Πρωταθλητές οι έφηβοι του Ολυμπιακού!

Πρωταθλήτρια Ελλάδας αναδείχθηκε για δεύτερη συνεχόμενη χρονιά η «ερυθρόλευκη» Κ-17, καθώς νίκησε με 4-3 στα πέναλτι τον Παναθηναϊκό (0-0 η κανονική διάρκεια, 1-1 η παράταση)!

Στο πρώτο σκαλί του βάθρου οι «ερυθρόλευκοι»!

Η Κ-17 του Ολυμπιακού κατέκτησε το Πρωτάθλημα της Super League Εφήβων (K-17) 2017-18, επικρατώντας στα πέναλτι επί του Παναθηναϊκού, με σκορ 4-3 (σ.σ.: 0-0 ήταν το αποτέλεσμα στην κανονική διάρκεια και 1-1 το σκορ στην παράταση). Οι δύο ομάδες φαινόντουσαν ισοδύναμες στον αγωνιστικό χώρο, με τα 90′ να ολοκληρώνονται στο 0-0 και τους «αιώνιους» να έχουν από 9 καταγεγραμμένες τελικές προσπάθειες ο καθένας.

Στην ημίωρη παράταση, οι «πράσινοι» του Σωτήρη Συλαϊδόπουλου μπήκαν πιο δυναμικά και αρχικά δικαιώθηκαν, καθώς στο 98ο λεπτό ο Αθανασακόπουλος έστειλε την μπάλα στα δίχτυα με προβολή μέσα από τη μικρή περιοχή, δίνοντας προβάδισμα στον Παναθηναϊκό, μετά την ωραία ενέργεια του Παρασκευόπουλου από αριστερά. Ο Ολυμπιακός, όμως, δεν είχε πει την τελευταία του λέξη. Στο 118′ ο Γεωργαντής κινήθηκε από αριστερά και τροφοδότησε τον Μπουλάρι, ο οποίος με προβολή από το ύψος του πέναλτι ισοφάρισε σε 1-1, στέλνοντας το ματς στη ρωσική ρουλέτα των πέναλτι. Εκεί, σε μία ψυχοφθόρα διαδικασία, το σκορ διαμορφώθηκε 4-3, με την εφηβική ομάδα του Ολυμπιακού να σηκώνει, στον ουρανό του Αγρινίου, την κούπα του πρωταθλητή για δεύτερη διαδοχική σεζόν!

Οι συνθέσεις των ομάδων:

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Θέος): Καραργύρης, Κωνσταντινίδης (109′ Κοτσιανούλης), Γκοτζαμανίδης, Μποσκουΐδης, Μαρτίνης, Γλυνός (101′ Ζαχαράκης), Μούγιος (80′ Μπόνιος), Νικόλης, Μπουλάρι, Φέκκας, Τσακίρης (69′ Γεωργαντής).

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Συλαϊδόπουλος): Χατζηγιαννάκης, Βαγιανίδης, Σαντικάι, Σπίνος (91′ Ντοματάς), Παρασκευόπουλος, Αλεξανδρόπουλος, Μαυρουδής, Σερπέζης (114′ Σιατούνης), Αθανασακόπουλος (105’+2′ Αναστόπουλος), Τζαβίδας (69′ Ηλιάδης), Σαμαράς (82′ Ζαγαρίτης).

Super League Κ-17 2017-18 | Τελικός | 9.5.2018

Ολυμπιακός-Παναθηναϊκός 0-0 (1-1 παράταση) (4-3 πέναλτι)

Γήπεδο:
 Παναιτωλικού (Αγρίνιο)
Σκόρερ: 118′ Μπουλάρι (Ολυμπιακός) – 98′ Αθανασακόπουλος (Παναθηναϊκός)
Διαιτητής: Τάσης Γεώργιος (Ηπείρου)
Βοηθοί: Κόλλιας Αθανάσιος, Θανασιάς Αθανάσιος (Ηπείρου)
Αναπληρωματικός: Μάντζιος Γεώργιος (Ηπείρου)
Κίτρινες: 37′ Γλυνός, 42′ Κωνσταντινίδης, 80′ Νικόλης, 86′ Μπουλάρι, 90’+1′ Μπόνιος (Ολυμπιακός) – 34′ Αλεξανδρόπουλος, 85′ Ηλιάδης, 99′ Αναστόπουλος, 99′ Τζαβίδας, 113′ Σερπέζης, 114′ Χατζηγιαννάκης (Παναθηναϊκός)
Κόκκινες:
Δοκάρι: 64’ Σεπρέζης

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Πρωταθλητές οι έφηβοι του Ολυμπιακού!», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.