Super League 1: Η μεγάλη επιστροφή – Τα βλέμματα στο «Βικελίδης»

Μετά από περίπου τρεις μήνες το ελληνικό ποδόσφαιρο επιστρέφει. Η αναμέτρηση Άρης – ΟΦΗ είναι αυτή η οποία ανοίγει την αυλαία στα play off της Super League 1. Με το Πανιώνιος -Βόλος ξεκινούν τα play out. Super League 1 play out: Πανιώνιος-Βόλος Αρχικά, στις 19:15 ο Πανιώνιος υποδέχεται στην Νέα Σμύρνη τον ΝΠΣ Βόλο. Από...

Μετά από περίπου τρεις μήνες το ελληνικό ποδόσφαιρο επιστρέφει.

Η αναμέτρηση Άρης – ΟΦΗ είναι αυτή η οποία ανοίγει την αυλαία στα play off της Super League 1. Με το Πανιώνιος -Βόλος ξεκινούν τα play out.

Super League 1 play out: Πανιώνιος-Βόλος

Αρχικά, στις 19:15 ο Πανιώνιος υποδέχεται στην Νέα Σμύρνη τον ΝΠΣ Βόλο. Από πλευράς γηπεδούχων, ο Λεωνίδας Βόκολος δεν μπορεί να υπολογίζει για την αναμέτρηση με τους Θεσσαλούς στις υπηρεσίες των Μαλέρμπ, Μίκο, Κιάκου, Άρτσε και Μαξίμοβιτς. Από την άλλη, η ομάδα του Στέφανου Ξηρόφωτου, θα αγωνιστεί απέναντι στους «κυανέρυθρους» χωρίς τον τραυματία Γέντρισεκ και τον τιμωρημένο Γκουαροτσένα.

Πανιώνιος

Πέρασε το μεγαλύτερο διάστημα της Super League 1 στην τελευταία θέση, έχοντας και τους έξι βαθμούς ποινής. Ξεπέρασε για λίγες μέρες τον Παναιτωλικό, όταν τον νίκησε.

Αλλά από τότε που μπήκε ο Δεκέμβρης έχει μόνο μια νίκη και δύο ισοπαλίες σε 14 παιχνίδια!

Δεν έχει νίκη στα πέντε τελευταία, όπου έκανε δύο ισοπαλίες. Η νίκη του είναι επί του Ατρομήτου στις 26 Ιανουαρίου είναι η τελευταία, αλλά και μοναδική στα 14 τελευταία όπως είπαμε.

Μάλιστα αυτή η νίκη σταμάτησε ένα σερί οκτώ ηττών, αρνητικό ρεκόρ στην ιστορία του Πανιωνίου στην κατηγορία.
Είχε τη χειρότερη επίθεση με 16 γκολ στο πρωτάθλημα, ενώ το γκολ με την ΑΕΚ στο τελευταίο παιχνίδι είναι και το μοναδικό του στα τελευταία πέντε παιχνίδια. Έβαλε μόλις τέσσερα γκολ στα τελευταία 14 παιχνίδια. Μαζί με την Ξάνθη πέτυχαν μόλις τέσσερα γκολ στο πρώτο ημίχρονο.

Είχε και τη χειρότερη άμυνα με 45 γκολ, αφού δέχτηκε μια φορά πέντε γκολ και άλλες τρεις από τέσσερα. Η μόνη ομάδα που δεν τον νίκησε φέτος ήταν η Ξάνθη.

Βόλος

Ολοκλήρωσε με ήττα από τον Παναθηναϊκό την κανονική περίοδο της Super League 1. Παρά την κακή του πορεία στον δεύτερο γύρο, είχε ελπίδες για τα πλέι οφ μέχρι την προτελευταία αγωνιστική. Ωστόσο χωρίς νίκη στα τέσσερα τελευταία και με μόνο μια στα τελευταία εννέα, δεν μπορούσε να διεκδικήσει.

Έκανε εντυπωσιακό ξεκίνημα με τρεις νίκες στα τέσσερα πρώτα, αλλά στους 22 αγώνες που ακολούθησαν κατάφερε να κάνει άλλες τέσσερις μόλις.
Δεν είχε ισοπαλία στα 10 πρώτα παιχνίδια, αλλά έκανε έξι στα 16 τελευταία.

Στα εννέα τελευταία παιχνίδια δεν σκόραρε στο πρώτο ημίχρονο! Έβαλε πέντε στο δεύτερο. Τελευταία φορά το πέτυχε στις 4 Ιανουαρίου, όταν νίκησε στο Ηράκλειο τον ΟΦΗ. Είναι το μοναδικό γκολ που έβαλε στο πρώτο ημίχρονο στα 13 παιχνίδια του δεύτερου γύρου!

