ΠΑΣ Γιάννινα – ΑΕΚ 1-2: Ο Σάκχοφ έδωσε το φιλί της ζωής! (vid)

Η ΑΕΚ μετά από δύο ανεπιτυχή αποτελέσματα γύρισε το ματς με τον ΠΑΣ στ Ιωάννινα και νίκησε με 1-2 με γκολ του Σάκχοφ στο 90'

Με γκολ του Γεβγιέν Σάκχοφ στο 90′ η ΑΕΚ γύρισε το ματς στα Ιωάννινα και κέρδισε 1-2 τον ΠΑΣ για την 11η αγωνιστική της Super League.

Η Ενωση βρέθηκε πίσω στο σκορ στο 5′ από το γκολ πέναλτι του Εραμούσπε, αλλά ο Αμραμπατ ισοφάρισε στο 9′ Τελικά μετά από πίεση της ΑΕΚ για μεγάλο διάστημα στο παιχνίδι δικαιώθηκε στο 90′ με το γκολ του Σάκχοφ που είχε μπει λίγο νωρίτερα αλλαγή.

Παράπονα στην ΑΕΚ για τη διαιτησία του Καραντώνη που έδωσε πέναλτι στους Ηπειρώτες στα πρώτα δευτερόλεπτα του ματς, με τον Πορτογάλο VAR να συμφωνεί.

Η ΑΕΚ με τη νίκη αυτή μείωσε στους 3 βαθμούς την απόσταση από τον Ολυμπιακό, ο οποίος αντιμετωπίζει αύριο τον Βόλο και παραμένει πάνω από τον ΠΑΟΚ στη βαθμολογία.

Το LIVE του αγώνα

Το ματς

Ο Ηρακλής Μεταξάς επέλεξε στο αρχικό σχήμα του ΠΑΣ Γιάννινα τους: Λοντίγκιν, Σάλιακα, Εραμούσπε, Κάργα, Πίρσμαν, Καραχάλιο, Ντομίνγκες, Μπρένερ, Σνάιντερ, Μιλιντσεάνου και Περέα.

Ο Αργύρης Γιαννίκης αποφάσισε σύστημα 4-2-3-1 στην ΑΕΚ και τον Στάνκοβιτς στο τέρμα, στην άμυνα από αριστερά προς δεξιά τους Μοχαμάντι, Μήτογλου, Βράνιες και Μισελέν, στο κέντρο το δίδυμο Σιμόες-Σιμάνσκι, τον Μάνταλο δεκάρι, αριστερά ο Τσούμπερ, δεξιά ο Αμραμπατ και στη κορυφή ο Αραούχο.

Ο ΠΑΣ μπήκε δυνατά στο ματς και στα πρώτα δευτερόλεπτα του ματς κέρδισε πέναλτι σε ανατροπή του Περέα από τον Μήτογλου. Ο Καραντώνης έδωσε αμέσως πέναλτι και συμφώνησε μαζί του ο Πορτογάλος Εστέβες στο VAR. Ετσι στο 5ο λεπτό ο ΠΑΣ Γιάννινα έκανε το 1-0 πολύ νωρίς με την ΑΕΚ να τρέχει από την πρώτη φάση, όπως και στο ντέρμπι με τον Ολυμπιακό. Ο Εραμούσπε στο 5’ εκτέλεσε εύστοχα για το 1-0, αλλά τέσσερα λεπτά μετά έφερε το ματς στα ίσια ο Αμραμπατ. Ο Άμραμπατ είδε την μπάλα να του στρώνεται στο ημικύκλιο της περιοχής, έπειτα από κακή απομάκρυνση του Κάργα, εξαπέλυσε το σουτ, πριν αυτή σκάσει στο χορτάρι και με ένα όμορφο σουτ την έστειλε στα δίχτυα για το 1-1.

