ΠΑΣ Γιάννινα – ΟΦΗ 1-0: Η… φόρα και η… κατηφόρα!

ΠΑΣ Γιάννινα - ΟΦΗ 1-0: Νίκη παραμονής με Παμλίδη για τον... φορτσάτο από το Αγρίνιο, ΠΑΣ Γιάννινα, κόντρα σε έναν ΟΦΗ που συνεχίζει να... ξύνει τον πάτο του βαρελιού! Eπτά σερί ήττες μετράει η ομάδα του Ηρακλείου!

ΠΑΣ Γιάννινα – ΟΦΗ 1-0: Νίκη παραμονής με Παμλίδη για τον… φορτσάτο από το Αγρίνιο, ΠΑΣ Γιάννινα, κόντρα σε έναν ΟΦΗ που συνεχίζει να… ξύνει τον πάτο του βαρελιού! Eπτά σερί ήττες μετράει η ομάδα του Ηρακλείου!

Εκ διαμέτρου αντίθετες, οι πορείες των δύο ομάδων ασχέτως της μικρής βαθμολογικής διαφοράς τους, εκ διαμέτρου αντίθετες παρέμειναν και μετά το τέλος του μεταξύ τους αγώνα.

Ο ΠΑΣ Γιάννινα μεσοβδόμαδα επικράτησε 2-1 του Παναθηναϊκού στο Κύπελλο, στην 10η θέση με 21 πόντους, με τον ΟΦΗ 11ο με 19 βαθμούς και να αγνοεί τη νίκη από τις 7 Ιανουαρίου!

Προβάδισμα με το «καλωσήρθατε»

Ο ΠΑΣ Γιάννινα για ακόμα ένα ματς, πιάνει εξ απήνης τον αντίπαλο του και ανοίγει το σκορ στο 4′ με κεφαλιά του Παμλίδη, έπειτα από εκτέλεση φάουλ του Καρτάλη.

Μέχρι το 20′ οι γηπεδούχοι δημιουργούν άλλες δύο ευκαιρίες χωρίς όμως την ίδια κατάληξη με εκείνη του 4ου λεπτού. Στο 15′ ο Καρτάλης σούταρε άουτ και στο 19′ ο Λεό νικήθηκε ο Σωτηρίου.

Κάπου εκεί… ξυπνάνε και οι Κρητικοί και στο 21′ έχουν την δική τους καλή στιγμή, όταν ο Διαμαντής με κεφαλιά υποχρέωσε τον Λοντίγκιν σε μια εντυπωσιακή απόκρουση.

Ο ΟΦΗ έδειξε μια διάθεση -όχι πολύ φανατικά πάντως – να απειλήσει, αλλά παρότι πήρε μέτρα στο γήπεδο δεν έκανε την μεγάλη ευκαιρία, με εξαίρεση την κεφαλιά του Διαμαντή στο 21′.

Ευθεία γραμμή σε… καρδιογράφημα!

Πάλι ο Διαμαντής, ξανά κεφαλιά, αλλά άουτ η πρώτη απόπειρα του ΟΦΗ να απειλήσει στο δεύτερο ημίχρονο (52′). Ουδεμία άλλη παρατήρηση μέχρι το 70′ σε ένα παιχνίδι που στο δεύτερο ημίχρονο έγινε ακόμα «φτωχότερο» από πλευράς φάσεων.

Με τον ΟΦΗ να έχει τον έλεγχο και την μπάλα στα πόδια του περισσότερη ώρα, ο Αργύρης Γιαννίκης έβαλε τους «φρέσκους» Κρίζμαν και Μπρένερ για να εκμεταλλευτεί την ταχύτητα τους στο ανοιχτό γήπεδο, αφού όσο περνούσε η ώρα θεώρησε δεδομένο οτι οι Κρητικοί θα ρισκάρουν ακόμα περισσότερο. Δεν δικαιώθηκε σε καμία περίπτωση ο κόουτς των Ηπειρωτών.

Οι Κρητικοί μετά την κεφαλιά του Διαμαντή, δεν έκαναν άλλη τελική στο ματς! Πιο εύκολη διαχείριση του υπέρ του 1-0, ούτε ο Γιαννίκης δεν είχε φανταστεί. Ευθεία γραμμή σε καρδιογράφημα, η αντίδραση των φιλοξενούμενων στο δεύτερο ημίχρονο.

