ΠΑΣ Γιάννινα – Παναθηναϊκός 1-0: Κλάους… παραμονής

Σημαντική νίκη για την ομάδα του Γιάννη Πετράκη - Τρεις αναγκαστικές αλλαγές και μια σκόπιμη αποβολή

Με γκολ του Στέφανου Αθανασιάδη στο 73ο λεπτό, ο ΠΑΣ Γιάννινα επικράτησε 1-0 του άτυχου Παναθηναϊκού και πανηγύρισε μία πολύ σημαντική νίκη στη μάχη για την παραμονή στη Super League.

Σε διάταξη 3-4-3 παρέταξαν τις ομάδες τους οι Γιάννης Πετράκης και Γιώργος Δώνης, οι οποίοι κλήθηκαν να αντιμετωπίσουν τις πολλές απουσίες τους.

Υψηλό τέμπο επεφύλασσε το μεγαλύτερο διάστημα του α’ ημιχρόνου, ωστόσο τα πιο αξιοσημείωτα γεγονότα ήταν οι δύο αναγκαστικές αλλαγές του Παναθηναϊκού πριν από τη συμπλήρωση του 20λέπτου.

Συγκεκριμένα, οι Ουσμάν Κουλιμπαλί και Εμάνουελ Ινσούα αντιμετώπισαν πρόβλημα στο πόδι και το κεφάλι, με αποτέλεσμα να αντικατασταθούν από τους Νώντα Παντελάκη και Ηλία Χατζηθεοδωρίδη αντίστοιχα.

Ο ΠΑΣ Γιάννινα υπερίσχυσε σε τελικές (3-2) και κόρνερ (4-1), ενώ ο Παναθηναϊκός είχε την κατοχή στο α’ ημίχρονο με 54%.

Ο Αλέξανδρος Νικολιάς στο ξεκίνημα και ο Σάντι Κρίζμαν στη συνέχεια, ήταν οι πιο δραστήριοι παίκτες του γηπέδου, ενώ ο Στέφανος Αθανασιάδης έχασε την καλύτερη ευκαιρία (καρφωτή κεφαλιά στο 34’ που εξουδετέρωσε ο Σωκράτης Διούδης).

Ο Δώνης άλλαξε τη διάταξη σε 3-5-2 με τους Τάσο Χατζηγιοβάνη-Αργύρη Καμπετσή στην κορυφή και τον Γιάννη Μπουζούκη από πίσω τους, χωρίς ωστόσο ο Παναθηναϊκός να πάρει τα ηνία του αγώνα.

Στο β’ ημίχρονο το… σκορ στους τραυματισμούς ήταν 1-1, με τη διαφορά ότι ο Δημήτρης Κουρμπέλης έβγαλε το 90λεπτο, ενώ ο Σάντι Κρίζμαν αποχώρησε στο 69′.

Τέσσερα λεπτά αργότερα, οι “πράσινοι” έχασαν την μπάλα στο κέντρο, ο Νικολιάς σέντραρε μπροστά από τον Παντελάκη, ο Αθανασιάδης πρόλαβε τον Μαυρομμάτη στον αέρα και με κεφαλιά άνοιξε το σκορ.

Η είσοδος του Όμρι Άλτμαν στο 75′ έδωσε μία σχετική πνοή στο “τριφύλλι”, όμως, ο συγκεκριμένος μετατράπηκε σε μοιραίο παίκτη στο 87′, αφού ο Μάρκος Βελλίδης τον σταμάτησε στο μεταξύ τους τετ-α-τετ.

Ο Πετράκης φρέσκαρε τη μεσοεπιθετική του γραμμή με τους Ζαν-Μπαπτίστ Λεό και Ιγκόρ Βιντάλ, ενώ στο 89′ έβαλε τον Στέφανο Σιόντη αντί του Ευριπίδη Γιάκου, διότι ήθελε φρέσκα πόδια στα χαφ.

