει. Έπειτα από φάση διαρκείας, ο Σάστρε έκανε ωραίο γύρισμα από τα αριστερά και ο Ισλανδός στόπερ, έστειλε τη μπάλα στην κενή εστία του Μπρινιόλι για το 1-1.

Η αντίδραση του Ιβάν Γιοβάνοβιτς ήταν να περάσει στον αγωνιστικό χώρο τους Καρλίτος και Χατζηγιοβάννη στο 80′.

Στο 88′ της αναμέτρησης ο ΠΑΟΚ κατάφερε να γυρίσει τούμπα το ματς με μία φωτοβολίδα του Ζόαν Σάστρε.

Ο Ισπανός έγινε κάτοχος της μπάλας και περίπου από τα 20 μέτρα, εξαπέλυσε ένα φοβερό σουτ το οποίο αφού χτύπησε στο οριζόντιο δοκάρι, προσγειώθηκε μέσα στην εστία του Παναθηναϊκού για το 2-1. Αυτό ήταν και το πρώτο γκολ του Σάστρε με την ασπρόμαυρη φανέλα αλλά το τέρμα που διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα του αγώνα.

Γκολ: Ίνγκασον 77’ (σουτ), Σάστρε 88’ (σουτ) / Παλάσιος 6’ (σουτ)

Κίτρινες: Ίνγκασον 45’, Κούρτιτς 45+7’, Μιτρίτσα 70’, Ζίβκοβιτς 73’, Αουγκούστο 84’ / Αλεξανδρόπουλος 45+7’, Ιωαννίδης 45+7’, Βέλεθ 47’, Μπρινιόλι 60’, Πέρεθ 81’
Κόκκινη: –

ΠΑΟΚ: Πασχαλάκης, Βιεϊρινια (Σίντκλεεϊ 64’), Μιχαηλίδης, Ίνγκασον, Σάστρε, Τσιγγάρας (Μιτρίτσα 64’), Κούρτιτς (Σβαμπ 82’), Ντούγκλας, Μουργκ (Μπίσεσβαρ 46’), Αντρίγια, Τσόλακ (Άκπομ 64’)

Παναθηναϊκός: Μπρινιόλι, Χουάνκαρ, Βέλεθ, Σένκεφελντ, Αλεξανδρόπουλος (Αγιούμπ 69’), Ιωαννίδης (Γκατσίνοβιτς 69’), Σάντσες, Λούντκβιστ (Βιτάλ 41’), Ρούμπεν, Παλάσιος (Καρλίτος 80’), Αϊτόρ (Χατζηγιοβάνης 80’).

MVP: Πολύ καλή εμφάνιση από τον Ζόαν Σάστρε που δεν υστέρησε αμυντικά ούτε επιθετικά και πέτυχε και ένα φανταστικό γκολ.

UP: Ο Παλάσιος πέτυχε ένα πολύ όμορφο τέρμα που όμως ήταν αρκετό για τον Παναθηναϊκό

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «ΠΑΟΚ-Παναθηναϊκός 2-1: Όλα τούμπα με ισπανική οβίδα!», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.