ΠΑΟΚ – ΠΑΣ Γιάννινα 0-1: Θρίαμβος για ΠΑΣ, «άλωσε» την Τούμπα (vids)

Ο Ζίβκο Ζίβκοβιτς έκανε «δώρο» στον ΠΑΣ Γιάννινα ο οποίος πέτυχε τεράστια νίκη μέσα στην Τούμπα κόντρα στον ΠΑΟΚ.

Ο ΠΑΣ Γιάννινα πέτυχε σπουδαία νίκη στην πρεμιέρα της Super League μέσα στην Τούμπα, επικρατώντας του ΠΑΟΚ με 0-1.

Κόντρα στη ροή του αγώνα, ο Ζίβκο Ζίβκοβιτς στο 86ο λεπτό έκανε απίστευτο λάθος, με τον Πέδρο Κόντε να σκοράρει σε κενή εστία και να χαρίζει τη νίκη στην ομάδα του.

Ο Ραζβάν Λουτσέσκου προχώρησε σε αρκετές «εκπλήξεις» στο αρχικό σχήμα. Ο Ζ. Ζίβκοβιτς πήρε γάντια βασικού, Βαρέλα, Κρέσπο, Τέιλορ και Βιεϊρίνια στην άμυνα, με τους Αουγκούστο και Σβαμπ να αποτελούν δίδυμο στο κέντρο. Αναφορικά με την επίθεση, φανέλα βασικού πήραν Μουργκ, Καγκάβα και Μπίσεσβαρ, με τον Σβιντέρσκι να είναι στην κορυφή.

Από την άλλη, ο Ηρακλής Μεταξάς που έκανε το ντεμπούτο του στον πάγκο του ΠΑΣ, ξεκίνησαν οι Λοντίγκιν, Πίρσμαν, Εραμούσπε, Κάργας, Σάλιακας, Ντομίνγκες, Καραχάλιος, Σνάιντερ, Γκαρντάφσκι, Περέα, Κόντε.

Ο ΠΑΟΚ θέλησε να δείξει την κυριαρχία του από τα πρώτα λεπτά, παίρνοντας την κατοχή και απειλώντας μόλις στο 4ο λεπτό της αναμέτρησης με σουτ του Σβιντέρσκι που πέρασε άουτ. Ο ΠΑΣ προσπάθησε να απειλήσει για πρώτη φορά στο 10ο λεπτό, με τον Περέα να κάνει κάθετη μπαλιά στον Κόντε και τον Ζίβκοβιτς να προλαβαίνει πριν η κατάσταση γίνει πιο επικίνδυνη.

Οι «ασπρόμαυροι» προσπαθούσαν να βρουν τρόπους να διασπάσουν την αντίπαλη άμυνα, με τους φιλοξενούμενους να κλείνουν πολύ καλά τους χώρους.

Στο 23ο λεπτό, ο ΠΑΟΚ είχε τη μεγαλύτερη ευκαιρία του ημιχρόνου, με τον Σβαμπ να παίρνει την κεφαλιά μετά από εκτέλεση κόρνερ και τον Σάλιακα να διώχνει πάνω στη γραμμή, πριν η μπάλα καταλήξει στα δίχτυα.

Το γεγονός πως οι παίκτες του ΠΑΣ Γιάννινα έκαναν σε κάθε ευκαιρία που τους δινόταν καθυστερήσεις, αλλά και τα σκληρά μαρκαρίσματα έφεραν εκνευρισμό τόσο εντός αγωνιστικού χώρου, όσο και στις κερκίδες. Πάντως, οι φιλοξενούμενοι φρόντισαν να κλείσουν το ημίχρονο με τεράστια ευκαιρία, όταν ο Τέιλορ έκανε λάθος, με τον Κόντε να φεύγει στην αντεπίθεση, να πασάρει στον Σνάιντερ ο οποίος έκανε δυνατό σουτ όμως ο Ζίβκοβιτς έδιωξε σωτήρια σε κόρνερ.

Παρόμοια ήταν η κατάσταση και στο δεύτερο ημίχρονο, με τον ΠΑΟΚ να κυριαρχεί, όμως να δυσκολεύεται να δημιουργήσει μεγάλες ευκαιρίες.

