ΠΑΣ Γιάννινα – Παναθηναϊκός 0-0: Μπλόκο πάλι στους «Ζωσιμάδες»

Επεισοδιακό στο φινάλε το ματς ΠΑΣ Γιάννινα - Παναθηναϊκός

ΠΑΣ Γιάννινα – Παναθηναϊκός: Χωρίς σκορ έληξε η αναμέτρηση για την 4η στροφή των πλέι οφ της Super League Interwetten.

Η ομάδα του Ιβάν Γιοβάνοβιτς δεν εκμεταλλεύθηκε το πολύ καλό πρώτο ημίχρονο, με αποτέλεσμα το ματς να μην κυλήσει όπως θα ήθελε.

Δυο ισοπαλίες και έξι ήττες μετρά ο Παναθηναϊκός από το 2016, με γηπεδούχο τον ΠΑΣ Γιάννινα, ο οποίος τελείωσε το παιχνίδι με παίκτη περισσότερο λόγω αποβολής του Χουάνκαρ (χάνει το ντέρμπι με τον Ολυμπιακό) στο 80′.

Έντονα παράπονα των φιλοξενούμενων για τη διαιτησία του Ιστβάν Βαντ.

Η εικόνα του αγώνα

Ο Ιβάν Γιοβάνοβιτς έδωσε φανέλα βασικού στον Ζοζέ Μαουρίσιο για πρώτη φορά από τις 2 Φεβρουαρίου και το εκτός έδρας παιχνίδι με τον ΟΦΗ.

Δεν απαρνήθηκε το 4-3-3 ο προπονητής του Παναθηναϊκού, ο οποίος έδωσε ξεκάθαρη οδηγία για φουλ επιθετική τακτική.

Στο πρώτο ημίχρονο μία ομάδα υπήρχε στον αγωνιστικό χώρο κι αυτή ήταν η φιλοξενούμενη. Τρομερή ενέργεια, συνεχείς κινήσεις απ’ όλους τους παίκτες, πολύ καλή κυκλοφορία, ιδανική μετάβαση από την άμυνα στην επίθεση.

Η πρώτη καλή στιγμή καταγράφηκε στο 12ο λεπτό, όταν το δυνατό σουτ του Μαουρίσιο πέρασε πάνω από το δοκάρι, ενώ στο 18′, έπειτα από κόρνερ του Μιγιάτ Γκατσίνοβιτς, ο αμαρκάριστος Φραν Βέλεθ έστειλε με κεφαλιά την μπάλα στην αγκαλιά του Γιούρι Λοντίγκιν.

Πέντε λεπτά αργότερα, οι Χουάνκαρ και Αϊτόρ συνεργάστηκαν ωραία, ο Ισπανός μεσοεπιθετικός σούταρε και η μπάλα πέρασε εκατοστά δίπλα από το δεξί δοκάρι του ΠΑΣ.

Στο 20′ η κατοχή ήταν 34%-66% και στο 25′ 28%-72%, ενώ στο 32′ οι τελικές ήταν 1-5, δείγμα της ανωτερότητας των φιλοξενούμενων.

Η μεγαλύτερη ευκαιρία του πρώτου ημιχρόνου καταγράφηκε στο 31ο λεπτό, όταν έπειτα από φάση διαρκείας στα καρέ του ΠΑΣ, ο Μαουρίσιο έπιασε ένα δυνατό σουτ και η μπάλα τράνταξε το οριζόντιο δοκάρι.

Ήταν τέτοια η κυριαρχία του Παναθηναϊκού, που σε εκείνο το χρονικό σημείο, πέντε παίκτες του βρέθηκαν εντός αντίπαλης περιοχής σε μη στημένη μπάλα.

Όλοι οι φιλοξενούμενοι δρούσαν σαν επιθετικοί, με μπροστάρη τον… Φραν Βέλεθ, ο οποίος είχε 3 τελικές προσπάθειες μέχρι το 37ο λεπτό!

Τα δε γεμίσματα του πρώτου ημιχρόνου ήταν 0/7 για τον ΠΑΣ και 3/22 για τον Παναθηναϊκό, στατιστικό που φανέρωνε πόσο μονόπλευρη ήταν η αναμέτρηση αλλά και ότι οι γηπεδούχοι βαστούσαν γερά στο αμυντικό σκέλος.

