ΠΑΣ Γιάννινα – Ολυμπιακός 1-1: Μοιρασιά με Ελ Αραμπί και Περέα!

Οι δύο ομάδες είχαν από ένα ημίχρονο, όπου πέτυχαν και τα γκολ τους.

ΠΑΣ Γιάννινα – Ολυμπιακός: Μοιρασιά στους Ζωσιμάδες για την 2η αγωνιστική των πλέι οφ όπου ΠΑΣ Γιάννινα και Ολυμπιακός έμειναν στο 1-1.

ΠΑΣ Γιάννινα – Ολυμπιακός: Αποτέλεσμα που δείχνει και την εικόνα του αγώνα. Ο Ολυμπιακός ήταν καλός στο πρώτο ημίχρονο και σκόραρε στο 45’+1 με τον Ελ Αραμπί. Ο ΠΑΣ Γιάννινα αύξησε την πίεση του από το 60′ και μετά για να ισοφαρίσει με τον Περέα στο 70′. Οι πρωταθλητές Ελλάδας είχαν δοκάρι στο 12′ με τον Λαλά. Ενώ ο Σισέ έγινε αλλαγή στο πρώτο ημίχρονο όπου τραυματίστηκε στο δεξί γόνατο.

Η στατιστική απεικόνιση ήθελε και τις δύο ομάδες να έχουν από 9 τελικές, με τους γηπεδούχους να είχαν τρεις στην εστία και τους αντιπάλους τους τις διπλάσιες.

Στην κούρσα του πρωταθλήματος ο Ολυμπιακός παραμένει αγκαλιά με τον τίτλο, έχοντας μεγάλη διαφορά. Ο ΠΑΣ Γιάννινα έχει τις ελπίδες του για την 4η θέση.

ΠΑΣ Γιάννινα – Ολυμπιακός: Οι ενδεκάδες των Μεταξά, Μαρτίνς

Ο Ηρακλής Μεταξάς είχε τέσσερις επιστροφές σε σχέση με το ματς κόντρα στον ΠΑΟΚ. Πρόκειται για τους Σάλιακα, Καραχάλιο, Ποζνάνσκι, Γκαρντάφσκι, που μάλιστα ήταν και στο αρχικό σχήμα. Παρέμεινε εκτός ο τραυματίας μπακ Πίρσμαν. Πήγε σε μια ενδεκάδα με σύστημα 4-4-1-1. Ο Περέα ήταν ο μοναδικός προωθημένος και ο Ντομίνγκεθ ήταν πίσω του.

Ο Πέδρο Μαρτίνς δεν άλλαξε το 4-2-3-1. Είχε όμως 3 νέα πρόσωπα σε σχέση με το ματς κόντρα στον Άρη. Πρόκειται για τους Παπαταθόπουλο, Μαντί Καμαρά, Αγκιμπού Καμαρά. Πήραν τις θέσεις των Μανωλά, Μπουχαλάκη, Μασούρα. Ο Ελ Αραμπί διατήρησε την θέση του στην γραμμή κρούσης, αφού τελευταία παρουσιάζεται ανεβασμένος.

Το ρεκόρ του Μαρτίνς

Το ματς ήταν ιδιαίτερο για τον Πέδρο Μαρτίνς, αφού συμπλήρωσε τα 209 ματς στον ερυθρόλευκο πάγκο. Έγινε ο προπονητής με τις περισσότερες συμμετοχές, αφήνοντας δεύτερο τον Ντούσαν Μπάγεβιτς με 208 αγώνες.

Δοκάρι ο Λαλά

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε πιο ορεξάτος το ματς ενώ είχε με το μέρος του και τον δυνατό άνεμο. Βρέθηκε πολλές φορές στην περιοχή των γηπεδούχων. Με αποτέλεσμα στο 11′ ο Ελ Αραμπί να μην κάνει καλή προβολή για να σκοράρει. Ένα λεπτό αργότερα ο Λαλά έκανε σουτ από μακριά. Η μπάλα βρήκε στον Στάνκο, πήρε ύψος και στη συνέχεια ο Λοντίγκιν την βρήκε με τα ακροδάχτυλα για να την στείλει στο οριζόντιο δοκάρι και να καταλήξει σε κόρνερ.