Η ΑΕΚ πήρε από νωρίς την κατοχή της μπάλα, με τον ΠΑΣ να περιμένει στο δικό του μισό και να απειλήσει, μέσω αντεπιθέσεων. Στο 20ο λεπτό η ΑΕΚ άγγιξε το 2ο γκολ δις. Οι παίκτες του Αργύρη Γιαννίκη αντάλλαξαν γρήγορα την μπάλα, ο Αραούχο απέφυγε τον προσωπικό του αντίπαλο μέσα στην περιοχή και έκανε το σουτ, με τον Λοντίγκιν να επεμβαίνει με απόκρουση εντυπωσιακά. Στην εξέλιξη της φάσης, ο Τσούμπερ πήρε το ριμπάουντ με τον Λοντίγκιν να πραγματοποιεί μια ακόμα τρομερή επέμβαση και να παραχωρεί κόρνερ! Στο 22’ ο ΠΑΣ απάντησε με πολύ καλή φάση. Ο Σάλιακας έκανε μια γλυκιά σέντρα από τα δεξιά, ο Μιλιντσεάνου με ένα ωραίο βολ πλανέ πετάχτηκε προ του Βράνιες, ωστόσο το σουτ που εξαπέλυσε πέρασε ελάχιστα άουτ. Αμέσως μετά η ΑΕΚ απείλησε με τον Μάνταλο, με την μπάλα να πηγαίνει πάνω-κάτω και τον ΠΑΣ να απειλεί με μακρινές μπαλιές την αργή άμυνα της Ενωσης. Το ματς είχε γρήγορο ρυθμό και αυτό βόλευε την ΑΕΚ να απειλεί περισσότερο.

Στο 30’ ο Μοχαμάντι επιχείρησε μια σέντρα από τα αριστερά, ο Σάλιακας την έκοψε και αυτή στρώθηκε στον Αραούχο στο ύψος της περιοχής. Εκείνος επιχείρησε το σουτ με την μπάλα να περνάει αρκετά άουτ. Στο 35’ η ΑΕΚ έφτασε κοντά στο 1-2 με τον Αραούχο σε δύο περιπτώσεις, ωστόσο ο Λοντίγκιν κράτησε απαραβίαστη την εστία του και στις δύο. Μάλιστα η δεύτερη ήταν εξαιρετική επέμβαση, καθώς εκτινάχθηκε στη δεξιά του γωνία, σε δυνατό σουτ του «Τσίνο» για να παραχωρήσει κόρνερ. Στο 45’ ο Μπρένερ εκτέλεσε το φάουλ και ο Κάργας αφού ξέφυγε από το μαρκάρισμα του Τσούμπερ, έπιασε την κεφαλιά με την μπάλα να περνάει λίγο άουτ, ενώ στις καθυστερήσεις του α’ ημιχρόνου είχε κεφαλιά άουτ και ο Βράνιες. Το ημίχρονο έτσι έληξε με το 1-1 και την ΑΕΚ να πιέζεται για να βρει γκολ και τον ΠΑΣ να καλείται να διαχειριστεί το ματς και να εκμεταλλευτεί τις αντεπιθέσεις του.

Το β’ ημίχρονο ξεκίνησε με τον Μεταξά να βάζει τον Λώλη αντί του Μιλιντσεάνου που είχε πρόβλημα. Η ΑΕΚ είχε την πρωτοβουλία των κινήσεων με τον Περέα να είναι πρωταγωνιστής λόγω ταχύτητας στις κόντρα επιθέσεις των Ηπειρωτών. Στο 60’ ο Γιαννίκης έβαλε τον Ανσαριφάρντ αντί του Σιμάνσκι για να ρισκάρει περισσότερο για το γκολ. Στο 62′ μια κεφαλιά του Ανσαριφάρντ, έπειτα από γλυκιά σέντρα του Μισλέν κόντραρε πάνω στο κεφάλι του Κάργα και μετά ο ΠΑΣ με δυνατό σουτ του Μπρένερ ανάγκασε σε επέμβαση τον Στάνκοβιτς. Το ματς πήρε άγρια ομορφιά με τους γηπεδούχους να προσπαθούν να εκμεταλλευτούν να πολλά λάθη της ΑΕΚ και αμέσως ο Γιαννίκης έβαλε τον Γκαρσία αντί του αρνητικού Τσούμπερ και ο Μεταξάς τον Μορέιρα αντί του Μπρένερ. Στο 71’ ο Λιβάι Γκαρσία βρέθηκε σε θέση βολής στο ημικύκλιο της περιοχής και έκανε το σουτ, ωστόσο η μπάλα πήγε ψηλά και στο 78’ ο Σιμόες έχασε εξαιρετική ευκαιρία με κεφαλιά από κοντά. Ο Γιαννίκης για τα τελευταία λεπτά έβαλε ΣάκχοφΡότα. Ο Ανσαριφάρντ απείλησε στο 82’ και στο 83’ με μακρινά σουτ, μιας και η ΑΕΚ αδυνατούσε να φτιάξει φάση της προκοπής. Τρία λεπτά ο Σάκχοφ από κοντά έχασε τεράστια ευκαιρία με την μπάλα να χτυπά πάνω στον Βράνιες και να φεύγει άουτ!

