ΠΑΣ Γιάννινα – Λαμία 1-2: Γιαννίκης ημίχρονο, Γρηγορίου τελικό! (vids)

ΠΑΣ Γιάννινα - Λαμία 1-1: Δεύτερη νίκη, πάλι με ανατροπή για τον Μιχάλη Γρηγορίου απέναντι στον ΠΑΣ! Γκολ, ασίστ και δοκάρι ο mvp Ντέλετιτς!

ΠΑΣ Γιάννινα – Λαμία 1-2: Ο νέος είναι ωραίος, αλλά ο παλιός είναι αλλιώς! Δεύτερη νίκη, πάλι με ανατροπή για τον Μιχάλη Γρηγορίου απέναντι στον ΠΑΣ! Γκολ, ασίστ και δοκάρι ο mvp Ντέλετιτς!

ΠΑΣ Γιάννινα – Λαμία 1-2: Μεγάλη εκτος έδρας νίκη για τη Λαμία που έφτασε τους 30 βαθμούς και «κλειδώνει» την παραμονή! Δεύτερο διπλό για τον Μιχάλη Γρηγορίου κόντρα στον Αργύρη Γιαννίκη και πάλι με ανατροπή. Η πρώτη ως προπονητής της ΑΕΛ όταν οι «βυσσινί» είχαν βρεθεί πίσω στο σκορ, αλλά είχαν πάρει τελικά τη νίκη πάλι με 2-1!

Δύο νέα πρόσωπα στην 11άδα του car.gr ΠΑΣ Γιάννινα σε σχέση με το αρχικό σχήμα που παρέταξε ο Αργύρης Γιαννίκης μεσοβδόμαδα στο παιχνίδι κυπέλλου με τον Ολυμπιακό.Ο Οικονομόπουλος στο αριστερό άκρο της άμυνας αντί του Σάλιακα και ο Μπρένερ στη θέση του Παμλίδη στο αριστερό «φτερό» της επίθεσης.

Με 3-5-2 η Λαμία του Μιχάλη Γρηγορίου. Τρίτο στόπερ ο Βύντρα και βασικός ο Μπιάρνασον αντί του Βασιλακάκη. Στην κορυφή Ντέλετις, Καραμάνος.

Δύο μεγάλες φάσεις πριν συμπληρωθεί το πρώτο 10λεπτο στο παιχνίδι. Μια για κάθε ομάδα. Πρώτοι απειλούν οι φιλοξενούμενοι στο 3′. Ο Τζανδάρης μετά από σύγχυση στην άμυνα των γηπεδούχων σε στατική μπάλα, από πολύ κοντά δεν μπορεί να νικήσει τον Λοντίγκιν. Εξαιρετική επέμβαση από τον κίπερ του ΠΑΣ.

Οι γηπεδούχοι απαντούν στο 5′ με το γυριστό του Ελευθεριάδη που έχει δει εκτός εστίας τον Επασί, αλλά ο Γάλλος τερματοφύλακας πρόλαβε επέστρεψε και μπλόκαρε.

Η τρίτη ήταν και… φαρμακερή, με τους Ηπειρώτες να ανοίγουν το σκορ στο 10′. Καραμπόλες από τα κεφάλια Μπεχαράνο, Μπιάρνασον σε εκτέλεση κόρνερ, η μπάλα στρώνεται στον Μπρένερ ο οποίος από κοντά δίνει σκορ στο «Ζωσιμάδες».

Με δύο πολύ καλές ευκαιρίες και ένα γκολ στο 10λεπτο, η αναμέτρηση «γεννάει» προσδοκίες για ωραίο ματσάκι, αλλά δεν επιβεβαιώνονται.

Η Λαμία διατηρεί τον έλεγχο, αλλά η επόμενη αξιόλογη τελική καταγράφεται στο 39′ με το ξαφνικό σουτ του Μαρτίνεθ που πέρασε άουτ. H κίτρινη κάρτα στον Αντέτζο στο 42′ το τελευταίο στοιχείο που καταγράφεται στα στατιστικά για το πρώτο ημίχρονο.

Η Λαμία ισοφαρίζει με τη… σέντρα του δευτέρου ημιχρόνου. Πάλι από στημένη μπάλα (φάουλ), εκτέλεση του Ντέλετιτς και ανάποδη κεφαλιά του Τζανετόπουλου, οι φιλοξενούμενοι φέρνουν το ματς στα ίσια.

Στο αμέσως επόμενο λεπτό, ο Τζανετόπουλος παραλίγο από… ωραίος να γίνει μοιραίος. Με πανομοιότυπο τρόπο «σημαδεύει» το δοκάρι, με την διαφορά ότι ήταν της εστίας του!

Mε τη συμπλήρωση μιας ώρας παιχνιδιού, ο Γιαννίκης ρίχνει στη «μάχη» Σάλιακα, Παμλίδη. Ο τελευταίος συνεργάστηκε με Μιλιτσεάνου στο 65′ αλλά το σουτ του αδύναμο, μπλοκάρει εύκολα ο Επασί, στην πρώτη (δική του) τελική του ΠΑΣ Γιάννια στο δεύτερο ημίχρονο.