ΠΑΣ Γιάννινα – Ολυμπιακός: Η διπλή επέμβαση του Βατσλίκ

Βέβαια από το 20λεπτο και μετά ο ΠΑΣ Γιάννινα βρήκε τον χώρο του. Για να κερδίσει μέτρα, με τους φιλοξενούμενους να κάνουν λάθη στις πάσες στο κέντρο. Κι έτσι σε μια αντεπίθεση στο 22′ ο Περέα βρέθηκε προ του Βατσλίκ, πιεζόμενος από τον Σισέ, με τον Τσέχο τερματοφύλακα να βγάζει το πλασέ. Ο Γκαρντάβσκι πήρε το ριμπάουντ, έκανε το σουτ και ο Βατσλίκ απέκρουσε ξανά.

Ο τραυματισμός του Σισέ

Στο 25′ τραυματίστηκε ο Σισέ στο δεξί του γόνατο. Σε μια διεκδίκηση της μπάλας με τον Περέα, πέφτωντας στο έδαφος, φάνηκε να γυρίζει το γόνατο. Οι μορφασμοί του προσώπου του έδειξαν πως ίσως να είναι ένας σοβαρός τραυματισμός. Αλλά αυτό θα φανεί από τις εξετάσεις. Ο Σενεγαλέζος έγινε αλλαγή με τον Μανωλά, πέντε λεπτά αργότερα.

Πυροβόλησε ο Ελ Αραμπί

Μετά από αυτό κάπως έπεσε ο ρυθμός της αναμέτρησης. Αλλά στο 45’+1 ο Ελ Αραμπί έδειξε την κλάση του. Ο Λαλά εκτέλεσε πλάγιο και ο Μαροκινός πήρε την μπάλα στην μεγάλη περιοχή, με πλάτη προς το τέρμα. Γύρισε, αφήνοντας πίσω τον Κάργα, βρέθηκε φάτσα με το τέρμα και σούταρε στην απέναντι γωνία για να σκοράρει. Για τον 35χρονο άσο ήταν το 3ο σερί ματς που σκοράρει, έχοντας βρει την φόρμα του.

Η αλλαγή του Μαντί Καμαρά

Το πρώτο ημίχρονο έκλεισε με το γκολ του Ελ Αραμπί. Στην αρχή του δευτέρου ο Πέδρο Μαρτίνς έκανε αλλαγή τον Μαντί Καμαρά με τον Μπουχαλάκη. Πολλά τα παράπονα που είχε για τον χαφ από την Γουϊνέα που δεν βοήθησε, ενώ στο τελευταίο 15λεπτο του αγώνα, τον έβγαλε από τα χαφ και τον πήγε στα άκρα της επίθεσης. Φέρνοντας στην θέση του τον Αγκιμπού Καμαρά.

Στο δεύτερο 45λεπτο, έως το 60′ το παιχνίδι ήταν αδιάφορο. Πολλές οι διακοπές στο παιχνίδι και τα σκληρά μαρκαρίσματα. Ο Ολυμπιακός είχε κατοχή και ο ΠΑΣ Γιάννινα περίμενε για τις αντεπιθέσεις.

Αλλά στο 65′ οι πρωταθλητές Ελλάδας είχαν μια καλή στιγμή με τους Γκάρι Ροντρίγκες, Αγκιμπού Καμαρά να ήταν άστοχοι. Στο 69′ ο Κάργας έκανε δυνατό σουτ και η μπάλα πέρασε δίπλα από το δεξί δοκάρι.

ΠΑΣ Γιάννινα – Ολυμπιακός: Ισοφάρισε ο Περέα

Για να έρθει ο Περέα στο 70′ να φέρει το ματς στα ίσια. Συγκεκριμένα μετά από φάση διαρκείας οι Μπουχαλάκης, Εμβιλά δεν κατάφεραν να διώξουν την μπάλα. Αυτή πήγε στον Περέα, που κοντά με το τέρμα έκανε συρτό σουτ για να στείλει την μπάλα στα δίχτυα. Οι ερυθρόλευκοι διαμαρτυρήθηκαν για χέρι, στο ξεκίνημα της φάσης, από τον Ντομίνγκεθ.

