ΠΑΟΚ – Παναιτωλικός 5-0: Πετούσε… «φωτιές» στο δεύτερο ημίχρονο (vids)

Ο ΠΑΟΚ επικράτησε με 5-0 του Παναιτωλικού, κάνοντας «περίπατο» στο δεύτερο ημίχρονο

Ο ΠΑΟΚ έπαιξε όσο χρειάστηκε και πήρε ευρεία νίκη επί του Παναιτωλικού με 4-0, «πατώντας» στην 3η θέση της βαθμολογίας.

Ο ΠΑΟΚ χρειαζόταν τη νίκη τόσο για βαθμολογικούς, όσο και για λόγους ψυχολογίας, καθώς προερχόταν από βαριά ήττα από τον Ολυμπιακό, αλλά και ισοπαλία με την ΑΕΚ. Από την άλλη, ο Παναιτωλικός μετρούσε πέντε σερί ματς χωρίς νίκη και «βυθίζεται» στο βαθμολογικό πίνακα της Super League.

Σε ένα ιδιαίτερα ανιαρό πρώτο ημίχρονο, οι δύο ομάδες δυσκολεύτηκαν να βρουν τα πατήματά τους χωρίς να καταφέρνουν να δημιουργήσουν κάποια ευκαιρία. Τα λάθη είχαν πρωταγωνιστικό ρόλο και αμφότερες οι ομάδες προσπαθούσαν με κάποια σουτ να απειλήσουν. Ωστόσο, στο 39o λεπτό, ο Αντρίγια Ζίβκοβιτς πήρε τη μπάλα πριν τη μεσαία γραμμή και έβγαλε μία εξαιρετική κάθετη στον Μουργκ που πάτησε περιοχή, ντρίπλαρε εκπληκτικά τον Μαλή και σούταρε στη γωνία του Κνετ για το 1-0.

Οι «ασπρόμαυροι» είχαν ακόμα μία μεγάλη ευκαιρία στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου προκειμένου να διπλασιάσουν τα τέρματά τους, καθώς μετά από εκτέλεση κόρνερ του Ζίβκοβιτς, ο Σβιντέρσκι πήρε την κεφαλιά στο πρώτο δοκάρι με τον Κνετ να διώχνει με τα ακροδάχτυλα και στη συνέχεια τον Ίνγκασον να μη μπορεί από πολύ κοντά να στείλει στα δίχτυα τη μπάλα.

«Ασπρόμαυρο»… ξέσπασμα στο δεύτερο

Με εντελώς διαφορετικό πρόσωπο μπήκε ο Δικέφαλος στο δεύτερο μέρος, δείχνοντας πως δεν έχει διάθεση να ρισκάρει τους τρεις βαθμούς και να αφήσει περιθώρια για ελπίδες στους Αγρινιώτες.

Έτσι, με ένα δεκάλεπτο «ξέσπασμα» τελείωσε το ματς και την υπόθεση νίκη. Συγκεκριμένα, στο 51’ ο Σβαμπ έκανε το 2-0 με κεφαλιά από κοντά μετά από σέντρα του Ροντρίγκο, ενώ έξι λεπτά αργότερα, ο Βραζιλιάνος έκλεψε από τον Αρσούρα, έστρωσε στον Τζόλη που με εκπληκτικό σουτ έγραψε το όνομά του στον πίνακα των σκόρερ.

Οι «ασπρόμαυροι» δεν σταμάτησαν εκεί, με τον Αρσούρα να είναι και πάλι αρνητικός πρωταγωνιστής, καθώς έκανε το λάθος κοντά στο ύψος της μεσαίας γραμμής, με τον Ελ Καντουρί να το εκμεταλλεύεται, να φτάνει μέχρι την περιοχή δίνοντας στον Σβιντέρσκι που πέρασε και τον Κνετ και έκανε το 4-0.

Από εκείνο το σημείο και μετά οι ταχύτητες κατέβηκαν, ο Πάμπλο Γκαρσία έδωσε χρόνο συμμετοχής σε παίκτες που μέχρι τώρα δεν είχαν πάρει αρκετές ευκαιρίες όπως ο Λάμπρου, ο Νινούα και ο Τσιγγάρας.

Ο Δικέφαλος πέτυχε στο 90ο λεπτό ακόμα ένα τέρμα, με τον Κάρολ Σβιντέρσκι να βάζει το «κερασάκι στην τούρτα» και να γράφει το τελικό 5-0.

MVP: Ο Ροντρίγκο πραγματοποίησε μία πολύ καλή εμφάνιση, κάνοντας αρκετή δουλειά από τα δεξιά και μοιράζοντας και δύο ασίστ για τα γκολ τα οποία ουσιαστικά «κλείδωσαν» τη νίκη.

UP: Ο Κάρολ Σβιντέρσκι επέστρεψε στη βασική ενδεκάδα και στα γκολ, έχοντας σωστές τοποθετήσεις και πετυχαίνοντας δύο τέρματα.

DOWN: Ο Αρσούρα «κρέμασε» την ομάδα του δύο φορές, καθώς από δικό του λάθος έγινε το 3-0 του ΠΑΟΚ, ενώ τραγικό λάθος έκανε και στο 4-0, εκεί όπου έκλεψε τη μπάλα ο Ελ Καντουρί.

Κίτρινες: Αουγκούστο 27′, Περέιρα 79′ / Τσιγγάρας 54′, Ντάλσιο 84′

Κόκκινη:

ΠΑΟΚ: Ζ. Ζίβκοβιτς, Περέιρα, Βαρέλα, Ίνγκασον, Ροντρίγκο, Αουγκούστο (Ελ Καντουρί 46′), Σβαμπ (Τσιγγάρας 78′), Μουργκ (Νινούα 78′), Α. Ζίβκοβιτς (Ουάρντα 66′), Τζόλης (Λάμπρου 65′), Σφιντέρσκι.

Παναιτωλικός: Κνετ, Περέιρα, Τσότσαλιτς, Μαλής, Τζανακάκης, Ταχάρ (Λιάβας 62′, Ντάλσιο 77′), Αρσούρα (Μάζουρεκ 62′), Τσιγγάρας, Αριγίμπι, Μπαρμπόσα (Μανθάτης 67′), Ντίας (Βέργος 67′).

ΠΑΟΚ – Παναιτωλικός: Σβαμπ, Τζόλης, Σβιντέρσκι «καθάρισαν» σε δέκα λεπτά (vids)

Ο Αμπέλ Φερέιρα «ρόκαρε» με την Παλμέιρας και έκλαψε σαν μικρό παιδί για την οικογένειά του

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «ΠΑΟΚ – Παναιτωλικός 5-0: Πετούσε… «φωτιές» στο δεύτερο ημίχρονο (vids)», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.