Μετά τα γκολ, η Λαμία ισοφαρίζει και στα δοκάρια! Ο Ντέλετιτς από δημιουργός, γίνεται εκτελεστής στο 73′, βγαίνει στη πλάτη της άμυνας μετά την κεφαλιά πάσα του Καραμάνου, προλαβαίνει τον Λοντίγκιν, αλλά «σημαδεύει» σίδερο!

Οι γηπεδούχοι έχουν απάντηση λίγο αργότερα (76′), με το διαγώνιο σουτ του Παμλίδη να εξουδετερώνεται από τον πολύ σταθερό για ακόμα ένα παιχνίδι, Ντεβίς Επασί.

Η επόμενη απόπειρα του Ντέλετιτς για γκολ, δεν έχει δοκάρι. Βρίσκει δίχτυα και η Λαμία γυρίζει το ματς. Ασίστ Βασιλακάκη, εξαιρετικό τελείωμα του Σέρβου και 2-1 η Λαμία!

Ολική ανατροπή με την υπογραφή του Σέρβου εξτρέμ που φέρνει ακόμα πιο κοντά στον στόχο της παραμονής την… υποβιβασμένη για πολλούς από τα τέλη Δεκεμβρίου, Λαμία.

car.gr ΠΑΣ Γιάννινα – Λαμία 1-2: Η κάρτα του αγώνα

MVP: Mίλος Ντέλετιτς. Μακράν του δευτέρου. Οτι καλό έφτιαξε επιθετικά η ομάδα της Φθιώτιδας ξεκίνησε και τελείωσε από τα δικά του πόδια. Η μεγάλη ευκαιρία του Τζανδάρη στο 3′, το γκολ του Τζανετόπουλου στο 47′, έχει δοκάρι στο 74′ και πετυχαίνει το νικητήριο γκολ στο 82΄!

UP: Άνταμ Τζανετόπουλος. Από την… εξέδρα επί ημερών Μπάμπη Τεννέ, το alter ego του Αντέτζο στην άμυνα της Λαμίας. Ηταν εξαιρετικός στα αμυντικά του καθήκοντα, με μοναδική παραφωνία το παραλίγο αυτογκόλ στο 49′, ενώ λίγο νωρίτερα έχει φέρει το ματς στα ίσια, στο πρώτο του γκολ με τα «κυανόλευκα». Εσωτερική μεταγραφή του Ιανουαρίου, ο Έλληνας στόπερ.

DOWN: Εκτέθηκαν οι άμυνες στα «στημένα». Στο γκολ του ΠΑΣ Γιάννινα, Μπεχαράνο και Μπιάρνασον δεν μπορούν να διώξουν, ενώ σε εκείνο της Λαμίας, Κάστρο και Εραμούσπε χάνουν κατά κράτος από τον Τζανετόπουλο.

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Τάσος Παπαπέτρου. Πέρα από κάποια δυνατά μαρκαρίσματα που «κιτρινίστηκαν» από τον διεθνή ρέφερι, δεν είχε κάτι που να τον δυσκολέψει. Το έβγαλε εύκολα, χωρίς να απασχολήσει με τα σφυρίγματα του.

ΓΚΟΛ: 10′ Μπρένερ – 47′ Τζανετόπουλος, 82′ Ντέλετιτς.

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: 49′ Καρτάλης – 42′ Aντέτζο, 55′ Ντέλετιτς, 79′ Μπεχαράνο, 90+2′ Eπασί

ΚΟΚΚΙΝΕΣ: –

car.gr ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ (Αργύρης Γιαννίκης): Λοντίγκιν, Οικονομόπουλος (63′ Σάλιακας), Παντελάκης, Εραμούσπε, Πίρσμαν (23′ Πηλιός), Κάστρο, Ντομίνγκεθ, Μπρένερ, Ελευθεριάδης (84′ Λιάσος), Καρτάλης (62′ Παμλίδης), Μιλιντσεάνου.

ΛΑΜΙΑ (Μιχάλης Γρηγορίου): Επασί, Βύντρα, Αντέτζο, Τζανετόπουλος Σκόνδρας, Μαρτίνεθ, Μπεχαράνο, Τζανδάρης, Μπιάρνασον (73′ Βασιλακάκης), Ντέλετιτς (88′ Γκούγκα), Καραμάνος.

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «ΠΑΣ Γιάννινα – Λαμία 1-2: Γιαννίκης ημίχρονο, Γρηγορίου τελικό! (vids)», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.
Νίκος Μαρκάτος

Η καθημερινή του «επίσκεψη» για μια τριετία στο κτίριο της Λ. Αθηνών, όπου στεγάζεται το ΦΩΣ, του κόλλησαν το... μικρόβιο της Δημοσιογραφίας. Δεν υπήρχαν και οι μάσκες τότε! Αφού το σπούδασε το αντικείμενο, άνοιξε πρώτη η πόρτα της ΩΡΑΣ των ΣΠΟΡ. Στη 12ετή διαδρομή του, έκανε στάσεις στην ΚΙΤΡΙΝΟΜΑΥΡΗ ΩΡΑ και στην SportDay. Mέχρι τον Ιούνιο του 2017. Mετά Sportime. Από την πρώτη μέρα της επιστροφής του στα Περίπτερα! Γουστάρει ότι οι περισσότεροι λατρεύουν να... μισούν. Τη διαιτησία!