Η πρώτη καλή στιγμή του δεύτερου μέρους ήρθε στο 58ο λεπτό, με τον Μπίσεσβαρ να βγάζει κάθετη μπαλιά προς τον Σβιντέρσκι, ο οποίος έφτασε μέχρι την περιοχή, όμως το σουτ του κόντραρε και πέρασε ελάχιστα κόρνερ. Δύο λεπτά μετά ήρθε και η μεγαλύτερη φάση του αγώνα, με τον Πολωνό φορ να βγάζει σέντρα στον Καγκάβα, ο οποίος από πολύ κοντά δεν έπιασε του σουτ όπως θα ήθελε και έστειλε άουτ τη μπάλα.

Ο Δικέφαλος πίεζε και ο Ραζβάν Λουτσέσκου προσπάθησε να φρεσκάρει ακόμα περισσότερο την ομάδα περνώντας όλα τα νέα μεταγραφικά αποκτήματα στον αγωνιστικό χώρο. Οι «ασπρόμαυροι» είχαν κλείσει στα καρέ τους τους φιλοξενούμενους και στο 73ο λεπτό έχασαν νέα πολύ μεγάλη ευκαιρία, όταν ένα φάουλ του Κούρτιτς λίγο έξω από την περιοχή, κόντραρε στο τείχος και κατέληξε ελάχιστα χιλιοστά δίπλα από το δοκάρι.

Αυτό που δεν κατάφερε να κάνει ο ΠΑΟΚ καθ’ όλη τη διάρκεια της αναμέτρησης, το έκανε ο ΠΑΣ κόντρα στη ροή του αγώνα ή μάλλον ο… Ζίβκοβιτς, ο οποίος έκανε τραγικό λάθος στο 86ο λεπτό. Ο Σέρβος πορτιέρο έκανε τραγικότατη έξοδο, δεν μπόρεσε να διώξει τη μπάλα με τα πόδια, με τον Κόντε να επωφελείται και να στέλνει τη μπάλα πρώτα στο δοκάρι και μετά στα δίχτυα.

Στα εναπομείναντα λεπτά, οι «ασπρόμαυροι» δεν κατάφεραν να αλλάξουν τίποτα, με τον «Άγιαξ της Ηπείρου» να παίρνει μία τεράστια νίκη.

Γκολ: Κόντε 86’

Κίτρινες: Βιεϊρίνια 64’, Σβαμπ 81’ / Εραμούσπε 33’, Πίρσμαν 45’, Λοντίγκιν 90+

MVP: Ο Πέδρο Κόντε επέστρεψε με τον καλύτερο τρόπο στην Super League και τον ΠΑΣ, βάζοντας τη δική του υπογραφή στη σπουδαία νίκη της ομάδας του. Κυνήγησε μέχρι το τέλος τη φάση, εκμεταλλεύτηκε το τραγικό λάθος του Ζίβκοβιτς και έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα πετυχαίνοντας το «χρυσό» γκολ.

UP: Εραμούσπε και Κάργας στάθηκαν στο ύψος τους, έκλεισαν όλους τους χώρους στους επιθετικούς του ΠΑΟΚ και έπαιξαν κυριάρχο ρόλο στο να κρατήσει η ομάδα τους το μηδέν.

DOWN: Ο Ραζβάν Λουτσέσκου εμπιστεύτηκε τον Ζίβκο Ζίβκοβιτς, ωστόσο ήταν αυτός που έκανε «δώρο» τη νίκη στους αντιπάλους. Μπορεί καθ’ όλη τη διάρκεια της αναμέτρησης να ήταν σωστός, όμως το λάθος που έφερε το γκολ για τους φιλοξενούμενους βάζει αρνητικό πρόσημο στην παρουσία του.

ΠΑΟΚ: Ζ. Ζίβκοβιτς, Βιεϊρίνια (Σίντκλεϊ 74’), Κρέσπο, Βαρέλα, Τέιλορ, Αουγκούστο (Κούρτιτς 61’), Σβαμπ, Καγκάβα (Μιτρίτσα 61’). Μπίσεσβαρ, Μουργκ (Άκπομ 74’), Σφιντέρσκι.

ΠΑΣ Γιάννενα: Λοντίγκιν, Σάλιακας, Εραμούσπε, Κάργας, Πίρσμαν, Καραχάλιος, Ντομίνγκεθ, Γκαρντάβσκι, Σνάιντερ (Λώλης 90’), Περέα (Μορέιρα 79’), Κόντε (Μιλιντσεάνου 92′).