Δυο αξιόλογες τελικές έχει το παιχνίδι στο β’ μέρος. Και οι δύο για τους γηπεδούχους. Γυριστό του Ελευθεριάδη στο 71′ άουτ, ίδια η κατάληξη και στην κεφαλιά του Κάστρο ένα λεπτό αργότερα, ενώ στις καθυστερήσεις με τον Σωτηρίου να έχει προωθηθεί σε ένα κόρνερ, ο Πήλιος από μακριά δεν μπορεί να στείλει τη μπάλα στα δίχτυα, έδιωξε σε κόρνερ ο Λυμπεράκης.

ΠΑΣ Γιάννινα – ΟΦΗ– Η κάρτα του αγώνα

MVP: Γιώργος Παμλίδης. Διανύει την καλύτερη χρονιά του στη Super League 1. Eφτασε τα έξι γκολ φέτος με το σημερινό, σκοράροντας σε ματς πρωταθλήματος μετά από 10 αγωνιστικές. Σε εξαιρετικό… φεγγάρι ο επιθετικός του ΠΑΣ Γιάννινα.

UP: Aλέξανδρος Καρτάλης. Το μισό γκολ είναι δικό του. Από την εκτέλεση φάουλ πάρε – βάλε στέλνει τη μπάλα εκεί ακριβώς που βρίσκονται τρεις αμαρκάριστοι συμπαίκτες του.

DOWN: Φιλική συμμετοχή η άμυνα του ΟΦΗ στη φάση του 1-0. Αν δεν έπαιρνε την κεφαλια ο Παμλίδης, θα την έπαιρνε ο Εραμούσπε ή ο Κάστρο. Και οι τρεις ποδοσφαιριστές του ΠΑΣ Γιάννινα ήταν ανενόχλητοι χωρις αντίπαλο μέσα στη μικρή περιοχή του Σωτηρίου!

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Στέφανος Κουμπαράκης. Εύκολο Κυριακάτικο απόγευμα. Ξεκούραστο… μεροκάμματο για τον ρέφερι από την Σύρο στο «Ζωσιμάδες». Εδειξε τέσσερις κίτρινες κάρτες, όλες σωστές. Φάσεις μέσα στις περιοχές δεν είχε, οπότε όλα καλά.

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: 5′ Παμλίδης, 41′ Eραμούσπε, 51′ Σάλιακας – 13′ Ντε Γκουζμάν, 74′ Λυμπεράκης, 81′ Σόουζα

ΚΟΚΚΙΝΕΣ:

ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ (Αργύρης Γιαννίκης): Λοντίγκιν, Πέερσμαν, Παντελάκης, Εραμούσπε, Σάλιακας, Καρτάλης (60′ Κριζμάν), Ντομίνγκες, Ελευθεριάδης (89′ Πήλιος), Κάστρο, Παμλίδης (60′ Μπρένερ), Λεό (78′ Λιάσος).

ΟΦΗ (Γιώργος Σίμος): Σωτηρίου, Ουές, Διαμαντής, Γιαννούλης, Κοροβέσης (64′ Λυμπεράκης), Στάικος, Ντε Γκουζμάν (69′ Μπαλογιάννης), Νέιρα (15′ Βαφέας), Στούρτζεον, Καστάνιος, Γρίβας (69′ Σόουζα).

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «ΠΑΣ Γιάννινα – ΟΦΗ 1-0: Η… φόρα και η… κατηφόρα!», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.
Νίκος Μαρκάτος

Η καθημερινή του «επίσκεψη» για μια τριετία στο κτίριο της Λ. Αθηνών, όπου στεγάζεται το ΦΩΣ, του κόλλησαν το... μικρόβιο της Δημοσιογραφίας. Δεν υπήρχαν και οι μάσκες τότε! Αφού το σπούδασε το αντικείμενο, άνοιξε πρώτη η πόρτα της ΩΡΑΣ των ΣΠΟΡ. Στη 12ετή διαδρομή του, έκανε στάσεις στην ΚΙΤΡΙΝΟΜΑΥΡΗ ΩΡΑ και στην SportDay. Mέχρι τον Ιούνιο του 2017. Mετά Sportime. Από την πρώτη μέρα της επιστροφής του στα Περίπτερα! Γουστάρει ότι οι περισσότεροι λατρεύουν να... μισούν. Τη διαιτησία!