Super League: Γκάμα και Τζόλης τα γρηγορότερα γκολ

Ο Τζιόλης και ο Γκάμα έχουν πετύχει τα γρηγορότερα, στο 16ο λεπτό στα ματς ΠΑΟΚ-ΑΕΛ 1-0 και Βόλος-Αρης 0-1.

Σημαντικά στατιστικά στοιχεία έχουν προκύψει από τις δύο πρώτες αγωνιστικές της Super League και συγκεκριμένα μετά τους 10 πρώτους αγώνες.

Η Super League αναφέρει στην επίσημη ιστοσελίδα της

Δέκα αγώνες έχουν διεξαχθεί μέχρι τώρα και έχουμε δει 21 γκολ. Από αυτά μόλις πέντε στο πρώτο ημίχρονο και μάλιστα κανένα στα πρώτα 15 λεπτά των αγώνα.

Ο Τζιόλης και ο Γκάμα έχουν πετύχει τα γρηγορότερα τέρματα, στο 16ο λεπτό. Συγκεκριμένα στα ματς ΠΑΟΚ-ΑΕΛ 1-0 και Βόλος-Αρης 0-1 αντίστοιχα.

Επίσης είχαμε και τα δύο πρώτα αυτογκόλ, από τους Μιχάι και Βύντρα.

Από την 2η αγωνιστική του Πρωταθλήματος Super League αναδεικνύουμε τα παιχνίδια των αριθμών.

100 αγώνες στη Super League συμπλήρωσε ο Μανώλης Τζανακάκης, με 15 από αυτούς να είναι με τη φανέλα του Παναιτωλικού. Έχει ακόμα 64 με τον Εργοτέλη και 21 με τον Άρη. Έκανε ντεμπούτο στις 3 Δεκεμβρίου 2011, Ατρόμητος – Εργοτέλης 1-0.

80 φορές έχει φέρει το σκορ 1-1 ο Ατρόμητος στην Α’ Εθνική/Super League, περισσότερες από κάθε άλλο σκορ. Ακολουθούν οι νίκες του με 1-0, που είναι 79, και οι ήττες του με 1-0, που είναι 78.

50 επίσημους αγώνες στον πάγκο του ΠΑΟΚ συμπλήρωσε ο Άμπελ Φερέιρα. Οι 38 είναι για τη Super League, ενώ έχει από έξι σε Κύπελλο και Ευρώπη.

7 είναι πλέον οι ποδοσφαιριστές που έχουν αγωνιστεί με τον Ολυμπιακό στο πρωτάθλημα, με κλεισμένα τα 36 χρόνια. Τελευταίος ήταν την Παρασκευή ο Χολέμπας. Ο Νικοπολίδης είχε παίξει με κλεισμένα τα 40, ο Ιμπαγάσα με κλεισμένα τα 37, ενώ το 37ο έτος της ηλικίας τους διήνυαν οι Σκαρτάδος, Τζόρτζεβιτς, Καμπιάσο, Γκόγκιτς και Χολέμπας.

4 γκολ στα τρία τελευταία παιχνίδια πρωταθλήματος με αντίπαλο τον Παναιτωλικό έφτασε ο Μάρκο Λιβάγια, σκοράροντας και στα τρία. Σε διάστημα μικρότερο από ένα ημερολογιακό έτος του έβαλε πέντε, αφού έχει άλλο ένα στο Κύπελλο.

4 αγώνες είχε δώσει ο Άρης ως τώρα στο Πανθεσσαλικό και δεν είχε νίκη. Είχε μια ισοπαλία (με Ολυμπιακό Βόλου) και τρεις ήττες (δύο από τη Νίκη Βόλου και μια από το Βόλο). Στο πέμπτο του παιχνίδι νίκησε.

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Super League: Γκάμα και Τζόλης τα γρηγορότερα γκολ», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.