ΠΑΟΚ-ΠΑΣ 1-0: Γκολ και «φύγαμε» για Γάνδη!

Με πολλές αλλαγές στη σύνθεσή του ο ΠΑΟΚ και με το μυαλό του στη ρεβάνς του αγώνα με τη Γάνδη για τη φάση των 16 του Conference League, νίκησε δύσκολα στην Τούμπα τον ΠΑΣ

ΠΑΟΚ-ΠΑΣ 1-0: Γκολ και «φύγαμε» για Γάνδη! Με πολλές αλλαγές στη σύνθεσή του ο ΠΑΟΚ και με το μυαλό του στη ρεβάνς του αγώνα με τη Γάνδη για τη φάση των 16 του Conference League, νίκησε δύσκολα στην Τούμπα τον ΠΑΣ με 1-0, στην πρώτη αγωνιστική των πλέι οφ. Το γκολ της νίκης για τους ασπρόμαυρους πέτυχε ο Τσούμπα Άκπομ στις καθυστερήσεις!

Λιγοστές οι καλές φάσεις στο πρώτο ημίχρονο, οι πιο αξιόλογες ήταν για τους «ασπρόμαυρους» που επιτέθηκαν κυρίως από τα αριστερά, ωστόσο ο Λοντίγκιν ήταν σταθερός και από την άλλη ο δικέφαλος δεν έκανε κάποια μεγάλη ευκαιρία.

Στο 17′ έγινε αναγκαστική, αλλαγή για τον ΠΑΟΚ αφού ο Κρέσπο πέρασε στο γήπεδο αντί του Μιχαηλίδη.

Στο 30′ ο ΠΑΣ βγήκε στην κόντρα αλλά το σουτ που επιχείρησε ο Μορέιρα ήταν απελπιστικά άστοχο.

Στο 32′ ο ΠΑΟΚ απείλησε από τα αριστερά, ο Ζαμπά πάσαρε ωραία στον επερχόμενο Κούρτιτς που επιχείρησε γύρισμα αλλά η μπάλα κατέληξε στην αγκαλιά του Λοντίγκιν.

Στο 36′ ο Μπίσεσβαρ επιτέθηκε ωραία πάσαρε γρήγορα στον Τσόλακ που εξαπέλυσε σουτ όμως ο Λοντίγκιν έπεσε και μπλόκαρε τη μπάλα.

Πρώτη απειλή του ΠΑΟΚ στο δεύτερο ημίχρονο ήταν στο ξεκίνημα όταν ο Μπίσεσβαρ γύρισε στον Τσόλακ αλλά το τελείωμά του ήταν άψυχο με τον Λοντίγκιν να μπλοκάρει εύκολα τη μπάλα.

Ωστόσο γενικά τα λάθη (65 στο σύνολο ως το 55′) ήταν πολλά και για τις δύο ομάδες.

Από το 65′ και μετά οι ασπρόμαυροι αύξησαν την πίεση τους, είχαν την απόλυτη κατοχή της μπάλας και έψαξαν το γκολ.

Η πρώτη μεγάλη ευκαιρία του αγώνα για τον ΠΑΟΚ έγινε στο 69′ με εκτέλεση φάουλ του Γιασμίν Κούρτιτς που απέκρουσε εντυπωσιακά ο Λοντίγκιν.

Στο 71′ ο Ζαμπά εκτέλεσε μέσα από την περιοχή υποδεχόμενος τη μπάλα από τον Μιτρίτσα και εκτέλεσε όμως ο Λοντίγκιν απέκρουσε ενστικτωδώς με τον ώμο.

Στο 87′ πάντως ο ΠΑΣ είχε τρομερή ευκαιρία. Επειτα από κόρνερ, ο Ντομίνγκεθ έπιασε κεφαλιά προ του Κρέσπο έξω από τη μικρή περιοχή αλλά η μπάλα έφυγε δίπλα από το δεξί δοκάρι του Ζίβκοβιτς.

Στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων όμως ο ΠΑΟΚ έβαλε το γκολ της νίκης με τον Τσούμπα Άκπομ. Ο Ζίβκοβιτς έβγαλε σέντρα από τα δεξιά, ο Ζαμπά έγινε παραλήπτης αριστερά και έβγαλε σέντρα με τον Άκπομ να πιάνει μόνος του κεφαλιά στέλνοντας τη μπάλα στην αριστερή γωνία του Λοντίγκιν. Έτσι ο δικέφαλος σημείωσε το 1-0 με το 10ο γκολ του Άγγλου φορ για τη φετινή σεζόν.

Στην τελευταία ευκαιρία του αγώνα ο ΠΑΣ έφτασε κοντά στην ισοφάριση. Ο Περέα βρέθηκε χωρίς αντίπαλο στην περιοχή του Ζίβκο Ζίβκοβιτς και σούταρε εξ επαφής όμως η μπάλα έφυγε άουτ!

Δείτε ΕΔΩ τα στιγμιότυπα της αναμέτρησης

ΠΑΟΚ – ΠΑΣ Γιάννινα: Η καρτέλα του αγώνα

MVP: Ο Τσούμπα Άκπομ μπήκε ως αλλαγή και πέτυχε το γκολ της νίκης για τον ΠΑΟΚ.

UP: Εντυπωσιακός ο Λοντίγκιν ήταν η αιτία που ο ΠΑΣ κρατούσε το μηδέν στην εστία του μέχρι τις καθυστερήσεις.

DOWN: Σε ένα ακόμη ματς ο Αντόνιο Τσόλακ, δεν σκόραρε και έχασε ευκαιρίες για να το κάνει.

Γκολ: Άκπομ 91′ (κεφαλιά)
Δοκάρι: –
Κίτρινες: Μουργκ 19’, Σοάρες 43’, Κρέσπο 92′ / Γκαρντάφσκι 33’
Κόκκινη: –

ΠΑΟΚ: Ζ. Ζίβκοβιτς Σίντκλεϊ, Μιχαηλίδη, Μιχάι (Κρέσπο 17’), Σάστρε, Κούρτιτς, Σοάρες (Σβαμπ 46’), Μπίσεσβαρ (Α. Ζίβκοβιτς 73’), Μουργκ (Μιτρίτσα 46’), Ζαμπά, Τσόλακ (Άκπομ 66’).

ΠΑΣ Γιάννενα: Λοντίγκιν, Οικονομόπουλος, Γκαρντάφσκι, Κάργας, Εραμούσπε, Στάνκο, Ντομίνγκεθ, Σνάιντερ, Μπρένερ (Λώλης 73’), Περέα, Μορέιρα (Παντελάκης 82’).
Διαιτητής: Διαμαντόπουλος (Αρκαδίας

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «ΠΑΟΚ-ΠΑΣ 1-0: Γκολ και «φύγαμε» για Γάνδη!», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.