ΠΑΣ Γιάννινα – Βόλος 0-1: Πέρασε με Δουβίκα

ΠΑΣ Γιάννινα – Βόλος: Για τον έναν ήταν μία ευκαιρία να δείξει ότι μπορεί να πάρει νίκες εντός έδρας. Για τον δεύτερο ένα διπλό θα έστελνε μήνυμα σε όλους πως δεν τα παρατάει στη μάχη της εξάδας. Τελικώς οι Θεσσαλοί πήραν το τρίποντο με 1-0 και έμειναν σε τροχιά πλέι οφ όντας στο -4 από...

ΠΑΣ Γιάννινα – Βόλος: Για τον έναν ήταν μία ευκαιρία να δείξει ότι μπορεί να πάρει νίκες εντός έδρας. Για τον δεύτερο ένα διπλό θα έστελνε μήνυμα σε όλους πως δεν τα παρατάει στη μάχη της εξάδας. Τελικώς οι Θεσσαλοί πήραν το τρίποντο με 1-0 και έμειναν σε τροχιά πλέι οφ όντας στο -4 από τον έκτο Αστέρα Τρίπολης.

ΠΑΣ Γιάννινα και Βόλος είναι ομάδες που θέλουν να παίξουν ποδόσφαιρο και αυτό φάνηκε στο πρώτο ημίχρονο. Αμφότεροι θέλησαν να βάλουν την μπάλα κάτω και να δημιουργήσουν, όμως, οι Θεσσαλοί από πολύ νωρίς πήραν κεφάλι στο σκορ. Με την γκάφα του Εραμούσπε ο Μπαρτόλο κέρδισε πέναλτι και ο Δουβίκας στο 14′ έκανε το 0-1. Έτσι γρήγορα μπήκαν νέα δεδομένα στο ματς. Ο ΠΑΣ Γιάννινα βρέθηκε με την πλάτη στον τοίχο. Είχε μία φάση στο 18′ με τον Κάργα και άλλη μία ένα λεπτό μετά με τον Πίρσμαν. Ο Βόλος έχοντας αυτό που ήθελε σταδιακά έδωσε χώρο και στο 35′ θα μπορούσε να έχε τελειώσει το ματς σε μία αντεπίθεση. Ωστόσο, το σουτ του Δουβίκα σταμάτησε στο δοκάρι.

Έως το σφύριγμα της λήξης δεν υπήρχε κάποια μεγάλη φάση. Ο αγωνιστικός χώρος γινόταν διαρκώς και χειρότερος όσο έπαιζαν οι ομάδες και αυτό ανάγκαζε τους παίκτες να καταφεύγουν και σε μεγάλες μπαλιές. Σε τέτοιες περιπτώσεις φυσικά βολεύεται αυτός που έχει το προβάδισμα.

Στο δεύτερο 45λεπτο οι φιλοξενούμενοι επέλεξαν να παίξουν για το αποτέλεσμα. Άφησαν την μπάλα στους «κυανόλευκους», αλλά δεν το πλήρωσαν. Ο Λιάσος είχε μία καλή στιγμή στο 55′, ενώ ο ίδιος παίκτης απείλησε και στη συνέχεια.

Ο Γιαννίκης άλλαξε κάποια πράγματα, αλλά η ομάδα του δεν μπόρεσε ξανά να φτάσει στο γκολ. Για τέταρτο σερί ματς πρωταθλήματος έμεινε άσφαιρη, ενώ πλέον αγνοεί τη νίκη από τις 6 Δεκεμβρίου και το ματς με τη Λαμία. Έτσι μάλλον πρέπει να αρχίσει να κοιτάει κυρίως προς τα κάτω και όχι προς τα πάνω, σε αντίθεση με τον Βόλο που είναι πια 7ος.

ΠΑΣ Γιάννινα – Βόλος: Η κάρτα του αγώνα

MVP: Για ένα ματς ακόμη ο Δουβίκας κατάφερε να ξεχωρίσει. Βάζει το μοναδικό γκολ της αναμέτρησης εκτελώντας εύστοχα το πέναλτι που κέρδισε ο Μπαρτόλο. Εκτός αυτού, όμως, είχε και δοκάρι μετά από ωραία προσωπική του ενέργεια.

UP: Υπάρχουν ματς που δείχνει ότι είναι για το παραπάνω ο Μπαρτόλο. Σε αυτό έκανε το… καθήκον του. Κέρδισε το πέναλτι με το οποίο νίκησε η ομάδα του, ενώ είχε και ορισμένες ακόμη καλές στιγμές στο πρώτο ημίχρονο.

DOWN: Αδικαιολόγητος είναι ο Εραμούσπε, ο οποίος έγινε και αλλαγή στο ημίχρονο. Όχι μόνο χάνει την μπάλα στη φάση του 0-1, αλλά στη συνέχεια φροντίζει να… σιγουρέψει την γκάφα του κάνοντας και το πέναλτι στον Μπαρτόλο.

ΓΚΟΛ: 14′ πέν. Δουβίκας

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Απαρατήρητος πέρασε ο Ευστάθιος Γκορτσίλας. Στη φάση του πέναλτι ορθώς δείχνει βούλα. Ο Εραμούσπε δεν έχει καμία σχέση με την μπάλα και απλώς παίρνει τα πόδια του Μπαρτόλο.

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: 12′ Εραμούσπε, 43′ Κάργας, 59′ Παντελάκης – 33′ Γκρίλο, 54′ Τέκιο, 73′ Περέα, 77’Δ ουβίκας, 77′ Μπαρτόλο, 88′ Τσοκάνης, 90’+3 Μήτογλου

ΚΟΚΚΙΝΕΣ: –

ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ (Αργύρης Γιαννίκης): Χουτεσιώτης, Παντελάκης, Πίρσμαν, Εραμούσπε (46′ Λιάσος), Σάλιακας, Κάργας, Σιόντης (71′ Μιλιντσεάνου), Καρταλής, Ελευθεριάδης (46′ Μπρένερ), Παμλίδης (46′ Λεό), Κρίζμαν.

ΒΟΛΟΣ (Ανχέλ Λόπεθ): Κλέιμαν, Τέκιο (56′ Ντεντάκης), Μήτογλου, Γκρίλο, Φεράρι, Ριένστρα, Τσοκάνης, Ρενάτο (56′ Περέα), Μπαρτόλο (78′ Σάντσες), Μαρτίνες (66′ Κιάκκος), Δουβίκας.

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «ΠΑΣ Γιάννινα – Βόλος 0-1: Πέρασε με Δουβίκα», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.