Στις καθυστερήσεις έγιναν δύο φάσεις με πρωταγωνιστή τον Μαυρομάτη: στο 90+1′ ορθώς ακυρώθηκε γκολ του για οφσάιντ και στο 90+6′ βρέθηκε στο έδαφος, όμως πιθανότατα έπεσε… εύκολα.

ΔΕΙΤΕ ΤΟ LIVE ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ

ΜVP: O Αλέξανδρος Νικολιάς. Ιδιαίτερα δραστήριος από την αριστερή πλευρά, ταλαιπώρησε τον Ουσμάν Κουλιμπαλί στη φάση του τραυματισμού του και, κυρίως, έβγαλε την ασίστ για το μοναδικό γκολ της αναμέτρησης στο 73ο λεπτό.

UP: Ο Στέφανος Αθανασιάδης. Έστειλε την προειδοποιητική βολή στο 34′ και στο 73′ σημείωσε το 2ο γκολ του σε 16 συμμετοχές στο εφετινό πρωτάθλημα.

DOWN: Η ατυχία του Παναθηναϊκού. Όταν καλείσαι να αγωνιστείς χωρίς τους Έργκους Κάτσε, Χρήστο Δώνη, Φεντερίκο Μακέντα, στο πρώτο 20λεπτο χάνεις Ουσμάν Κουλιμπαλί, Εμάνουελ Ινσούα λόγω τραυματισμού και, ουσιαστικά, για ένα 45λεπτο παίζεις με τραυματία στο πρόσωπο τον Δημήτρη Κουρμπέλη, έχεις σημαντική δικαιολογία για το αρνητικό αποτέλεσμα.

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Ο Γιώργος Κομίνης δεν «κιτρίνισε» τον Απόστολο Σκόνδρα, ο οποίος έθεσε νοκ-άουτ τον Εμάνουελ Ινσούα με τον παρατεταμένο αγκώνα του και γενικώς έπαιξε σκληρά, ενώ η κάρτα στον Γιάννη Μπουζούκη ήταν υπερβολικά αυστηρή. Ορθώς ακυρώθηκε το γκολ του Φάνη Μαυρομμάτη στο 1ο λεπτό των καθυστερήσεων. Γενικώς, ο ρέφερι από τη Θεσπρωτία δεν υπέπεσε στο σοβαρό λάθος.

ΓΚΟΛ: 73’ Αθανασιάδης

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: 21’ Κρίζμαν, 47’ Μάνος – 43’ Μπουζούκης, 61’ Χατζηθεοδωρίδης

ΚΟΚΚΙΝΕΣ: 90+3’ Κρίζμαν (2η κίτρινη)

ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ (Γιάννης Πετράκης): Βελλίδης, Τζημόπουλος, Α. Μιχαήλ, Σκόνδρας, Μπουκουβάλας, Κάστρο, Νικολιάς, Γιάκος (89’ Σιόντης), Κρίζμαν (69’ Λεό), Μάνος (80’ Βιντάλ), Αθανασιάδης.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Γιώργος Δώνης): Διούδης, Κουλιμπαλί (7’ Παντελάκης), Κολοβέτσιος, Μαυρομμάτης, Γιόχανσον, Ινσούα (20’ Χατζηθεοδωρίδης), Κουρμπέλης, Στάικος, Μπουζούκης, Χατζηγιοβάνης (75’ Άλτμαν), Καμπετσής.

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «ΠΑΣ Γιάννινα – Παναθηναϊκός 1-0: Κλάους… παραμονής», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.
Μάνος Ανδρουλάκης

Ο Μάνος Ανδρουλάκης σπούδασε αθλητική δημοσιογραφία και το 2006 έκανε την αρχή σε εβδομαδιαία εφημερίδα του Ηρακλείου Κρήτης. Από το 2009 μέχρι το 2015 εργάστηκε στην ιστοσελίδα Contra.gr. Στο Sportime επιμελείται τους αγώνες του ποδοσφαιρικού Παναθηναϊκού και θέματα γύρω από την «πράσινη» επικαιρότητα.