Και τελικά ο Ουκρανός έδωσε την λύση στο 90’! Ο Σάκχοφ αναδείχθηκε σε χρυσή αλλαγή γκαθώς στόπαρε την μπάλα και έκανε το σουτ έξω από την περιοχή, η μπάλα κόντραρε στον Κάργα και κατέληξε στο βάθος της εστίας του Λοντίγκιν για το 1-2!

Μετά το γκολ του Σάκχοφ, ο Αραούχο βρέθηκε πολύ κοντά στο να στείλει την μπάλα στα δίχτυα, ωστόσο του σουτ που εξαπέλυσε από πλάγια θέση, έγλυψε το οριζόντιο δοκάρι του Λοντίγκιν. Αυτή ήταν και η τελευταία καλή στιγμή στο ματς.

ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ-ΑΕΚ: Η καρτέλα του αγώνα

MVP

Γεβγιέν Σάκχοφ: Ο Ουκρανός χαφ μπήκε αλλαγή στο 79’ στην θέση του Μάνταλου και έκανε δύο απειλές πολύ γρήγορα. Στη δεύτερη με σουτ εκτός περιοχής δικαιώθηκε διότι βρήκε το γκολ της νίκης. Δικαιώθηκε και ο Γιαννίκης για την αλλαγή του.

UP

Χουάν Χοσέ Περέα: Ο Κολομβιανός επιθετικός του ΠΑΣ Γιάννινα έκανε τα… πάντα επιθετικά για τους γηπεδούχους. Έκανε άνω-κάτω την άμυνα της ΑΕΚ, Βράνιες και Μήτογλου δυσκολεύτηκαν πολύ και κέρδισε και το πέναλτι στα πρώτα δευτερόλεπτα του ματς από τον δεύτερο.

DOWN

Στίβεν Τσούμπερ: Ο Ελβετός για ακόμη ένα ματς (4ο κατά σειρά) ήταν άφαντος. Ελάχιστες βοήθειες και στη μία φάση που βρέθηκε απέναντι από τον Λοντίγκιν από ριμπάουντ νικήθηκε.

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ

Δημήτρης Καραντώνης: Ο ρέφερι έδωσε αμέσως πέναλτι στα πρώτα δευτερόλεπτα του ματς, στην φάση με τον Μήτογλου και τον Βράνιες. Η ΑΕΚ διαμαρτυρήθηκε έντονα για την απόφαση του, ενώ ο VAR από την Πορτογαλία συμφώνησε μαζί του. Δεν είχε άλλες δύσκολες φάσεις, ενώ θα μπορούσε να σκοράρει και άλλα γκολ.

ΓΚΟΛ: 5’ πεν. Εραμούσπε – 9’ Αμραμπατ, 90’ Σάκχοφ

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: 10’ Kαραχάλιος, 52’ Μπρένερ, 88’ Περέα – 33’ Βράνιες, 50’ Σιμάνσκι

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «ΠΑΣ Γιάννινα – ΑΕΚ 1-2: Ο Σάκχοφ έδωσε το φιλί της ζωής! (vid)», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.
Τάσος Καπετανάκος

Ρεπορτάζ ΑΕΚ από το 2004. Λίγο καιρό μετά την «ανάσταση» της με τον Ντέμη μπροστάρη. Εκτοτε έχουμε ζήσει μαζί της τα πάντα. Τίτλους, διακρίσεις στην Ευρώπη και στην Ελλάδα, ταξίδια στο εξωτερικό, υποβιβασμό, χωράφια στην Γ’ εθνική, ταξίδι μέχρι και τη… Νάξο με 8-9 μποφόρ και μετά την μεγάλη επιστροφή με Μελισσανίδη. Στα ΜΜΕ έχουμε «γράψει» αρκετά χιλιόμετρα και κάτι εκατομμύρια σε λέξεις («ΩΡΑ» σε 3-4 διαφορετικές version της, «Score», «Livesport», «Δικέφαλος» σε χαρτί και internet, enwsi.gr, aek365.gr, iefimerida.gr, coppa.gr). Κατά βάση ποδόσφαιρο και εκεί μείναμε στα πρώτα και δεύτερα άντα μας, αλλά κάναμε και πέρασμα νωρίτερα από το μπάσκετ και το χάντμπολ της ΑΕΚ. «Δημοσιογράφος» λέει ο τιμητικός τίτλος. Ρεπόρτερ πέντε ηπείρων και επτά θαλασσών θα προτιμούσα εγώ. Και συνεχίζουμε...