Μετά το γκολ αυτό, ο Ολυμπιακός αύξησε περισσότερο την πίεση του. Στο 77′ χάθηκε τρομερή ευκαιρία. Ο Γκάρι Ροντρίγκες βρέθηκε προ του Λοντίγκιν. Έσπασε στον Αγκιμπού Καμαρά, που έκανε σουτ με τον Καραχάλιο να διώχνει σχεδόν πάνω στη γραμμή. Στη συνέχεια έκανε σουτ ο Γκάρι Ροντρίγκες κι έδιωξαν ξανά οι αμυντικοί του ΠΑΣ Γιάννινα. Σε μια φάση όπου ο Ολυμπιακός διαμαρτυρήθηκε για πέναλτι σε χέρι αμυντικού του ΠΑΣ Γιάννινα. Η φάση ελέγχθηκε από το VAR που δεν διαπίστωσε κάποια παράβαση.

Ήταν και η τελευταία καλή στιγμή, ανεξάρτητα από το γεγονός πως ο Μαρτίνς έριξε στο ματς και τον Τικίνιο, ωστόσο το σκορ δεν άλλαξε.

Πατήστε ΕΔΩ να δείτε τις καλύτερες φάσεις του αγώνα.

ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ-ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ Η ταυτότητα του αγώνα

ΣΚΟΡΕΡ:  70′ Περέα – 45’+1 Ελ Αραμπί

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: 58′ Κάργας, 61′ Στάνκο – 56′ Λαλά

ΚΟΚΚΙΝΕΣ:

MVP: Ο Ζήσης Καραχάλιος έκανε έκανε ένα εξαιρετικό παιχνίδι, καθώς έκλεισε πολλούς διαδρόμους και είχε πολλές κερδισμένες μάχες στο κέντρο. Παράλληλα ήταν εκείνος που έβγαλε την μπάλα λίγο πάνω από την γραμμή στην φάση του 77′. Και με αυτή έσωσε, ουσιαστικά, τον βαθμό.

UP: Για ένα ακόμα παιχνίδι, το τρίτο στη σειρά ο Γιουσέφ Ελ Αραμπί βρήκε δίχτυα. Σε μια φάση που ήταν καθαρά δικής του επινόησης δείχνοντας την κλάση του. Αλλά δεν έφτασε για να δώσει τη νίκη.

DOWN: Για ένα ακόμα παιχνίδι ο Μαντί Καμαρά ήταν σκιά του καλού του εαυτού. Ο Μαρτίνς τον ξεκίνησε στο ματς δίπλα στον Εμβιλά. Αλλά η αγωνιστική του εικόνα ήταν τέτοια που είχε πολλά παράπονα. Μάλιστα έφτασε προς το φινάλε του πρώτου ημιχρόνου να τον βάλει να παίξει εξτρέμ. Και τον έκανε αλλαγή στο ημίχρονο. Φέτος είναι η χειρότερη σεζόν στον Ολυμπιακό.

ΠΑΣ Γιάννινα (Ηρακλής Μεταξάς): Λοντίγκιν, Σάλιακας, Εραμούσπε, Κάργας, Ποζνάνσκι, Καραχάλιος, Στάνκο, Σνάιντερ (90’+3 Μπρένερ), Γκαρντάβσκι (88′ Λιάσος), Ντομίνγκεθ (90′ Παντελάκης), Περέα.

Ολυμπιακός (Πέδρο Μαρτίνς): Βατσλίκ, Λαλά (82′ Ανδρούτσος), Σωκράτη, Σισέ (30′ Μανωλάς), Ρέαμπτσιουκ, Εμβιλά, Μαντί Καμαρά (46′ Μπουχαλάκης), Ζοάο Καρβάλιο (64′ Βαλμπουενά), Γκάρι Ροντρίγκες (82′ Τικίνιο) , Αγκιμπού Καμαρά, Ελ Αραμπί.

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «ΠΑΣ Γιάννινα – Ολυμπιακός 1-1: Μοιρασιά με Ελ Αραμπί και Περέα!», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.
Αλέξανδρος Χρηστάκος

Με μια μπάλα στο χέρι από μικρός. Κάποια στιγμή ξεκίνησε ερασιτεχνική καριέρα ποδοσφαιριστή στα χωμάτινα γήπεδα! Παράλληλα του άρεσε και να γράφει, γι' αυτά που ζούσε εντός των γραμμών. Γι' αυτό και σπούδασε δημοσιογραφία. Έκανε τα πρώτα βήματα στον Πρωταθλητή (1997-2011). Δούλεψε σε αθλητικά σάιτ Ολυμπιακών αποχρώσεων. Εν συνεχεία πέρασε από τη SportDay (2015-2017) και τώρα στο Sportime (από το 2017). Πλέον η μπάλα έφυγε για τα καλά από τα πόδια και είναι... στο γραπτό!