Με 42 γκολ είχε μαζί με τον Παναιτωλικό την δεύτερη χειρότερη άμυνα, μετά τον Πανιώνιο.

Super League 1 play off: Άρης-ΟΦΗ

Στις 21:30 στο «Κλεάνθης Βικελίδης» ο Άρης υποδέχεται τον ΟΦΗ. Το σύνολο του Μίκαελ Ένινγκ, θέλει το τρίποντο για να μπει με το δεξί στο μίνι πρωτάθλημα και θα παραταχθεί χωρίς αγωνιστικά προβλήματα απέναντι στους Κρητικούς. Εκτός έμεινε μετά από απόφαση προπονητή ο Σούντγκρεν ενώ ο Ντιγκινί τέθηκε εκτός ομάδας με εντολή της διοίκησης. Οι Κρητικοί του Γιώργου Σίμου θα αγωνιστούν απέναντι στους «κίτρινους» δίχως τον τραυματία Βαζ που τέθηκε νοκ άουτ, αλλά και τους Τσιλιανίδη, Φερέιρα που θα μείνουν για καιρό εκτός δράσης.

Άρης

Εξασφαλίζοντας την παρουσία του στην εξάδα, δεν έκανε νίκη στα τέσσερα τελευταία του πρωταθλήματος, και έριξε το βάρος στο Κύπελλο. Έχει χάσει τον πρώτο ημιτελικό από την ΑΕΚ με 2-1 και ελπίζει σε πρόκριση στον τελικό. Δεν έχει νίκη στα τέσσερα τελευταία επίσημα.

Έχει μια νίκη στα επτά τελευταία επίσημα, το «διπλό» στον Ατρόμητο, που του χάρισε την πρόκριση στα ημιτελικά του Κυπέλλου.
Έχασε τα τέσσερα από τα οκτώ τελευταία παιχνίδια πρωταθλήματος, ενώ είχε μια στα 12 προηγούμενα. Είναι αθροιστικά τα 20 παιχνίδια με τον Μίκαελ Ένινγκ στον πάγκο.

Από τις οκτώ νίκες στις σεζόν, στις επτά προηγήθηκε από το πρώτο ημίχρονο. Μόνο με την Ξάνθη νίκησε χωρίς να έχει προηγηθεί από το πρώτο ημίχρονο.

ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΕΠΙΣΗΣ: Άρης: Η ενδεκάδα με ΟΦΗ

Πέτυχε σε τρία παιχνίδια του από τέσσερα τουλάχιστον γκολ, κάτι που είχε κάνει από το 1998-99.

Μέχρι την ήττα του από την ΑΕΚ εντός έδρας στις 16 Φεβρουαρίου, είχε ένα σερί 16 αγώνων πρωταθλήματος, που δεν έχανε εντός και δεν νικούσε εκτός.

Έκανε δέκα ισοπαλίες, μόνο η Λαμία έχει περισσότερες. Έχει κάνει πάντως τέσσερις στα 13 τελευταία, ενώ είχε έξι ισοπαλίες στα 13 πρώτα. Οι δύο ισοπαλίες είναι εντός έδρας και οι οκτώ εκτός.

ΟΦΗ

Ο ΟΦΗ εξασφάλισε την παρουσία του στα πλέι οφ στο τελευταίο του παιχνίδι, όταν και νίκησε τη Λαμία. Νίκησε στα δύο από τα τρία τελευταία παιχνίδια του, με Ατρόμητο και Λαμία, για να τα καταφέρει, αλλά έκανε άσχημο δεύτερο γύρο. Έκανε τρεις νίκες στα 12 τελευταία, ενώ είχε επτά στα 14 πρώτα!

Έκανε έξι ήττες στα 11 τελευταία, όσες ακριβώς είχε και στα 15 πρώτα.
Κράτησε το «μηδέν» στα τρία από τα πέντε τελευταία, αφού είχε δεχτεί γκολ και στα εννέα προηγούμενα.

Έχει βάλει έξι φορές τρία ή περισσότερα γκολ. Στα έξι πρώτα παιχνίδια το έκανε τέσσερις φορές, στα 20 τελευταία δύο.

Έχει σκοράρει σε πέντε από τα 11 τελευταία, ενώ είχε βάλει γκολ στα 13 από τα 15 πρώτα.

Έκανε τέσσερις ισοπαλίες, τις λιγότερες από κάθε άλλη ομάδα, γεγονός που βοήθησε τον ΟΦΗ βαθμολογικά.