ΠΑΟΚ – Παναθηναϊκός 2-2: Κράτησε το αήττητο στο 90+11’!

Ο Αντελίνο Βιεϊρίνια ισοφάρισε σε... νεκρό χρόνο

ΠΑΟΚ – Παναθηναϊκός: Το live του αγώνα

Ο Αμπέλ Φερέιρα έβαλε τους Δημήτρη Λημνιό και Μίροσλαβ Στοχ στις πτέρυγες, ενώ ο Γιώργος Δώνης ακολούθησε την… προβλεπόμενη συνταγή με τον Φεντερίκο Μακέντα στην κορυφή.

Ο Παναθηναϊκός διαχειρίστηκε πολύ καλά το ντέρμπι, είχε μεγάλο ποσοστό κατοχής και δεν επέτρεψε στον αντίπαλο να επιβάλει τον ρυθμό του.

Το «τριφύλλι» πάτησε αρκετές φορές την περιοχή του «δικεφάλου» με αξιώσεις, ενώ στον αντίποδα ο Γιόσιπ Μίσιτς απείλησε με σουτ από το ημικύκλιο που πέρασε άουτ.

Πάντως, ο Παναθηναϊκός δεν βρήκε δίχτυα από ομαδική προσπάθεια, αλλά από λάθος του Χοσέ Κρέσπο στο 44ο λεπτό.

Ο Ισπανός γύρισε επικίνδυνα την μπάλα, ο Γκίας Ζαχίντ έδειξε αντανακλαστικά, απέφυγε ιδανικά τον Ζίβκο Ζίβκοβιτς και προ κενής εστίας άνοιξε το σκορ.

Ο Βιεϊρίνια άλλαξε το ματς

Διαφορετική ήταν η εικόνα του β’ ημιχρόνου και σε αυτό συνέβαλαν οι αλλαγές του Φερέιρα.

Οι Αντελίνο Βιεϊρίνια και Ομάρ Ελ Καντουρί πέρασαν στη θέση των Λημνιού και Στοχ αντίστοιχα.

Ο ΠΑΟΚ κέρδισε μέτρα, αύξησε συντριπτικά το ποσοστό κατοχής και πάτησε αρκετές φορές περιοχή.

Στο 65’, ένα λεπτό μετά την είσοδό του στον αγωνιστικό χώρο, ο Τσούμπα Άκπομ πήρε την κεφαλιά και ο Σωκράτης Διούδης απέκρουσε εντυπωσιακά σε κόρνερ.

Στο ίδιο λεπτό, έπειτα από σουτ του Ντιέγκο Μπίσεσβαρ στην πλάτη του Ματίας Γιόχανσον, η μπάλα στρώθηκε στον Βιεϊρίνια, ο οποίος ισοφάρισε με ωραίο σουτ.

Στο τελευταίο ημίωρο ο Φερέιρα το «γύρισε» σε 4-4-2 και ο Δώνης σε 3-4-1-2.

Ο καταλυτικός Βιεϊρίνια εκτέλεσε φάουλ στο 77’, ο Λέο Μάτος πήρε την κεφαλιά και η μπάλα κατέληξε στο οριζόντιο δοκάρι.

Ο ΠΑΟΚ ήταν πολύ καλύτερος στο β’ ημίχρονο, όμως ο Παναθηναϊκός αποδείχθηκε ιδιαίτερα αποτελεσματικός.

Έπειτα από καλή στιγμή για τους γηπεδούχους στο 87’, ο Εμάνουελ Ινσούα προώθησε ιδανικά την μπάλα στην καρδιά της αντίπαλης άμυνας, ο Μακέντα πλάσαρε ψύχραιμα και έδωσε εκ νέου το προβάδισμα στο «τριφύλλι».

Ο διαιτητής έδειξε 5 λεπτά καθυστερήσεων, το κράτησε λίγο παραπάνω, προφανώς, λόγω κάρτας στον Διούδη, ο Κρέσπο μπήκε στην περιοχή και ο Δημήτρης Κουρμπέλης τον απώθησε.

Ο διαιτητής με τα πολλά πείστηκε να δει το VAR και αμέσως μετά έδειξε το σημείο του πέναλτι.

Ακολούθησε ένταση με τον Γιώργο Δώνη να σπρώχνει τον 4ο διαιτητή Αριστομένη Κουτσιαύτη και να αποβάλλεται.

Ο Βιεϊρίνια αποδείχθηκε ψύχραιμος και έγραψε το τελικό 2-2, σε ένα ντέρμπι που επεφύλασσε τις περισσότερες συγκινήσεις μετά το 75’.

ΠΑΟΚ – Παναθηναϊκός: Η κάρτα του ντέρμπι

MVP: Ο Αντελίνο Βιεϊρίνια. Μπήκε και άλλαξε την εικόνα του ντέρμπι

UP: Ο Παναθηναϊκός. Ανεξαρτήτως ισοφάρισης στο τέλος, ταξίδεψε ως αουτσάιντερ στη Θεσσαλονίκη και άγγιξε τη νίκη

DOWN: Ο Δημήτρης Κουρμπέλης. Ο αρχηγός του Παναθηναϊκού επιλέχθηκε αντί του Χοσέ Κρέσπο στο… 90+6’. Καταλαβαίνετε γιατί

ΓΚΟΛ: 65’, 90+11’ Βιεϊρίνια – 44’ Ζαχίντ, 87’ Μακέντα

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: 40’ Στοχ, 83’ Μπίσεσβαρ, 90’ Κρέσπο – 55’ Γιόχανσον, 57’ Μακέντα, 67’ Σένκεφελντ, 77’ Ινσούα, 90+4’ Διούδης

ΚΟΚΚΙΝΕΣ: –

ΠΑΟΚ (Αμπέλ Φερέιρα): Ζίβκοβιτς, Μάτος, Ίνγκασον, Κρέσπο, Γιαννούλης, Αουγκούστο (64’ Άκπομ), Μίσιτς, Λημνιός (46’ Βιεϊρίνια), Στοχ (46’ Ελ Καντουρί), Μπίσεσβαρ, Σβιντέρσκι.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Γιώργος Δώνης): Διούδης, Γιόχανσον, Πούγγουρας, Σένκεφελντ, Ινσούα, Κουρμπέλης, Χ. Δώνης, Ζαχίντ (70’ Περέα), Μπουζούκης (81’ Αποστολάκης), Χατζηγιοβάνης (68’ Κολοβέτσιος), Μακέντα.

Κάντε like στην σελίδα του Sportime στο Facebook

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «ΠΑΟΚ – Παναθηναϊκός 2-2: Κράτησε το αήττητο στο 90+11’!», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.
Μάνος Ανδρουλάκης

Ο Μάνος Ανδρουλάκης σπούδασε αθλητική δημοσιογραφία και το 2006 έκανε την αρχή σε εβδομαδιαία εφημερίδα του Ηρακλείου Κρήτης. Από το 2009 μέχρι το 2015 εργάστηκε στην ιστοσελίδα Contra.gr. Στο Sportime επιμελείται τους αγώνες του ποδοσφαιρικού Παναθηναϊκού και θέματα γύρω από την «πράσινη» επικαιρότητα.