Πιο ουσιαστική η Ξάνθη, δίκαιη νίκη!

Η ακριτική ομάδα ήταν πιο εύστοχη κόντρα στον Λεβαδειακό, που είχε τις ευκαιρίες, αλλά πέτυχε μόνο ένα γκολ στις καθυστερήσεις και μοιραία ηττήθηκε!

Η Ξάνθη δεν είχε κερδίσει μέχρι στιγμής εκτός έδρας, αλλά πραγματοποιώντας μία αρκετά καλή και περισσότερο μεστή εμφάνιση, πήρε το «διπλό» στην έδρα του Λεβαδειακού με 2-1.

Οι φιλοξενούμενοι δεν έπαιξαν το καλύτερο ποδόσφαιρο μέσα στο γήπεδο, αλλά έπαιξαν το πιο ουσιαστικό. Έκαναν τις ευκαιρίες τους γκολ και ήταν προσεκτικοί στην άμυνα. Ο Λεβαδειακός είχε τις φάσεις, αλλά όταν δεν σκοράρεις δεν μπορείς να ελπίζεις. Οι Βοιωτοί είχαν δύο δοκάρια με τον νεαρό Ιωαννίδη, όμως αυτό δεν έφτανε. Πλέον μπαίνουν σε μπελάδες και μάλιστα δεν αποκλείεται να υπάρξουν και εξελίξεις!

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τους γηπεδούχους να αναλαμβάνουν την πρωτοβουλία των κινήσεων και να πιέζουν. Μπορεί να μην έχασαν τη μεγάλη ευκαιρία, αλλά είχαν τον έλεγχο και δεν απειλήθηκαν. Στο 37’ μάλιστα έφτασαν μία ανάσα από το γκολ, όταν ο νεαρός Ιωαννίδης που επιλέχθηκε αντί του Μαρκόβσκι, πήρε την κεφαλιά, αλλά έστειλε την μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι.

Η Ξάνθη χτύπησε στην αντεπίθεση στο τελευταίο λεπτό του ημιχρόνου. Ο Μπρίτο βρήκε τον Γέντρισεκ, αυτός «πάτησε» την μπάλα για τον προωθημένο Μπαξεβανίδη και το 1-0 για τους ακρίτες ήταν γεγονός.

Το δεύτερο ημίχρονο άρχισε με τον Λεβαδειακό να πιέζει και είχε και πάλι δοκάρι με τον Ιωαννίδη στο 50’, αυτή τη φορά σε σουτ του νεαρού. Οι ακρίτες έπαιξαν καλή άμυνα και σε μία επίθεσή τους, ο Όμο ανέτρεψε τον Κάστρο. Ο Γέντρισεκ εκτέλεσε το πέναλτι και έκανε το 2-0 στο 70’, που ουσιαστικά τέλειωσε το παιχνίδι.

MVP: Ο Έρικ Γέντρισεκ ήταν πολύ καλός σε όλη τη διάρκεια του αγώνα. Κατάφερε να κρατάει μόνιμα απασχολημένους τους αντίπαλους κεντρικούς αμυντικούς και στο τέλος επιβραβεύτηκε με το γκολ, έστω κι αν ήταν από πέναλτι.

UP: Πολύ καλός ήταν ο Σάββας Τσαμπούρης για τον Λεβαδειακό. Ο δεξιός οπισθοφύλακας είχε καίριες επεμβάσεις, ενώ τα πήγε εξαιρετικά και όταν χρειάστηκε να προωθηθεί. Απλά δεν έφτανε…

DOWN: Λίγα πράγματα από τον Σουμπίνιο. Ο ιθύνων νους του Λεβαδειακού ήταν… ωσεί παρών σε ένα πολύ σημαντικό παιχνίδι, αφού δεν έδωσε βοήθειες και είχε ελάχιστη προσφορά, παρά το γκολ στο τέλος…

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Ο Γιώργος Βρέσκας (Πιερίας) στο 11’ δεν έδωσε καθαρή κίτρινη στον Παντελιάδη και κλωτσιά από πίσω στον Κίκε. Σε γενικές γραμμές ανέχθηκε το σκληρό παιχνίδι και από τις δύο ομάδες.

ΓΚΟΛ: 91’ Σουμπίνιο – 45’ Μπαξεβανίδης, 70’ πεν. Γέντρισεκ

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: 8’ Μητρόπουλος, 69’ Όμο – 82’ Μελισσόπουλος, 92’ Κάστρο

ΚΟΚΚΙΝΕΣ:

ΛΕΒΑΔΕΙΑΚΟΣ (Άκης Μάντζιος): Επασί, Τσαμπούρης, Παντελιάδης (85’ Στανόγεβιτς), Ζησόπουλος, Φαβάρο (62’ Μαρκόβσκι), Όμο, Μητρόπουλος, Σαβαντογκό, Γιακουμάκης, Σουμπίνιο, Ιωαννίδης (72’ Καθάριος).

ΞΑΝΘΗ (Μίλαν Ράσταβατς): Ζίβκοβιτς, Μπαξεβανίδης, Σιλά, Κασάδο, Λισγάρας, Ντε Λούκας, Κοβάσεβιτς, Κίκε (52’ Κάστρο), Μπρίτο (73’ Μελισσόπουλος), Τζουρίτσκοβιτς (85’ Αλμέιδα), Γέντρισεκ.

ΟΦΗ-Ολυμπιακός: Μεγάλης έκτασης επεισόδια στο Ηράκλειο (pics)

Άρης-ΠΑΟΚ: Το 1-0 (vid)

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Πιο ουσιαστική η Ξάνθη, δίκαιη νίκη!», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.