Διαφορετική ήταν η εικόνα του δευτέρου ημιχρόνου, το τελευταίο 15λεπτο του οποίου διεξήχθη υπό καταρρακτώδη βροχή.

Ο ΠΑΣ Γιάννινα ισορρόπησε την αναμέτρηση και πέτυχε να περιορίσει την επιθετικότητα του Παναθηναϊκού, εξέλιξη φυσιολογική διότι κάποια στιγμή θα έμπαινε στην εξίσωση και ο παράγοντας κόπωση.

Μεγάλη ευκαιρία χάθηκε στο 62ο λεπτό, όταν από σέντρα του Γιάννη Κώτσιρα, ο αφύλαχτος και σε πλεονεκτική θέση Αϊτόρ σούταρε πολύ ψηλά.

Ο Γιοβάνοβιτς έριξε στη μάχη τους Τάσο Χατζηγιοβάνη, Σωτήρη Αλεξανδρόπουλο και Ματέους Βιτάλ, σε μία προσπάθεια να έρθει η νίκη για την ομάδα του.

Στο 80ό λεπτό, ο Παναθηναϊκός έμεινε με 10 παίκτες λόγω απευθείας κόκκινης κάρτας στον Χουάνκαρ, επειδή ο διαιτητής έκρινε ότι χτύπησε εκούσια τον Χουάν Χοσέ Περέα.

Ακολούθησε μεγάλη ένταση στον αγωνιστικό χώρο, με τον Γιάννη Κάργα να σπρώχνει και να ρίχνει στο έδαφος τον Αϊτόρ, προτού ο Χουάνκαρ αποχωρήσει εν εξάλλω κατάσταση για τα αποδυτήρια.

Ο Παναθηναϊκός, παρά το αριθμητικό μειονέκτημα και τη σφοδρή βροχόπτωση, προσπάθησε να πάρει τη νίκη στα τελευταία λεπτά, αλλά δεν τα κατάφερε.

ΠΑΣ Γιάννινα – Παναθηναϊκός: Η κάρτα του αγώνα

ΓΚΟΛ: –

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: 54′ Περέα, 81′ Κάργας, 90′ Εραμούσπε – 68′ Γκατσίνοβιτς, 82′ Αϊτόρ

ΚΟΚΚΙΝΕΣ: 80′ Χουάνκαρ

MVP: Ο Γιούρι Λοντίγκιν. Όποτε χρειάστηκε ο τερματοφύλακας του ΠΑΣ, δήλωσε «παρών»

UP: Το πρώτο ημίχρονο του Παναθηναϊκού. Υπέροχο ποδόσφαιρο. Έλειψε το γκολ

DOWN: Ο Χουάν Χοσέ Περέα. Πέραν του ότι δεν απείλησε στιγμή, έβγαλε και πάλι κόντρα στην πρώην ομάδα του έναν εκνευρισμό, μία επιθετικότητα… Ευτυχώς που δεν τραυμάτισε και τον Αλμπέρτο Μπρινιόλι στη φάση του 54′

ΔΙΑΙΤΗΣΙΑ: Ανύπαρκτη η αποβολή στον Χουάνκαρ. Βάσει κανονισμού, επειδή χρησιμοποιεί τον πήχη και όχι τον αγκώνα, η φάση ελέγχεται πειθαρχικά με «ταβάνι» την κίτρινη κάρτα. Συν ότι προφανώς δεν είναι χτύπημα εκτός φάσης

ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ (Ηρακλής Μεταξάς): Λοντίγκιν, Σάλιακας, Εραμούσπε, Κάργας, Πίρσμαν, Καραχάλιος, Στάνκο, Γκαρντάβσκι, Σνάιντερ (90+6′ Λιάσος), Μέντες (56′ Λώλης), Περέα (89′ Παντελάκης).

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Ιβάν Γιοβάνοβιτς): Μπρινιόλι, Κώτσιρας, Σένκεφελντ, Βέλεθ, Χουάνκαρ, Ρούμπεν, Μαουρίσιο (76′ Αλεξανδρόπουλος), Γκατσίνοβιτς (78′ Βιτάλ), Παλάσιος, Αϊτόρ (85′ Σάντσες), Ιωαννίδης (75′ Χατζηγιοβάνης).