ΠΑΟΚ – ΠΑΣ Γιάννινα 2-1: Θρίλερ, έτσι γουστάρει να το κάνει! (vids)

Ο ΠΑΟΚ επικράτησε του ΠΑΣ Γιάννινα με 2-1 με τον Ελ Καντουρί να βάζει τη σφραγίδα του στη νίκη σκοράροντας στο 90'

Ο ΠΑΟΚ έκανε… θρίλερ το ματς, όμως πήρε ένα πολύτιμο τρίποντο στο 90ο λεπτό, απέναντι στον αξιόμαχο ΠΑΣ Γιάννινα.

ΠΑΟΚ και ΠΑΣ Γιάννινα μοιράστηκαν από ένα ημίχρονο, με τους φιλοξενούμενους να προηγούνται από το 31′ και τον Δικέφαλο να ισοφαρίζει στο 51ο λεπτό, χάνοντας σωρεία ευκαιριών στη συνέχεια και φτάνοντας τελικά στο γκολ στο 90ο λεπτό με γυριστό του Ομάρ Ελ Καντουρί.

Οι δύο ομάδες άργησαν να βρουν τα πατήματά τους, με τον ΠΑΣ Γιάννινα να είναι αυτός που αιφνιδίασε τον ΠΑΟΚ, παίρνοντας τα ηνία στον αγωνιστικό χώρο και πιέζοντας για ένα γκολ. Οι προσπάθειες καρποφόρησαν στο 31ο λεπτό, όταν ο Εραμούσπε έκλεψε τη μπάλα από τον Ροντρίγκο, έστρωσε στον Λεό που πέρασε τον Βαρέλα, γύρισε ξανά στον Αργεντινό που με σουτ έγραψε το 0-1.

Οι «ασπρόμαυροι» δεν μπόρεσαν να συνέλθουν κατευθείαν, με τον ΠΑΣ να έχει και άλλες ευκαιρίες μέχρι και το 35ο λεπτό, όταν οι παίκτες του Δικεφάλου πήραν μέτρα και πίεσαν. Μάλιστα, στο 37’ έχασε μεγάλη ευκαιρία με τον Εσίτι να σουτάρει μέσα από την περιοχή και τον Χουτεσιώτη να διώχνει εντυπωσιακά σε κόρνερ, ενώ ένα λεπτό αργότερα, ο ίδιος σούταρε ξανά με την μπάλα να περνάει λίγο άουτ. Οι παίκτες του ΠΑΟΚ προσπαθούσαν να απειλήσουν με κάποια σουτ, ενώ στο 44’ ήρθε νέα μεγάλη ευκαιρία, με τον Βιεϊρίνια να ελίσσεται από τα αριστερά, να κάνει τη σέντρα για τον Σβιντέρσκι ο οποίος έπιασε αδύναμα τη μπάλα και ο Έλληνας πορτιέρο μπλόκαρε.

Εντυπωσιακός και εντελώς διαφορετικός ΠΑΟΚ στο δεύτερο!

Ο Πάμπλο Γκαρσία βλέποντας την εξέλιξη του ματς και με τον ΠΑΟΚ με την… πλάτη στον τοίχο, άλλαξε τρία πρόσωπα με την έναρξη του δεύτερου μέρους. Οι Μπίσεσβαρ, Ελ Καντουρί και Τζόλης πέρασαν στις θέσεις των Μουργκ, Εσίτι και Βιεϊρίνια αντίστοιχα. Ένας εντελώς διαφορετικός Δικέφαλος βγήκε στο δεύτερο ημίχρονο, πιέζοντας από το πρώτο λεπτό και φτάνοντας στην ισοφάριση στο 51ο λεπτό, με τον Ζίβκοβιτς να σουτάρει δυνατά και τον Σβιντέρσκι να στέλνει τη μπάλα στα δίχτυα μετά την ασταθή απόκρουση του Χουτεσιώτη.

Οι «ασπρόμαυροι» δεν σταμάτησαν εκεί, είχαν την καθολική υπεροχή στον αγωνιστικό χώρο, ενώ ο ΠΑΣ έμεινε με δέκα παίκτες μετά την δεύτερη κίτρινη που αντίκρισε ο σκόρερ των φιλοξενούμενων, Εραμούσπε. Ακολούθησε ένας καταιγισμός ευκαιριών για τον Δικέφαλο, με τον Τζόλη μάλιστα να στέλνει στο δοκάρι τη μπάλα μετά από σέντρα του Περέιρα. Ο Σβιντέρσκι στο 86′ έχασε απίθανη ευκαιρία αφού βρέθηκε αμαρκάριστος μέσα στην περιοχή και μετά από σέντρα του Ροντρίγκο έκανε μία πολύ άσχημη κεφαλιά και έστειλε άουτ τη μπάλα.

Το πολυπόθητο γκολ που έψαχναν οι «ασπρόμαυροι» ήρθε τελικά στο 90ο λεπτό, με τον Ομάρ Ελ Καντουρί να στέλνει με γυριστό τη μπάλα στα δίχτυα χαρίζοντας ένα πολύτιμο τρίποντο στην ομάδα του.

MVP: Ο Ομάρ Ελ Καντουρί πέρασε στο ημίχρονο, κυκλοφόρησε τη μπάλα εκπληκτικά από το κέντρο στην επίθεση και πέτυχε το νικητήριο γκολ του ΠΑΟΚ στο 90ο λεπτό με εντυπωσιακό γυριστό.

UP: Ο Αντρίγια Ζίβκοβιτς ήταν ιδιαίτερα δραστήριος στον αγωνιστικό χώρο, δημιούργησε πάρα πολλές ευκαιρίες και ήταν εκ των πρωταγωνιστών της αναμέτρησης.

DOWN: Ο Εραμούσπε κατάφερε να γίνει ο… μοιραίος, καθώς μπορεί να σκόραρε στο πρώτο μέρος, όμως τα γκρέμισε όλα όταν αντίκρισε την δεύτερη κίτρινη κάρτα, αφήνοντας ξεκρέμαστη την ομάδα του.

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Εσίτι 30′, Ελ Καντουρί 83′, Α. Ζίβκοβιτς 83′ / Εραμούσπε 45′, Καρτάλης 75′, Παντελάκης 90′

ΚΟΚΚΙΝΕΣ: 57’ Εραμούσπε

ΠΑΟΚ: Ζ.Ζίβκοβιτς, Κρέσπο, Βαρέλα, Ροντρίγκο, Περέιρα (76’ Τσόλακ), Εσίτι (46’ Ελ Καντουρί), Σβαμπ, Μουργκ (46’ Μπίσεσβαρ), Α.Ζίβκοβιτς, Βιεϊρίνια (46’ Τζόλης) και Σβιντέρσκι (90+5′ Ουαγκέ).

ΠΑΣ Γιαννινα: Χουτεσιώτης, Παντελάκης, Εραμούσπε, Σάλιακας, Πίρσμαν, Κάστρο, Σιόντης, Καρτάλης (Λώλης 80′), Παμλίδης, Λεό (Ντομίνγκεθ 62′), Κρίζμαν (Ελευθεριάδης 25′).

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «ΠΑΟΚ – ΠΑΣ Γιάννινα 2-1: Θρίλερ, έτσι γουστάρει να το κάνει! (vids)», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.