Πρώτη νίκη για Λαμία με ανατροπή

Το γκολ του Ντέλετιτς δεν ήταν αρκετό για τους "βυσσινί", το γύρισαν οι Φθιώτες με τους Μπαράλες και Επστάιν

Σεφτέ στα τρίποντα για την ομάδα του Μάκη Χάβου που πέρασε από το AEL FC ARENA με νίκη-ανατροπή κόντρα στην ΑΕΛ.

Οι Φθιώτες επικράτησαν με 2-1 σε ένα κομβικό ματς του πρωταθλήματος και πήραν βαθιά ανάσα στη μάχη της παραμονής, βάζοντας στο… πρόβλημα τους “βυσσινί” που έχουν παράπονα από την διαιτησία του Κομίνη.

ΓΚΟΛΑΡΑ ΝΤΕΛΕΤΙΤΣ

Η ΑΕΛ μπήκε καλύτερα στο ματς και αναζήτησε το γκολ από τα πρώτα λεπτά. Στο δεύτερο μόλις λεπτό από εκτέλεση φάουλ του Πίτι, η κεφαλιά του Μόρα «έγλειψε» το δεξί κάθετο δοκάρι του Σαράνοφ. Και στο 22′ από ωραία εκτέλεση φάουλ και πάλι του Πίτι, η εξαιρετική απόκρουση του Σαράνοφ απεσώβησε το γκολ.

Με την συμπλήρωση μισής ώρας αγώνα οι “βυσσινί” βρήκαν τον δρόμο προς τα δίχτυα. Τρομερή ενέργεια του Ντέλετιτς από το κέντρο του γηπέδου, κινήθηκε διαγώνια από τα δεξιά, πέρασε όποιον βρήκε μπροστά του, έκανε το δυνατό αριστερό σουτ και έστειλε τη μπάλα στη δεξιά γωνία του Σαράνοφ.

Στην μοναδική αξιόλογη φάση της Λαμίας, από σέντρα του Επστάιν από τα αριστερά, ο Μπαράλες δεν έπιασε την κεφαλιά, ο Βασιλαντωνόπουλος μόνος του στο δεύτερο δοκάρι, σούταρε, αλλά η μπάλα πέρασε άουτ.

Στη τελευταία φάση του πρώτου ημιχρόνου, ο Κομίνης, όπως φάνηκε και από το ριπλέι, χάρισε τη δεύτερη κίτρινη κάρτα στον Βάντερσον για μαρκάρισμα πάνω στον Μπαργκάν. Αντ’ αυτού ο ρέφερι του συνδέσμου Θεσπρωτίας έβγαλε από το τσεπάκι του την κίτρινη κάρτα στον Βαγγέλη Μόρα για διαμαρτυρία.

ΜΕ ΜΠΑΡΑΛΕΣ-ΕΠΣΤΑΙΝ

Με το ξεκίνημα της επανάληψης (48′), η Λαμία ευτύχησε να φέρει το ματς στα ίσια. Μετά από εκτέλεση φάουλ του Επστάιν, ο Πλιάτσικας πήρε την κεφαλιά και ο Μπαράλες με νέα κεφαλιά από τη μικρή περιοχή εκτέλεσε τον Κρίστινσον.

Και λίγα λεπτά αργότερα θα μπορούσε να πετύχει την ανατροπή. Αντεπίθεση με τον Βασιλαντωνόπουλο, αυτός πέρασε δεξιά στον Μπλάζιτς, γύρισε στον Επστάιν, ο οποίος από θέση τετ α τετ με τον Κρίστινσον, έκανε το πλασέ, αλλά νικήθηκε από τον Ισλανδό.

Την οποία τελικά κατάφερε να πετύχει στο 65′. Ο Βασιλαντωνόπουλος έκανε το γύρισμα από δεξιά, η μπάλα πέρασε από Καραμάνο και Μπαράλες, έφτασε στον Επστάιν, ο οποίος «εκτέλεσε» από κοντά για το 1-2.

Ο Βάντερσον έπαιζε με τη φωτιά και στο 75′ είδε τη δεύτερη κίτρινη κάρτα για μαρκάρισμα στον Ντέλετιτς. Με αποτέλεσμα να δώσει το δικαίωμα στην ΑΕΛ να πιέσει για την ισοφάριση.

MVP: Μπορεί να μην έχει δώσει στη Λαμία όσα θα ήθελε ή, όσα οι Φθιώτες θα περίμεναν, ωστόσο στο AEL FC ARENA ο Σταύρος Βασιλαντωνόπουλος πραγματοποίησε την καλύτερη του φετινή εμφάνιση. Έκανε εξαιρετικό δεύτερο μέρος και βοήθησε τα μέγιστα στην ολική ανατροπή του σκορ.

UP: Η Λαμία έβγαλε ψυχή και πάθος στο δεύτερο μέρος, εκμεταλλεύτηκε τα λάθη των αντιπάλων της και στο φινάλε έδειξε για πρώτη φορά την απαιτούμενη προσοχή, προκειμένου να πάρει το πρώτο τρίποντο της σεζόν.

DOWN: Ο Φέστα προτίμησε να παρατάξει την ομάδα του χωρίς καθαρόαιμο επιθετικό, αναθέτωντας στον Κενάν Μπαργκάν τον ρόλο αυτό. Έμπνευση, η οποία αποδείχθηκε λανθασμένη. Ουδέποτε απείλησε ο Μπαργκάν στο ματς.

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Ο Γιώργος Κομίνης αδίκησε την ΑΕΛ στο πρώτο μέρος, όταν αρνήθηκε να δώσει τη δεύτερη κίτρινη κάρτα στον Βάντερσον σε μαρκάρισμα στον Ντέλετιτς, με το σκορ στο 1-0. Σωστός στις κίτρινες κάρτες και στον μη καταλογισμό δύο πέναλτι, τα οποία ζήτησαν οι γηπεδούχοι.

ΓΚΟΛ: 30′ Ντέλετιτς / 48′ Μπαράλες, 65′ Επστάιν

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: 45’+2′ Μόρας, 51′ Γκόλιας / 13′ Βάντερσον, 21′ Μπλάζιτς, 27′ Δημούτσος, 89′ Ασίγκμπα

ΚΟΚΚΙΝΕΣ: 75′ Βάντερσον (δεύτερη κίτρινη)

ΑΕΛ (Τζανλούκα Φέστα): Κρίστινσον, Κοέφ, Γκόλιας, Μόρας, Χούμπτσεφ, Φατιόν, Μπάλλας (75′ Μιλοσάβλιεβιτς), Μπαργκάν (70′ Κούνιτς), Σαχίτι (13′ λ. τρ. Ακόστα), Πίτι, Ντέλετιτς.

ΛΑΜΙΑ (Μάκης Χάβος): Σαράνοφ, Βασιλαντωνόπουλος, Βάντερσον, Αντέτζο, Σκόνδρας, Μπλάζιτς (63′ Οσμάν), Επστάιν (83′ Ασίγκμπα), Πλιάτσικας, Μπαράλες, Δημούτσος (68′ Μπερτόγλιο), Καραμάνος.

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Πρώτη νίκη για Λαμία με ανατροπή», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.